Hirdetés
Hirdetés

Évek óta nem volt ilyen magas az ózonszennyezés Csíkszeredában, mint idén

Három egymás utáni évben megengedett, hogy 25 alkalommal is átlépje a határértéket az ózonszennyezés •  Fotó: Veres Nándor

Három egymás utáni évben megengedett, hogy 25 alkalommal is átlépje a határértéket az ózonszennyezés

Fotó: Veres Nándor

Idén eddig 20 alkalommal is a határértéknél magasabb ózonszennyezést mértek Csíkszereda levegőjében. Ezzel együtt azonban egyszer sem nőtt meg annyira az ózonkoncentráció, hogy a hatóságoknak intézkedéseket kellett volna foganatosítaniuk.

Barabás Hajnal

2022. augusztus 16., 21:462022. augusztus 16., 21:46

A korábbi évektől eltérően idén meglehetősen megnőtt a talajközeli ózon koncentrációja Csíkszereda levegőjében.

Az elmúlt két évben például a hargitai megyeszékhelyen egy alkalommal sem lépte át a köbméterenkénti 120 mikrogrammos határértéket a szennyezés a levegőben, ehhez képest idén már 20 alkalommal is magasabbat mértek ennél.

Idézet
A januári–júliusi időszakban az ózon indikátor mobil átlaga 20 esetben lépte túl a megengedett határértéket a Tudor lakótelepi levegőminőséget mérő állomásnál: a köbméterenkénti 120 mikrogrammos koncentrációt, valamint öt esetben a zsögödfürdői állomásnál.

A 2011-ből származó 104-es levegőminőségi törvény értelmében ezen túllépések száma elérheti a 25-öt három egymásutáni évben. Erre még nem volt példa Hargita megyében” – magyarázta Kardos Carmen, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség laboratóriumának vezetője.

A zsögödfürdői mérőállomás (HR-1) 2008 óta működik, a Tudor lakótelepi (HR-2-es) pedig 2021 óta. Beüzemelésük óta egyszer sem mértek akkora ózonszennyezést, hogy riasztani kellett volna a lakosságot.

Az érvényes jogszabályok szerint ha az ózon koncentrációja túllépi a köbméterenkénti 180 mikrogrammot (figyelmeztető határérték, románul: prag de informare), illetve a 240 mikrogrammot (riadóztatási határérték, románul: prag de alertă), akkor lép érvénybe a Hargita Megyei Környezetőrség, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség és Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság közötti megállapodás, amely tartalmazza a szükséges intézkedéseket.

Hirdetés

Kardos hozzátette: a 2015-ből származó 257-es számú kormányhatározat szabályozza az esetleges akcióterveket, amelyek a levegőminőség javítására irányulnak szükség esetén.

A rövidtávú akciótervek célja csökkenteni az ózonszennyezést, és akár olyan intézkedéseket is magába foglalhatnak, amelyek a járműforgalomra, építkezésekre, különböző ipari tevékenységekre és lakásfűtésre vonatkoznak.

Egyébként jó tudni, hogy az ózon légköri feldúsulását az okozza, hogy

az autós közlekedés által kibocsátott gázokat az erős napsugárzás ózonná alakítja.

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

Adatok, valós időben

Arról már tavasszal írtunk, hogy a korábbi évektől eltérően idén jelentősen megnövekedett az ózonszennyezés Csíkszeredában, azóta pedig tovább romlott a helyzet. Azt is megírtuk, hogy

a talajközeli ózon megjelenése a levegőben többnyire a járműforgalom által kibocsátott szennyezés és a napfény együttes hatásának tudható be.

Egyébként az országban felszerelt több mint száz levegőminőség-mérő állomás adatait valós időben a calitateaer.ro oldalon lehet követni. Előfordul, hogy adott időszakban nem működik egy-egy állomás.

Kardos Carmen szerint a csíkszeredai mérőállomások a hibahatáron belül működtek, az általuk rögzített adatok pedig érvényesek. A levegőminőséget mutató weblap interaktív térképén láthattuk, hogy nemcsak Csíkszeredában, hanem az ország több pontján jeleznek emelkedett értékeket ózonkoncentrációra a mérőállomások.


Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 18., kedd

Oszlopnak ütközött, életveszélyes állapotban szállították kórházba

Villanyoszlopnak ütközött egy személygépkocsi a Mikefalvához tartozó Abosfalván kedd délután. Az autóban utazók közül hárman sérültek meg, egyik életveszélyesen, őt helikopterrel szállították a marosvásárhelyi kórházba.

Oszlopnak ütközött, életveszélyes állapotban szállították kórházba
Hirdetés
2025. november 18., kedd

Újabb bércsökkentéstől tartanak, Bukarestbe mennek tiltakozni a tanügyi szakszervezetek

Sztrájkőrséget állnak szerdán az oktatási minisztérium épülete előtt a tanügyi szakszervezetek, amelyek szerint a kormány újabb jogszabályt készül elfogadni a tanügyben dolgozók fizetésének csökkentéséről.

Újabb bércsökkentéstől tartanak, Bukarestbe mennek tiltakozni a tanügyi szakszervezetek
2025. november 18., kedd

Adományokat gyűjt a Vöröskereszt Csíkszeredában

Adománygyűjtő akciót szervez a Vöröskereszt Hargita megyei szervezete Csíkszereda több pontján november 22-23. között. A csomagokat karácsonyra a rászoruló családok közt osztják szét.

Adományokat gyűjt a Vöröskereszt Csíkszeredában
2025. november 18., kedd

Mi minden derül ki a 2026-os Székely Kalendáriumból?

A megszokotthoz képest is igényesebb kivitelezésben, gazdagabb tartalommal rukkolt elő a Székely Kalendárium. A 2026. évre szóló kiadásból többek között az is kiderül, mire készül a székely Bonnie Tyler, és miben rejlik a székelyvarsági sajt titka.

Mi minden derül ki a 2026-os Székely Kalendáriumból?
Hirdetés
2025. november 18., kedd

Már havazik is az ország több pontján

Számos felvételt tett közzé a Meteoplus Facebook-oldal az ország különböző pontjairól, ahol a csapadék havazásba váltott át a lehűlés következtében.

Már havazik is az ország több pontján
2025. november 18., kedd

Csoma Botond: a román társadalom még nincs felkészülve az autonómiára

A Székelyföld autonómiastatútumával kapcsolatos törvénytervezet nem Románia ellen irányul, és semmiképpen sem elszakadásról szól – jelentette ki kedden Csoma Botond RMDSZ-es képviselő.

Csoma Botond: a román társadalom még nincs felkészülve az autonómiára
2025. november 18., kedd

Elárulta Kelemen Hunor, hogy kik következnek a bírák és ügyészek után nyugdíjügyben

A kormányoalíció ragaszkodik ahhoz, hogy a bírák és ügyészek nyugdíja fizetésük legtöbb 70 százalékát tegye ki – jelentette ki kedden Kelemen Hunor, hozzátéve, ő hajlandó lenne engedményekre a nyugdíjkorhatár emelésével kapcsolatban.

Elárulta Kelemen Hunor, hogy kik következnek a bírák és ügyészek után nyugdíjügyben
Hirdetés
2025. november 18., kedd

Hadüzenet a szabálytalan sofőröknek: a járművek fedélzeti kamerás felvételeit is felhasználhatják ellenük

Többek között a közúti közlekedés megfigyelését kívánja kibővíteni Cătălin Predoiu belügyminiszter jogszabálytervezetek és miniszteri rendeletek révén.

Hadüzenet a szabálytalan sofőröknek: a járművek fedélzeti kamerás felvételeit is felhasználhatják ellenük
2025. november 18., kedd

Oltják a kigyulladt tartályhajót, visszatérhetnek otthonaikba az egyik Tulcea megyei falu lakói

Elhárult a veszély, az ukrán dunai kikötőben lángba borult üzemanyaggal megrakott tartályhajó miatt a preventív céllal 24 órával ezelőtt evakuált ceatalchioi-i lakósok visszatérhetnek otthonaikba kedd délelőtt.

Oltják a kigyulladt tartályhajót, visszatérhetnek otthonaikba az egyik Tulcea megyei falu lakói
2025. november 18., kedd

Már ma megjöhet a tél

Lehűlésre és csapadékra figyelmeztet az Országos Meteorológiai Szolgálat. Előrejelzése szerint az ország nagy részén csapadék várható, Erdélyben vegyes formában: eső, havas eső, később pedig havazás valószínű.

Már ma megjöhet a tél
Már ma megjöhet a tél
2025. november 18., kedd

Már ma megjöhet a tél

Hirdetés