
Fotó: Csató Andrea
Évadzáró sajtótájékoztatót tartott a Tomcsa Sándor Színháznál Nagy Pál színházigazgató és Barabás Árpád művészeti igazgató. Az elmúlt évad kiértékelése, illetve a következő évad darabjainak rövid bemutatása után szó esett a székelyhudvarhelyi művelődési ház tervezett felújításáról is, ami igencsak megnehezíti az épületben működő három intézmény hosszú távú tervezését.
2024. június 28., 19:452024. június 28., 19:45
Elégedettséggel nyugtázta Nagy Pál színházigazgató, hogy kiemelt évadot zárt a Tomcsa Sándor Színház, majd rávilágított, igyekeznek minél jobban beszőni a színházat a város életébe, hogy bármi történjen is az országban, a színház léte biztosítva legyen. Mint mondta, ennek a legfontosabb eleme, hogy olyan előadásokat vigyenek színre, amelyek a nézőknek is elnyerik a tetszését, és szakmai szempontból is fel tudják hívni magukra a figyelmet – úgy érzi, ez sikerült.
Hozzá csatlakozva Barabás Árpád, a színház művészeti igazgatója elmondta, úgy véli, az udvarhelyi repertoárszínház, ami azt jelenti, hogy
ami jó a közönségnek és a színésznek is – ezt pedig igyekeznek maximálisan kihasználni.
„Azt gondolom, egy kisvárosban nem lehet és nem is érdemes rétegszínházat csinálni, mert megfosztja a színházat a nézőitől” – magyarázta, hozzátéve, a következő évadban is igyekeznek szinesíteni a palettát.
Ennek megfelelően színre visznek egy Shakespeare-darabot Zakariás Zalán rendezésében, lesz egy Kafka-mű alapján készült stúdió-előadás, amelyet Bélai Marcel fiatal rendező visz színre – eltökélt szándékuk, hogy a fiataloknak is teret adjanak.
Albu István rendezésében lesz még egy stúdióelőadás, amely kitüntetett eseménye lesz a következő évadnak, hiszen ez
Az évad utolsó bemutatója egy bohózat, melyet a magyar színházi szakma egyik legelismertebb rendezője, Mohácsi János fog rendezni. Lesznek továbbá régi nagy klasszikusok is, amelyeket szerettek a korábbi évadokban a nézők.
Barabás Árpád
Fotó: Csató Andrea
Ezen felül két vendégelőadást is megtekinthetünk, amelyekkel a sepsiszentgyörgyi színház és a Csíki Játékszín látogat Székelyudvarhelyre. Barabás Árpád Hargita megye szinházainak együttműködése kapcsán kiemelte, úgy gondolja, teljesen más dolgokat csinálnak mindhárom színházban, és azt jó megmutatni egy másik városban, mert
és egyre jobbak kell legyenek ezáltal.
A társulat összeállítására kitérve elmondták, Fincziski Andrea szerződéses viszonya megszűnt a Tomcsa Sándor Színházzal, s noha vissza fog járni előadásokra, az új évadtól már nem lesz teljes értékű társulati tag, mivel Kolozsvárra költözött. „Bár nem örülünk neki, ezt mi teljes mértékben megértettük és elfogadtuk” – mondták.
Az elmúlt és a következő évad rövid ismertetése után az épületfelújításra is rátértek. Az évadtervezést nem könnyíti meg számukra, hiszen nem mindegy, milyen épületben kell tervezniük, nem ugyanazok a körülmények adottak. Amennyiben költözniük kell a művelődési házból felújítás miatt – amelynek kezdési dátuma még nem tisztázott –, két opciójuk van: az egykori stúdió mozi épülete, valamint a stúdió-előadásoknak az ifjúsági ház. Így most
Mint mondták, a legfrisebb tárgyalások után megbizonyosodtak róla, hogy ezt az évet még a művelődési házban fogják „kihúzni”, bár szeretnének mielőbb menni, hogy tudják, van az épülettel valami haladás.
Nagy Pál
Fotó: Csató Andrea
„Annak idején a három intézmény azt szorgalmazta, hogy teljes felújítás legyen az egész épületben, amely egy nagy volumenű épületrehabilitáció lenne. Úgy néz ki, idén le tudnak ülni egy tervezővel, hogy legyen egy megvalósíthatósági tanulmány és egy terv, ami ezt a nagy átalakítást tartalmazza” – magyarázta a színházigazgató, hozzátéve, időközben
Ez ugyan nagy munka, de korántsem akkora, ami a színház és a többi előadó-művészeti intézmény működését, vagy akár a nézők élménybefogadását alapjaiban segítené. Remélik ezért, hogy mire az energetikai felújítással járó munkálatok végére érnek, elkezdődhet a teljes épületfelújítás is, hogy ne kelljen még egyszer költözniük.
Kiemelte ugyanakkor, ahhoz alkalmazkodnak, ami van, és legjobb tudásuk szerint igyekeznek menedzselni a színház működését, hisz intézményvezetőként ez a dolguk.
Míg tegnap csak egyes kutaknál haladta meg a 8,2 lejt egy liter gázolaj ára, addig mára ez általánossá vált: alig találni olyan üzemanyagtöltő-állomást, ahol ezalatt kínálnák a dízelt. Sőt, van ahol egy bani híján már 8,3 lej.
Hargita megyére jellemző ételek receptjeiből készítenek kiadványt, és bevezetik a „narancslepke” minősítést a vendéglátók számára. Mindemellett számos programmal készülnek a jövő évre, amikor a megye viseli az Európa Gasztronómiai Régiója címet.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) újabb első- és másodfokú riasztásokat adott ki havazás és hóviharok miatt az ország több régiójában.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint az állami költségvetés tervezete elméletileg a jövő héten kerül megvitatásra a parlament elé.
Több tízezernyi hamisított ruházati cikket, parfümöt és bőrárut foglaltak le a román határrendészek egy olyan kamionból, amelyet az országban jegyeztek be, de török sofőr vezette. A lefoglalt áru értékét mintegy hétmillió lejre becsülik.
A Wizz Air a héten szerda éjjel és csütörtök reggel között átmenetileg szünetelteti a foglalási és digitális ügyfélszolgálati rendszereinek elérhetőségét, mivel a légitársaság ütemezett karbantartást hajt végre – közölte a Wizz Air hétfőn az MTI-vel.
Kerítésnek ütközött és felborult hétfőn este egy butángázt szállító tartálykocsi az 1-es országúton, a Szeben megyei Skorei településen.
Egy nő és egy férfi életét vesztette egy hétfő esti balesetben Brăila megyében, egy hatéves kislány és egy másik férfi pedig megsérült.
Több mint 23 ezer Hargita megyei gazda kapta meg mostanig a tavaly igényelt egységes mezőgazdasági alaptámogatásokat. Kovászna megyében is 90 százalék fölötti ez az arány. Az agrár-környezetgazdálkodási támogatásokat még várja a jogosultak egy része.
Călin Georgescu hétfőn ismét kérte, hogy oldják fel a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) 2024 december elején tartott ülésének titkosítását, arra hivatkozva, hogy az alapozta meg az elnökválasztás második fordulójának érvénytelenítését.
szóljon hozzá!