
A kilépés ellenére év végéig használható marad a szigetországban az európai egészségbiztosítási kártya
Fotó: Barabás Ákos
Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépése ellenére továbbra is jogosultak ingyenes sürgősségi egészségügyi ellátásra az EU-tagországok állampolgárai az Egyesült Királyságban. Így a Romániában kiállított európai egészségbiztosítási kártyák is érvényben maradnak a szigetország területén – legalábbis év végéig.
2020. február 15., 12:012020. február 15., 12:01
Nem kell aggódniuk azoknak, akik az Egyesült Királyságba készülnek utazni és bizonytalanok voltak azzal kapcsolatban, hogy baleset vagy váratlan megbetegedés esetén kaphatnak-e ingyenes sürgősségi ellátást az EU-ból kilépett szigetországban.
Az európai egészségbiztosítási kártyák érvényességével kapcsolatban megnyugtató hírekkel szolgált Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. Mint mondta,
tehát ott is jogosultak az ingyenes sürgősségi ellátásra a Romániában kötelező egészségbiztosítással rendelkező állampolgárok. Ezzel kapcsolatban egyébként az utóbbi időben sokan érdeklődtek a megyei egészségbiztosítási pénztárnál – számolt be róla az intézmény vezetője.
Az egészségbiztosítási pénztárnál összeállított, a britek EU-ból való kilépésével kapcsolatos tudnivalókat tartalmazó tájékoztató szerint a romániai egészségbiztosítással rendelkezők az év végéig tartó átmeneti időszakban is igénybe vehetnek tervezett, ingyenes nagy-britanniai kezeléseket – az eddigi feltételek mellett, az S2-es vagy E112-es formanyomtatvány alapján –, még akkor is, ha a tervezett kezelésre az átmeneti időszak vége után kerül sor. Az említett időszakban ugyanakkor a szabad mozgásról szóló uniós jogszabályok is érvényben maradnak a szigetország területén, és a korábbi gyakorlatnak megfelelően minden európai nyomtatványt is kiállítanak.
Az európai egészségbiztosítási kártyával kapcsolatban Duda Tihamér egy másik fontos újdonságról is beszámolt. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) intézkedése értelmében
Így most azok is kártyához juthatnak, akik a 2018. december – 2019. november közti időszakban kérelmezték a kártya kiállítását, de helyette csak papírra nyomtatott igazolást kaptak, mert a kártyák előállítására vonatkozó szerződés-megújítás körül kialakult bonyodalmak miatt országszerte szünetelt a kártyanyomtatás. Számukra ez múlt év februárjában még kellemetlenebbé vált, ugyanis akkor a CNAS a korábbi egy évről két évre meghosszabbította a kártyák érvényességét. Így az igazolásoké is két évre nőtt, és azokat a kártyanyomtatás novemberi újraindulása ellenére sem cseréltethették ki a korábbi igénylők.
Mostantól viszont lehetőségük lesz erre: a kártyanyomtatás 8,33 lejes költségét kifizetve igényelhetik a plasztiklapot. Ez érvényes azokra is, akiknek elveszett vagy tönkrement a kártyájuk, igazolásuk, illetve megváltoztak a személyes adataik, tehát mindazokra, akik a kétéves érvényességi idő lejárta előtt igényelnek új európai egészségbiztosítási kártyát.
Tudni kell azonban, hogy
– hívta fel a figyelmet duda Tihamér. Az utánnyomott európai egészségügyi kártya igényléséhez egy formanyomtatványt kell kitölteni – megtalálható az intézmény honlapján –, majd azt benyújtani a megyei egészségbiztosítási pénztárhoz. A kártya költségét a pénztárnál vagy banki átutalással is ki lehet fizetni. A plasztiklapot egy héten belül postás viszi ki az igénylő lakcímére. Azoknak, akik újonnan vagy előző kártyájuk érvényességi ideje végén igényelnek európai egészségbiztosítási kártyát, továbbra sem kell fizetniük érte – tájékoztatott Duda Tihamér.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
szóljon hozzá!