
A kilépés ellenére év végéig használható marad a szigetországban az európai egészségbiztosítási kártya
Fotó: Barabás Ákos
Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépése ellenére továbbra is jogosultak ingyenes sürgősségi egészségügyi ellátásra az EU-tagországok állampolgárai az Egyesült Királyságban. Így a Romániában kiállított európai egészségbiztosítási kártyák is érvényben maradnak a szigetország területén – legalábbis év végéig.
2020. február 15., 12:012020. február 15., 12:01
Nem kell aggódniuk azoknak, akik az Egyesült Királyságba készülnek utazni és bizonytalanok voltak azzal kapcsolatban, hogy baleset vagy váratlan megbetegedés esetén kaphatnak-e ingyenes sürgősségi ellátást az EU-ból kilépett szigetországban.
Az európai egészségbiztosítási kártyák érvényességével kapcsolatban megnyugtató hírekkel szolgált Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. Mint mondta,
tehát ott is jogosultak az ingyenes sürgősségi ellátásra a Romániában kötelező egészségbiztosítással rendelkező állampolgárok. Ezzel kapcsolatban egyébként az utóbbi időben sokan érdeklődtek a megyei egészségbiztosítási pénztárnál – számolt be róla az intézmény vezetője.
Az egészségbiztosítási pénztárnál összeállított, a britek EU-ból való kilépésével kapcsolatos tudnivalókat tartalmazó tájékoztató szerint a romániai egészségbiztosítással rendelkezők az év végéig tartó átmeneti időszakban is igénybe vehetnek tervezett, ingyenes nagy-britanniai kezeléseket – az eddigi feltételek mellett, az S2-es vagy E112-es formanyomtatvány alapján –, még akkor is, ha a tervezett kezelésre az átmeneti időszak vége után kerül sor. Az említett időszakban ugyanakkor a szabad mozgásról szóló uniós jogszabályok is érvényben maradnak a szigetország területén, és a korábbi gyakorlatnak megfelelően minden európai nyomtatványt is kiállítanak.
Az európai egészségbiztosítási kártyával kapcsolatban Duda Tihamér egy másik fontos újdonságról is beszámolt. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) intézkedése értelmében
Így most azok is kártyához juthatnak, akik a 2018. december – 2019. november közti időszakban kérelmezték a kártya kiállítását, de helyette csak papírra nyomtatott igazolást kaptak, mert a kártyák előállítására vonatkozó szerződés-megújítás körül kialakult bonyodalmak miatt országszerte szünetelt a kártyanyomtatás. Számukra ez múlt év februárjában még kellemetlenebbé vált, ugyanis akkor a CNAS a korábbi egy évről két évre meghosszabbította a kártyák érvényességét. Így az igazolásoké is két évre nőtt, és azokat a kártyanyomtatás novemberi újraindulása ellenére sem cseréltethették ki a korábbi igénylők.
Mostantól viszont lehetőségük lesz erre: a kártyanyomtatás 8,33 lejes költségét kifizetve igényelhetik a plasztiklapot. Ez érvényes azokra is, akiknek elveszett vagy tönkrement a kártyájuk, igazolásuk, illetve megváltoztak a személyes adataik, tehát mindazokra, akik a kétéves érvényességi idő lejárta előtt igényelnek új európai egészségbiztosítási kártyát.
Tudni kell azonban, hogy
– hívta fel a figyelmet duda Tihamér. Az utánnyomott európai egészségügyi kártya igényléséhez egy formanyomtatványt kell kitölteni – megtalálható az intézmény honlapján –, majd azt benyújtani a megyei egészségbiztosítási pénztárhoz. A kártya költségét a pénztárnál vagy banki átutalással is ki lehet fizetni. A plasztiklapot egy héten belül postás viszi ki az igénylő lakcímére. Azoknak, akik újonnan vagy előző kártyájuk érvényességi ideje végén igényelnek európai egészségbiztosítási kártyát, továbbra sem kell fizetniük érte – tájékoztatott Duda Tihamér.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
szóljon hozzá!