
A kilépés ellenére év végéig használható marad a szigetországban az európai egészségbiztosítási kártya
Fotó: Barabás Ákos
Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépése ellenére továbbra is jogosultak ingyenes sürgősségi egészségügyi ellátásra az EU-tagországok állampolgárai az Egyesült Királyságban. Így a Romániában kiállított európai egészségbiztosítási kártyák is érvényben maradnak a szigetország területén – legalábbis év végéig.
2020. február 15., 12:012020. február 15., 12:01
Nem kell aggódniuk azoknak, akik az Egyesült Királyságba készülnek utazni és bizonytalanok voltak azzal kapcsolatban, hogy baleset vagy váratlan megbetegedés esetén kaphatnak-e ingyenes sürgősségi ellátást az EU-ból kilépett szigetországban.
Az európai egészségbiztosítási kártyák érvényességével kapcsolatban megnyugtató hírekkel szolgált Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. Mint mondta,
tehát ott is jogosultak az ingyenes sürgősségi ellátásra a Romániában kötelező egészségbiztosítással rendelkező állampolgárok. Ezzel kapcsolatban egyébként az utóbbi időben sokan érdeklődtek a megyei egészségbiztosítási pénztárnál – számolt be róla az intézmény vezetője.
Az egészségbiztosítási pénztárnál összeállított, a britek EU-ból való kilépésével kapcsolatos tudnivalókat tartalmazó tájékoztató szerint a romániai egészségbiztosítással rendelkezők az év végéig tartó átmeneti időszakban is igénybe vehetnek tervezett, ingyenes nagy-britanniai kezeléseket – az eddigi feltételek mellett, az S2-es vagy E112-es formanyomtatvány alapján –, még akkor is, ha a tervezett kezelésre az átmeneti időszak vége után kerül sor. Az említett időszakban ugyanakkor a szabad mozgásról szóló uniós jogszabályok is érvényben maradnak a szigetország területén, és a korábbi gyakorlatnak megfelelően minden európai nyomtatványt is kiállítanak.
Az európai egészségbiztosítási kártyával kapcsolatban Duda Tihamér egy másik fontos újdonságról is beszámolt. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) intézkedése értelmében
Így most azok is kártyához juthatnak, akik a 2018. december – 2019. november közti időszakban kérelmezték a kártya kiállítását, de helyette csak papírra nyomtatott igazolást kaptak, mert a kártyák előállítására vonatkozó szerződés-megújítás körül kialakult bonyodalmak miatt országszerte szünetelt a kártyanyomtatás. Számukra ez múlt év februárjában még kellemetlenebbé vált, ugyanis akkor a CNAS a korábbi egy évről két évre meghosszabbította a kártyák érvényességét. Így az igazolásoké is két évre nőtt, és azokat a kártyanyomtatás novemberi újraindulása ellenére sem cseréltethették ki a korábbi igénylők.
Mostantól viszont lehetőségük lesz erre: a kártyanyomtatás 8,33 lejes költségét kifizetve igényelhetik a plasztiklapot. Ez érvényes azokra is, akiknek elveszett vagy tönkrement a kártyájuk, igazolásuk, illetve megváltoztak a személyes adataik, tehát mindazokra, akik a kétéves érvényességi idő lejárta előtt igényelnek új európai egészségbiztosítási kártyát.
Tudni kell azonban, hogy
– hívta fel a figyelmet duda Tihamér. Az utánnyomott európai egészségügyi kártya igényléséhez egy formanyomtatványt kell kitölteni – megtalálható az intézmény honlapján –, majd azt benyújtani a megyei egészségbiztosítási pénztárhoz. A kártya költségét a pénztárnál vagy banki átutalással is ki lehet fizetni. A plasztiklapot egy héten belül postás viszi ki az igénylő lakcímére. Azoknak, akik újonnan vagy előző kártyájuk érvényességi ideje végén igényelnek európai egészségbiztosítási kártyát, továbbra sem kell fizetniük érte – tájékoztatott Duda Tihamér.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!