
A nyomornegyedekben élőkön segíteni kell. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
SAVE – Esélyegyenlőség a marosvásárhelyi informális települések lakói számára címen indított projektet a Divers egyesület a Make Better egyesülettel partnerségben. Azt szeretnék többek között, hogy az illegálisan felépített épületekben, valamint a nyomornegyedekben élők is bekapcsolódhassanak a városi közösségekbe.
2021. november 17., 21:512021. november 17., 21:51
2024. augusztus 19., 09:472024. augusztus 19., 09:47
Az informális települések – köznyelven nyomornegyedek – olyan városrészek, utcák, amelyek egy hirtelen népességnövekedés vagy városba költözési hullám nyomán jönnek létre építkezési engedélyek nélkül, és általánosan jellemző rájuk az elégtelen infrastruktúra, mélyszegénység.
2019 júliusában hirdették ki azt a törvényt, amely alapján elismerhetők és legalizálhatók az informális települések Romániában. Ennek értelmében 2021 augusztusában Maros megyében is létrejött egy bizottság, amely arra hivatott, hogy az életkörülmények javításához szükséges intézkedések bevezetését irányítsa. Koreck Mária bizottsági tag, a Divers egyesület elnöke a Székelyhonnak elmondta, a SAVE projekt célja elérni az informális telepek, településrészek létezésének elismerését, és tudatosítani szeretnék, hogy sürgősen szükség van egy helyi stratégia kidolgozására, majd végrehajtására, ami megfelelő életkörülményeket biztosít az informális telepek lakóinak.
Mindkét hely jellegzetessége, hogy több a gyerek, mint a felnőtt, akik nem mindig járnak iskolába, és nem feltétlenül azért, mert nem akarnak. A Băneasa utcai, kastélynak nevezett szociális lakásban, illetve a körülötte felhúzott barakkokban több család telepedett le, a marosparti kolóniában egy nagyobb családról van szó.
Mint Koreck Mária elmondta, a projekt első fázisában kérdőívekkel mérik fel az érintettek szociális helyzetét, majd a felmérések alapján egy esettanulmányt készítenek a közösségek jelenlegi helyzetéről és szükségleteiről. Az esettanulmány eredményei adják majd a kiindulópontot a december 10-ére tervezett konferenciának, ami szintén a projekt nevét viseli. A konferencia fő kérdései, hogy
Remélhetőleg megfogalmazódnak olyan stratégiai és operatív intézkedések, amelyek elősegítik az érintettek életkörülményeinek javítását. Fontos része a projektnek az a helyszíni látogatás is, amit a konferencia előtti napon terveznek megejteni a tanácsosokkal a telepeken.
Mint megtudtuk, ez egy kezdő lépés a probléma felmérésére és a megoldási stratégiák kialakítására. Amit el akarnak érni vele, hogy legyen nyitottság ezekre az informális telepekre vonatkozóan, és hogy elkezdjen dolgozni a bizottság megyei szinten. Remélik, hogy Marosvásárhely vezetősége beleépíti ezeket a városrészeket a fejlesztési stratégiájába, és hogy együttműködés alakul ki a közösségek érdekeivel foglalkozó szervezetek között.
Szilágyi Panna
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!