
A nyomornegyedekben élőkön segíteni kell. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
SAVE – Esélyegyenlőség a marosvásárhelyi informális települések lakói számára címen indított projektet a Divers egyesület a Make Better egyesülettel partnerségben. Azt szeretnék többek között, hogy az illegálisan felépített épületekben, valamint a nyomornegyedekben élők is bekapcsolódhassanak a városi közösségekbe.
2021. november 17., 21:512021. november 17., 21:51
2024. augusztus 19., 09:472024. augusztus 19., 09:47
Az informális települések – köznyelven nyomornegyedek – olyan városrészek, utcák, amelyek egy hirtelen népességnövekedés vagy városba költözési hullám nyomán jönnek létre építkezési engedélyek nélkül, és általánosan jellemző rájuk az elégtelen infrastruktúra, mélyszegénység.
2019 júliusában hirdették ki azt a törvényt, amely alapján elismerhetők és legalizálhatók az informális települések Romániában. Ennek értelmében 2021 augusztusában Maros megyében is létrejött egy bizottság, amely arra hivatott, hogy az életkörülmények javításához szükséges intézkedések bevezetését irányítsa. Koreck Mária bizottsági tag, a Divers egyesület elnöke a Székelyhonnak elmondta, a SAVE projekt célja elérni az informális telepek, településrészek létezésének elismerését, és tudatosítani szeretnék, hogy sürgősen szükség van egy helyi stratégia kidolgozására, majd végrehajtására, ami megfelelő életkörülményeket biztosít az informális telepek lakóinak.
Mindkét hely jellegzetessége, hogy több a gyerek, mint a felnőtt, akik nem mindig járnak iskolába, és nem feltétlenül azért, mert nem akarnak. A Băneasa utcai, kastélynak nevezett szociális lakásban, illetve a körülötte felhúzott barakkokban több család telepedett le, a marosparti kolóniában egy nagyobb családról van szó.
Mint Koreck Mária elmondta, a projekt első fázisában kérdőívekkel mérik fel az érintettek szociális helyzetét, majd a felmérések alapján egy esettanulmányt készítenek a közösségek jelenlegi helyzetéről és szükségleteiről. Az esettanulmány eredményei adják majd a kiindulópontot a december 10-ére tervezett konferenciának, ami szintén a projekt nevét viseli. A konferencia fő kérdései, hogy
Remélhetőleg megfogalmazódnak olyan stratégiai és operatív intézkedések, amelyek elősegítik az érintettek életkörülményeinek javítását. Fontos része a projektnek az a helyszíni látogatás is, amit a konferencia előtti napon terveznek megejteni a tanácsosokkal a telepeken.
Mint megtudtuk, ez egy kezdő lépés a probléma felmérésére és a megoldási stratégiák kialakítására. Amit el akarnak érni vele, hogy legyen nyitottság ezekre az informális telepekre vonatkozóan, és hogy elkezdjen dolgozni a bizottság megyei szinten. Remélik, hogy Marosvásárhely vezetősége beleépíti ezeket a városrészeket a fejlesztési stratégiájába, és hogy együttműködés alakul ki a közösségek érdekeivel foglalkozó szervezetek között.
Szilágyi Panna
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
szóljon hozzá!