
A nyomornegyedekben élőkön segíteni kell. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
SAVE – Esélyegyenlőség a marosvásárhelyi informális települések lakói számára címen indított projektet a Divers egyesület a Make Better egyesülettel partnerségben. Azt szeretnék többek között, hogy az illegálisan felépített épületekben, valamint a nyomornegyedekben élők is bekapcsolódhassanak a városi közösségekbe.
2021. november 17., 21:512021. november 17., 21:51
2024. augusztus 19., 09:472024. augusztus 19., 09:47
Az informális települések – köznyelven nyomornegyedek – olyan városrészek, utcák, amelyek egy hirtelen népességnövekedés vagy városba költözési hullám nyomán jönnek létre építkezési engedélyek nélkül, és általánosan jellemző rájuk az elégtelen infrastruktúra, mélyszegénység.
2019 júliusában hirdették ki azt a törvényt, amely alapján elismerhetők és legalizálhatók az informális települések Romániában. Ennek értelmében 2021 augusztusában Maros megyében is létrejött egy bizottság, amely arra hivatott, hogy az életkörülmények javításához szükséges intézkedések bevezetését irányítsa. Koreck Mária bizottsági tag, a Divers egyesület elnöke a Székelyhonnak elmondta, a SAVE projekt célja elérni az informális telepek, településrészek létezésének elismerését, és tudatosítani szeretnék, hogy sürgősen szükség van egy helyi stratégia kidolgozására, majd végrehajtására, ami megfelelő életkörülményeket biztosít az informális telepek lakóinak.
Mindkét hely jellegzetessége, hogy több a gyerek, mint a felnőtt, akik nem mindig járnak iskolába, és nem feltétlenül azért, mert nem akarnak. A Băneasa utcai, kastélynak nevezett szociális lakásban, illetve a körülötte felhúzott barakkokban több család telepedett le, a marosparti kolóniában egy nagyobb családról van szó.
Mint Koreck Mária elmondta, a projekt első fázisában kérdőívekkel mérik fel az érintettek szociális helyzetét, majd a felmérések alapján egy esettanulmányt készítenek a közösségek jelenlegi helyzetéről és szükségleteiről. Az esettanulmány eredményei adják majd a kiindulópontot a december 10-ére tervezett konferenciának, ami szintén a projekt nevét viseli. A konferencia fő kérdései, hogy
Remélhetőleg megfogalmazódnak olyan stratégiai és operatív intézkedések, amelyek elősegítik az érintettek életkörülményeinek javítását. Fontos része a projektnek az a helyszíni látogatás is, amit a konferencia előtti napon terveznek megejteni a tanácsosokkal a telepeken.
Mint megtudtuk, ez egy kezdő lépés a probléma felmérésére és a megoldási stratégiák kialakítására. Amit el akarnak érni vele, hogy legyen nyitottság ezekre az informális telepekre vonatkozóan, és hogy elkezdjen dolgozni a bizottság megyei szinten. Remélik, hogy Marosvásárhely vezetősége beleépíti ezeket a városrészeket a fejlesztési stratégiájába, és hogy együttműködés alakul ki a közösségek érdekeivel foglalkozó szervezetek között.
Szilágyi Panna
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
szóljon hozzá!