Az alkotás folyamatában. Május 5-éig dolgoznak a művészek a Free Camp keretében
Fotó: Gecse Noémi
Plusz értéket hoz a városba, friss levegőt a helyi képzőművészeti életbe a Free Camp Nemzetközi Alkotótábor – vallja a Csíkszeredában tizennegyedik alkalommal elkezdődött rendezvény szervezője, Botár László festőművész. A romániai, magyarországi, ausztriai művészek jövő hét végéig dolgoznak a Szakszervezetek Művelődési Házában.
2018. április 27., 13:502018. április 27., 13:50
Kisebb-nagyobb munkaasztalok vannak elhelyezve a Szakszervezetek Művelődési Házának márványtermében, csütörtök reggel volt, amelyikre még épp csak kipakolta munkaeszközeit a művész, mások mellett zajlott a munka, és volt olyan is, amely mellett már festmények száradtak.
A tizennegyedik Free Camp Nemzetközi Képzőművészeti Alkotóműhely nyílt meg szerdán Csíkszeredában, május 5-éig alkotnak itt romániai, magyarországi és Ausztriából érkezett művészek. A Hargita Megye Tanácsa, a Megyeháza Galéria, a Hargita Megyei Kulturális Központ és a Cultura Nostra Egyesület által szervezett tábor nevéhez és hagyományaihoz híven
Az idei alkotótáborban Magyarországról Lehel Endre, Schwarz Volker és Mikó F. László, Ausztriából Klaus-Joachim Keller, Verena Prandstätter és Fazakas Csaba, Romániából pedig Mariana Șerban, Carmen Olteanu, Elekes Gyula és Botár László vesznek részt.
Fotó: Gecse Noémi
Lehel Endre a tábor visszatérő vendége, Dunaharasztin ő is szervez művésztelepet. Úgy gondolja, fontos, hogy találkozzanak a művészek, elsősorban szakmailag, mert látják, ki-hol tart a munkájában, véleményt tudnak mondani egymás tevékenységéről. Hozzátette, számára
és rámutatott, bár csütörtökön még csak második napja voltak együtt, már jól megértették egymást a különböző anyanyelvű alkotók. A művészet egy külön nyelv, négy-öt náció képviselői vannak itt, és mégis hasonlóképpen tudunk gondolkodni a világ dolgairól – tette hozzá. A csíkszeredai születésű, Szépvízen is sok évet eltöltött, Ausztriában élő Fazakas Csaba képzőművész is a tábor visszatérő vendége, alapító tagja. Azt mondta, jó hazajönni, a nyolcvanas évekbeli emlékeihez képest nagy a változás a városban, rend és tisztaság van. Úgy látja azonban, hogy a közösségi terekben kevés a fiatal felnőtt.
− fejtette ki.
A Free Camp elkötelezett szervezője, Botár László csíkszeredai festőművész szerint azért fontos az alkotótábor, mert egy plusz értéket hoz a városba.
− fejtette ki Botár. Azt mondta, a lehetőség adott a helyi művészek számra, hogy bejöjjenek körülnézni, voltak évek, amikor többen jöttek, máskor kevesebben, de rendszerint be szoktak nézni nemcsak a művészek, hanem más kíváncsiskodók is.
Fotó: Gecse Noémi
Tanulmányutat szerveznek
A tábor résztvevői számára egy tanulmányutat is szerveznek: május másodikán Marosvásárhelyen, a Bernády-házban nézik meg a Free Camp előző éveinek anyagát. Az alkotómunka végén minden művésznek le kell adnia két munkát, ezekből az évek során már összeállt és tovább épül egy kortárs művészeti gyűjtemény, amelyet időről-időre bemutatnak. A méretesre bővült gyűjteményt Csíkszeredában is ismét bemutatják, ha megfelelően nagy kiállítóhelyiség lesz a városban. Az idei alkotásokból a tábor zárómozzanataként május 4-én 18 órakor nyílik kiállítás Csíkszeredában a Megyeháza Galériában, a tárlat május 18-áig lesz látogatható.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!