
Az alkotás folyamatában. Május 5-éig dolgoznak a művészek a Free Camp keretében
Fotó: Gecse Noémi
Plusz értéket hoz a városba, friss levegőt a helyi képzőművészeti életbe a Free Camp Nemzetközi Alkotótábor – vallja a Csíkszeredában tizennegyedik alkalommal elkezdődött rendezvény szervezője, Botár László festőművész. A romániai, magyarországi, ausztriai művészek jövő hét végéig dolgoznak a Szakszervezetek Művelődési Házában.
2018. április 27., 13:502018. április 27., 13:50
Kisebb-nagyobb munkaasztalok vannak elhelyezve a Szakszervezetek Művelődési Házának márványtermében, csütörtök reggel volt, amelyikre még épp csak kipakolta munkaeszközeit a művész, mások mellett zajlott a munka, és volt olyan is, amely mellett már festmények száradtak.
A tizennegyedik Free Camp Nemzetközi Képzőművészeti Alkotóműhely nyílt meg szerdán Csíkszeredában, május 5-éig alkotnak itt romániai, magyarországi és Ausztriából érkezett művészek. A Hargita Megye Tanácsa, a Megyeháza Galéria, a Hargita Megyei Kulturális Központ és a Cultura Nostra Egyesület által szervezett tábor nevéhez és hagyományaihoz híven
Az idei alkotótáborban Magyarországról Lehel Endre, Schwarz Volker és Mikó F. László, Ausztriából Klaus-Joachim Keller, Verena Prandstätter és Fazakas Csaba, Romániából pedig Mariana Șerban, Carmen Olteanu, Elekes Gyula és Botár László vesznek részt.
Fotó: Gecse Noémi
Lehel Endre a tábor visszatérő vendége, Dunaharasztin ő is szervez művésztelepet. Úgy gondolja, fontos, hogy találkozzanak a művészek, elsősorban szakmailag, mert látják, ki-hol tart a munkájában, véleményt tudnak mondani egymás tevékenységéről. Hozzátette, számára
és rámutatott, bár csütörtökön még csak második napja voltak együtt, már jól megértették egymást a különböző anyanyelvű alkotók. A művészet egy külön nyelv, négy-öt náció képviselői vannak itt, és mégis hasonlóképpen tudunk gondolkodni a világ dolgairól – tette hozzá. A csíkszeredai születésű, Szépvízen is sok évet eltöltött, Ausztriában élő Fazakas Csaba képzőművész is a tábor visszatérő vendége, alapító tagja. Azt mondta, jó hazajönni, a nyolcvanas évekbeli emlékeihez képest nagy a változás a városban, rend és tisztaság van. Úgy látja azonban, hogy a közösségi terekben kevés a fiatal felnőtt.
− fejtette ki.
A Free Camp elkötelezett szervezője, Botár László csíkszeredai festőművész szerint azért fontos az alkotótábor, mert egy plusz értéket hoz a városba.
− fejtette ki Botár. Azt mondta, a lehetőség adott a helyi művészek számra, hogy bejöjjenek körülnézni, voltak évek, amikor többen jöttek, máskor kevesebben, de rendszerint be szoktak nézni nemcsak a művészek, hanem más kíváncsiskodók is.
Fotó: Gecse Noémi
Tanulmányutat szerveznek
A tábor résztvevői számára egy tanulmányutat is szerveznek: május másodikán Marosvásárhelyen, a Bernády-házban nézik meg a Free Camp előző éveinek anyagát. Az alkotómunka végén minden művésznek le kell adnia két munkát, ezekből az évek során már összeállt és tovább épül egy kortárs művészeti gyűjtemény, amelyet időről-időre bemutatnak. A méretesre bővült gyűjteményt Csíkszeredában is ismét bemutatják, ha megfelelően nagy kiállítóhelyiség lesz a városban. Az idei alkotásokból a tábor zárómozzanataként május 4-én 18 órakor nyílik kiállítás Csíkszeredában a Megyeháza Galériában, a tárlat május 18-áig lesz látogatható.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!