
Fotó: Erdély Bálint Előd
Leemelték hétfő reggel a székelyudvarhelyi református templom toronygömbét: a műveletet egy toronydaru segítségével ipari alpinisták végezték. A toronyfelújítás mozzanataként leemelt gömb értékes időkapszulát rejtett.
2020. október 12., 14:582020. október 12., 14:58
Feltehetően 1781-ből származó iratcsomót, több pénzérmét (közül a legrégebbi egy 1849-ben vert érme), kollégiumi diák- és tanárnévsort, valamint az egyházközség történetét, a kollégium-épület, valamint a templom építésével kapcsolatos részletes beszámolót is tartalmazott a toronygömb.
Fotó: Balázs Attila
Mint hétfőn kiderült: a székelyudvarhelyi templomépítők nemcsak 1781-ben (a belvárosi református templom megépítésekor), hanem 1862-ben is üzentek az utókornak. Az objektumokat a Haáz Rezső Múzeum vette ügykezelésébe: az összetömbösödött iratcsomót az egyházi dokumentumok restaurálására specializálódott csíkcsomortáni műhelyre bízta az intézmény.
Fotó: Balázs Attila
Egyébként a felújítás részeként visszahelyezendő gömbbe újabb időkapszula kerül majd.
A kormány vasárnap egy sor pontosítást közölt az ingatlanokra (épületek, telkek) és járművekre megszabott adók és illetékek emeléséről szóló döntéssel kapcsolatban.
A Maros és Hargita megyéket is átszelő 15-ös országúton átfogó megelőző rendőrségi akció zajlott vasárnap. Az akció célja a közúti biztonság növelése és a közlekedési balesetek fő kiváltó okainak megelőzése volt.
Közel 550 sofőr gépkocsivezetői jogosítványát vonták be szombaton a rendőrök, ezek közül 129-et gyorshajtás, 58-at alkohol hatása alatti vezetés miatt – közölte vasárnap az Országos Rendőr-főkapitányság (IGPR).
Az elmúlt 24 órában 121 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 123 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott szombaton a Salvamont.
Értesítsék a helyi rendőrséget vagy az éjjeli menedékhelyet, ha hajléktalan embereket észlelnek az utcán – hívja fel a marosvásárhelyiek figyelmét a polgármesteri hivatal, tekintettel a következő napok rendkívül alacsony hőmérsékletére.
A központi költségvetési intézmények tartozása tavaly novemberben 28,05 százalékkal 859,4 millió lejre nőtt az októberi 671,1 millió lejről – derül ki a pénzügyminisztérium szombaton közzétett adataiból.
Többnapos havazás után vastag hóréteg borítja Csíkszék minden szegletét. A fehér tájak minden bizonnyal még egy ideig velünk maradnak, hiszen a bőséges szilárd csapadék után még napokig kitartó dermesztő hideg érkezett a térségbe.
Tavaly az előző évhez képest 2,6 százalékkal csökkent a gépkocsigyártás Romániában, összesen 545 510 jármű gördült le a gyártósorról – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók Egyesületének (ACAROM) szombaton közzétett adataiból.
A Fidesz-KDNP 65 régi és 41 új jelölttel indul az országgyűlési választáson – jelentette be Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a párt szombaton Budapesten tartott 31. kongresszusán.
Nem maradnak magukra kiszolgáltatottságukban a székelyföldi hajléktalanok, a régió minden városában felkészülten várják őket a hajléktalanszállók, nemcsak meleg szállással, hanem meleg étellel is.
3 hozzászólás