
A tetőszerkezet rendbetételével és a villanyhálózat modernizálásával kezd a kivitelező
Fotó: Csató Andrea
Elköltöztek a fogyatékkal élő gyerekek, így elkezdődhetett a székelykeresztúri Gyárfás-kúria restaurálása, amihez jelentős támogatást kap a helyi önkormányzat. Érdekes falfestményeket is feltártak a munkálatokat megelőzően.
2024. december 13., 17:262024. december 13., 17:26
Előzetes becslések szerint nagyjából 10 millió lejbe kerül a székelykeresztúri Gyárfás-kúria felújítása, erre pedig az Európai Beruházások és Projektek Minisztériumának Hívogató Románia elnevezésű programján nyert 8 millió lejes támogatást a helyi önkormányzat. Jelentős sikernek könyvelhető el a beruházás, hiszen
ezek egyike a székelykeresztúri, ahol a hagyomány szerint Petőfi Sándor utolsó vacsoráját fogyasztotta.
Fotó: Csató Andrea
Noha már nyárra sikerült kiválasztani a közbeszerzési eljáráson legjobbnak bizonyuló kivitelezőt, a munkálatok nem kezdődhettek el, hiszen az épületben fogyatékkal élő gyerekek voltak elszállásolva. Koncz Hunor János polgármester a Székelyhonnak elmondta, mostanra új létesítménybe kerültek a lakók, így elkezdődhetett a restaurálás.

Tágas, kényelmes, az elvárásoknak megfelelő épületkomplexumba költözött a Szociális Szolgáltatási Központ Székelykeresztúron. Az új létesítmény huszonnégy sérült gyermeknek nyújt otthont és biztonságot.
Elsőként a régészek láttak munkához, akik rendhagyó felfedezésre bukkantak. Kiderült ugyanis, hogy
Gyakorlatilag olyan díszes freskókról van szó, amilyeneket rendszerint a bajor mesterek készítettek anno. Többek között az épület tornácán, a befalazott vagy jelenleg is létező ablakok és ajtók körül rejtőznek, ugyanakkor aprólékosan kidolgozott oldalfaldíszekből sincs hiány.
– magyarázta az elöljáró. A régészek álláspontját tolmácsolva arra kért bennünket, hogy csak a feltárás befejeztével örökítsük meg a falfestményeket. Bízik benne, hogy a régészeti munkát követően sok, eddig nem ismert információt is megtudnak a Gyárfás-családról.
Jelenleg egyébként az épület kiürítése zajlik, majd az építkező cég elkezdi a tetőszerkezet restaurálását, a villanyhálózat cseréjét. Koncz rámutatott,
Ezért az alap megerősítése és a repedések kijavítása is fontos feladat. A gondot az okozza, hogy Székelykeresztúr egy nagy kiterjedésű agyagrétegen fekszik, amely szárazság idején összeszűkül. Emiatt ugyanekkor nem feltétlenül kell arra gondolni, hogy veszélyessé vált az épület – nyugtatott meg a polgármester.
Fotó: Csató Andrea
A restaurálás megtervezéséhez egy, az 1800-as évek végén készült részletes, leltárszerű leírást vettek alapul – tudtuk meg korábban. Az épület pincéjében egy borkedvelők számára alkalmas helyiséget, kávézót alakítanak ki, ami hozzájárulhat majd ahhoz, hogy az önkormányzati tulajdonban lévő kúria önfenntartóvá váljon. Ezenkívül
Újra megnyitják a jelenleg beépített tornácot, helyreállítják az épület emeletére vezető kinti lépcsősort, láthatóvá teszik a tetőszerkezetet biztosító masszív gerendákat, valamint saját fürdőszobával rendelkező szálláshelyeket hoznak létre. Mindemellett az ingatlanhoz tartozó telket kettéosztó kerítést is elbontják.
A Gyárfás-kúria történetéről
A rendelkezésre álló információk szerint már a késő középkorban udvarház volt ezen a telken. A jelenlegi épületet a Wesselényi család építtette 1728 és 1788 között, tulajdonjoga öröklés révén került a leszármazottakhoz. Nagymértékű felújítást legutóbb 1888-ban végeztetett Gyárfás Endre – ekkor nyerte el mai formáját a kúria. Utolsó tulajdonosa az idővel megözvegyült Gyárfás Pálné Fejérváry Judit volt, akit 1946-ban kiköltöztettek az épületből. Ezt követően tüdőgyógyászati kórház, csángó gyerekeket befogadó központ és gyermekvédelmi intézmény is működött benne.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!