
A tetőszerkezet rendbetételével és a villanyhálózat modernizálásával kezd a kivitelező
Fotó: Csató Andrea
Elköltöztek a fogyatékkal élő gyerekek, így elkezdődhetett a székelykeresztúri Gyárfás-kúria restaurálása, amihez jelentős támogatást kap a helyi önkormányzat. Érdekes falfestményeket is feltártak a munkálatokat megelőzően.
2024. december 13., 17:262024. december 13., 17:26
Előzetes becslések szerint nagyjából 10 millió lejbe kerül a székelykeresztúri Gyárfás-kúria felújítása, erre pedig az Európai Beruházások és Projektek Minisztériumának Hívogató Románia elnevezésű programján nyert 8 millió lejes támogatást a helyi önkormányzat. Jelentős sikernek könyvelhető el a beruházás, hiszen
ezek egyike a székelykeresztúri, ahol a hagyomány szerint Petőfi Sándor utolsó vacsoráját fogyasztotta.
Fotó: Csató Andrea
Noha már nyárra sikerült kiválasztani a közbeszerzési eljáráson legjobbnak bizonyuló kivitelezőt, a munkálatok nem kezdődhettek el, hiszen az épületben fogyatékkal élő gyerekek voltak elszállásolva. Koncz Hunor János polgármester a Székelyhonnak elmondta, mostanra új létesítménybe kerültek a lakók, így elkezdődhetett a restaurálás.

Tágas, kényelmes, az elvárásoknak megfelelő épületkomplexumba költözött a Szociális Szolgáltatási Központ Székelykeresztúron. Az új létesítmény huszonnégy sérült gyermeknek nyújt otthont és biztonságot.
Elsőként a régészek láttak munkához, akik rendhagyó felfedezésre bukkantak. Kiderült ugyanis, hogy
Gyakorlatilag olyan díszes freskókról van szó, amilyeneket rendszerint a bajor mesterek készítettek anno. Többek között az épület tornácán, a befalazott vagy jelenleg is létező ablakok és ajtók körül rejtőznek, ugyanakkor aprólékosan kidolgozott oldalfaldíszekből sincs hiány.
– magyarázta az elöljáró. A régészek álláspontját tolmácsolva arra kért bennünket, hogy csak a feltárás befejeztével örökítsük meg a falfestményeket. Bízik benne, hogy a régészeti munkát követően sok, eddig nem ismert információt is megtudnak a Gyárfás-családról.
Jelenleg egyébként az épület kiürítése zajlik, majd az építkező cég elkezdi a tetőszerkezet restaurálását, a villanyhálózat cseréjét. Koncz rámutatott,
Ezért az alap megerősítése és a repedések kijavítása is fontos feladat. A gondot az okozza, hogy Székelykeresztúr egy nagy kiterjedésű agyagrétegen fekszik, amely szárazság idején összeszűkül. Emiatt ugyanekkor nem feltétlenül kell arra gondolni, hogy veszélyessé vált az épület – nyugtatott meg a polgármester.
Fotó: Csató Andrea
A restaurálás megtervezéséhez egy, az 1800-as évek végén készült részletes, leltárszerű leírást vettek alapul – tudtuk meg korábban. Az épület pincéjében egy borkedvelők számára alkalmas helyiséget, kávézót alakítanak ki, ami hozzájárulhat majd ahhoz, hogy az önkormányzati tulajdonban lévő kúria önfenntartóvá váljon. Ezenkívül
Újra megnyitják a jelenleg beépített tornácot, helyreállítják az épület emeletére vezető kinti lépcsősort, láthatóvá teszik a tetőszerkezetet biztosító masszív gerendákat, valamint saját fürdőszobával rendelkező szálláshelyeket hoznak létre. Mindemellett az ingatlanhoz tartozó telket kettéosztó kerítést is elbontják.
A Gyárfás-kúria történetéről
A rendelkezésre álló információk szerint már a késő középkorban udvarház volt ezen a telken. A jelenlegi épületet a Wesselényi család építtette 1728 és 1788 között, tulajdonjoga öröklés révén került a leszármazottakhoz. Nagymértékű felújítást legutóbb 1888-ban végeztetett Gyárfás Endre – ekkor nyerte el mai formáját a kúria. Utolsó tulajdonosa az idővel megözvegyült Gyárfás Pálné Fejérváry Judit volt, akit 1946-ban kiköltöztettek az épületből. Ezt követően tüdőgyógyászati kórház, csángó gyerekeket befogadó központ és gyermekvédelmi intézmény is működött benne.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!