
A tetőszerkezet rendbetételével és a villanyhálózat modernizálásával kezd a kivitelező
Fotó: Csató Andrea
Elköltöztek a fogyatékkal élő gyerekek, így elkezdődhetett a székelykeresztúri Gyárfás-kúria restaurálása, amihez jelentős támogatást kap a helyi önkormányzat. Érdekes falfestményeket is feltártak a munkálatokat megelőzően.
2024. december 13., 17:262024. december 13., 17:26
Előzetes becslések szerint nagyjából 10 millió lejbe kerül a székelykeresztúri Gyárfás-kúria felújítása, erre pedig az Európai Beruházások és Projektek Minisztériumának Hívogató Románia elnevezésű programján nyert 8 millió lejes támogatást a helyi önkormányzat. Jelentős sikernek könyvelhető el a beruházás, hiszen
ezek egyike a székelykeresztúri, ahol a hagyomány szerint Petőfi Sándor utolsó vacsoráját fogyasztotta.
Fotó: Csató Andrea
Noha már nyárra sikerült kiválasztani a közbeszerzési eljáráson legjobbnak bizonyuló kivitelezőt, a munkálatok nem kezdődhettek el, hiszen az épületben fogyatékkal élő gyerekek voltak elszállásolva. Koncz Hunor János polgármester a Székelyhonnak elmondta, mostanra új létesítménybe kerültek a lakók, így elkezdődhetett a restaurálás.

Tágas, kényelmes, az elvárásoknak megfelelő épületkomplexumba költözött a Szociális Szolgáltatási Központ Székelykeresztúron. Az új létesítmény huszonnégy sérült gyermeknek nyújt otthont és biztonságot.
Elsőként a régészek láttak munkához, akik rendhagyó felfedezésre bukkantak. Kiderült ugyanis, hogy
Gyakorlatilag olyan díszes freskókról van szó, amilyeneket rendszerint a bajor mesterek készítettek anno. Többek között az épület tornácán, a befalazott vagy jelenleg is létező ablakok és ajtók körül rejtőznek, ugyanakkor aprólékosan kidolgozott oldalfaldíszekből sincs hiány.
– magyarázta az elöljáró. A régészek álláspontját tolmácsolva arra kért bennünket, hogy csak a feltárás befejeztével örökítsük meg a falfestményeket. Bízik benne, hogy a régészeti munkát követően sok, eddig nem ismert információt is megtudnak a Gyárfás-családról.
Jelenleg egyébként az épület kiürítése zajlik, majd az építkező cég elkezdi a tetőszerkezet restaurálását, a villanyhálózat cseréjét. Koncz rámutatott,
Ezért az alap megerősítése és a repedések kijavítása is fontos feladat. A gondot az okozza, hogy Székelykeresztúr egy nagy kiterjedésű agyagrétegen fekszik, amely szárazság idején összeszűkül. Emiatt ugyanekkor nem feltétlenül kell arra gondolni, hogy veszélyessé vált az épület – nyugtatott meg a polgármester.
Fotó: Csató Andrea
A restaurálás megtervezéséhez egy, az 1800-as évek végén készült részletes, leltárszerű leírást vettek alapul – tudtuk meg korábban. Az épület pincéjében egy borkedvelők számára alkalmas helyiséget, kávézót alakítanak ki, ami hozzájárulhat majd ahhoz, hogy az önkormányzati tulajdonban lévő kúria önfenntartóvá váljon. Ezenkívül
Újra megnyitják a jelenleg beépített tornácot, helyreállítják az épület emeletére vezető kinti lépcsősort, láthatóvá teszik a tetőszerkezetet biztosító masszív gerendákat, valamint saját fürdőszobával rendelkező szálláshelyeket hoznak létre. Mindemellett az ingatlanhoz tartozó telket kettéosztó kerítést is elbontják.
A Gyárfás-kúria történetéről
A rendelkezésre álló információk szerint már a késő középkorban udvarház volt ezen a telken. A jelenlegi épületet a Wesselényi család építtette 1728 és 1788 között, tulajdonjoga öröklés révén került a leszármazottakhoz. Nagymértékű felújítást legutóbb 1888-ban végeztetett Gyárfás Endre – ekkor nyerte el mai formáját a kúria. Utolsó tulajdonosa az idővel megözvegyült Gyárfás Pálné Fejérváry Judit volt, akit 1946-ban kiköltöztettek az épületből. Ezt követően tüdőgyógyászati kórház, csángó gyerekeket befogadó központ és gyermekvédelmi intézmény is működött benne.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!