
A tetőszerkezet rendbetételével és a villanyhálózat modernizálásával kezd a kivitelező
Fotó: Csató Andrea
Elköltöztek a fogyatékkal élő gyerekek, így elkezdődhetett a székelykeresztúri Gyárfás-kúria restaurálása, amihez jelentős támogatást kap a helyi önkormányzat. Érdekes falfestményeket is feltártak a munkálatokat megelőzően.
2024. december 13., 17:262024. december 13., 17:26
Előzetes becslések szerint nagyjából 10 millió lejbe kerül a székelykeresztúri Gyárfás-kúria felújítása, erre pedig az Európai Beruházások és Projektek Minisztériumának Hívogató Románia elnevezésű programján nyert 8 millió lejes támogatást a helyi önkormányzat. Jelentős sikernek könyvelhető el a beruházás, hiszen
ezek egyike a székelykeresztúri, ahol a hagyomány szerint Petőfi Sándor utolsó vacsoráját fogyasztotta.
Fotó: Csató Andrea
Noha már nyárra sikerült kiválasztani a közbeszerzési eljáráson legjobbnak bizonyuló kivitelezőt, a munkálatok nem kezdődhettek el, hiszen az épületben fogyatékkal élő gyerekek voltak elszállásolva. Koncz Hunor János polgármester a Székelyhonnak elmondta, mostanra új létesítménybe kerültek a lakók, így elkezdődhetett a restaurálás.

Tágas, kényelmes, az elvárásoknak megfelelő épületkomplexumba költözött a Szociális Szolgáltatási Központ Székelykeresztúron. Az új létesítmény huszonnégy sérült gyermeknek nyújt otthont és biztonságot.
Elsőként a régészek láttak munkához, akik rendhagyó felfedezésre bukkantak. Kiderült ugyanis, hogy
Gyakorlatilag olyan díszes freskókról van szó, amilyeneket rendszerint a bajor mesterek készítettek anno. Többek között az épület tornácán, a befalazott vagy jelenleg is létező ablakok és ajtók körül rejtőznek, ugyanakkor aprólékosan kidolgozott oldalfaldíszekből sincs hiány.
– magyarázta az elöljáró. A régészek álláspontját tolmácsolva arra kért bennünket, hogy csak a feltárás befejeztével örökítsük meg a falfestményeket. Bízik benne, hogy a régészeti munkát követően sok, eddig nem ismert információt is megtudnak a Gyárfás-családról.
Jelenleg egyébként az épület kiürítése zajlik, majd az építkező cég elkezdi a tetőszerkezet restaurálását, a villanyhálózat cseréjét. Koncz rámutatott,
Ezért az alap megerősítése és a repedések kijavítása is fontos feladat. A gondot az okozza, hogy Székelykeresztúr egy nagy kiterjedésű agyagrétegen fekszik, amely szárazság idején összeszűkül. Emiatt ugyanekkor nem feltétlenül kell arra gondolni, hogy veszélyessé vált az épület – nyugtatott meg a polgármester.
Fotó: Csató Andrea
A restaurálás megtervezéséhez egy, az 1800-as évek végén készült részletes, leltárszerű leírást vettek alapul – tudtuk meg korábban. Az épület pincéjében egy borkedvelők számára alkalmas helyiséget, kávézót alakítanak ki, ami hozzájárulhat majd ahhoz, hogy az önkormányzati tulajdonban lévő kúria önfenntartóvá váljon. Ezenkívül
Újra megnyitják a jelenleg beépített tornácot, helyreállítják az épület emeletére vezető kinti lépcsősort, láthatóvá teszik a tetőszerkezetet biztosító masszív gerendákat, valamint saját fürdőszobával rendelkező szálláshelyeket hoznak létre. Mindemellett az ingatlanhoz tartozó telket kettéosztó kerítést is elbontják.
A Gyárfás-kúria történetéről
A rendelkezésre álló információk szerint már a késő középkorban udvarház volt ezen a telken. A jelenlegi épületet a Wesselényi család építtette 1728 és 1788 között, tulajdonjoga öröklés révén került a leszármazottakhoz. Nagymértékű felújítást legutóbb 1888-ban végeztetett Gyárfás Endre – ekkor nyerte el mai formáját a kúria. Utolsó tulajdonosa az idővel megözvegyült Gyárfás Pálné Fejérváry Judit volt, akit 1946-ban kiköltöztettek az épületből. Ezt követően tüdőgyógyászati kórház, csángó gyerekeket befogadó központ és gyermekvédelmi intézmény is működött benne.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
A meteorológusok által beharangozott kánikulában a felhevült lakosokat vízpartokra és medencébe csábítja a sepsiszentgyörgyi Rekreatív Rt.: az Állomás negyedi tónál e hétvégétől lehet csónakázni és vízibiciklizni, a strandon pedig fürödni.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
szóljon hozzá!