
A Márton Áron Főgimnázium diákjai teljesítettek legjobban megyeszinten. Idén sem hazudtolták meg magukat
Fotó: Gecse Noémi
Idén a Hargita megyei végzősök 60,48 százaléka írt átmenőt az érettségin, ezzel az aránnyal pedig legrosszabbul teljesítettek az erdélyi megyék közül. Csíki iskolaigazgatóktól érdeklődtünk az elért eredmények kapcsán.
2017. július 06., 18:402017. július 06., 18:40
2017. július 06., 23:202017. július 06., 23:20
Közzétették szerdán az érettségi eredményeit,
Ez szinte azonos a tavalyi jegyekkel, amikor a vizsgázók 60,09 százaléka írt legalább hatos átmenőt. Idén az országos átmenési arány 71,4 százalékos.
Az óvás előtti jegyeket figyelembe véve
A Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium tanulóinak 88,89 százaléka vette sikeresen a megmérettetést. A Kájoni János Szakközépiskola végzőseinek 70,09 százaléka ért el hatos vagy afeletti átlagot. A Nagy István Művészeti Szakközépiskolában a tanulók 52,31 százaléka ment át. A Kós Károly Építőipari Szakközépiskolában 28,13 százalékos az átmenési arány. A Venczel József Szakközépiskolában pedig mindössze a végzősök 13,58 érte el az átmenő minősítést. A Székely Károly Szakközépiskola végzőseinek 4,17 százaléka vizsgázott sikeresen, ez egyébként egy diákot jelent. A csíki települések iskoláiban sem születtek fényes eredmények: a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Iskolaközpontban az érettségizők 21,74 százaléka, a csíkszentmártoni Tivai Nagy Imre Iskolaközpontban pedig mindössze 7,69 százaléka érte el a hatos fölötti médiát, ami két végzőst tesz ki.
A csíkszeredai Márton Áron Főgimnáziumban 178 vizsgázóból 173-an szereztek átmenőt. Varga László iskolaigazgató úgy értékelt:
– fogalmazott Varga, aki arra azonban nem kívánt kitérni, hogy mit is ért ez alatt. „Reméljük, hogy a mostani eredmények után még azok is támogatni fogják az iskolát, akik eddig ezt nem tették meg” – tette hozzá folytatólagosan. Zárásként megjegyezte,
A csíkszeredai Kájoni János Szakközépiskolában sem születtek rossz eredmények: 117 vizsgázóból 82 szerzett átmenőt. Sükösd Annamária intézményvezető kiemelte, hogy megyei szakközépiskolák közül ők érték el a legjobb jegyeket, továbbá
Fotó: Pap Éva
A csíkszeredai Kós Károly Építőipari Szakközépiskolában 64-ből 18 végzős ért el átmenőt az érettségin. Szén János iskolaigazgató érdeklődésünkre elmondta, jobb eredményre számított, azonban úgy véli, óvások után még javulhat a helyzet. Sok diákjuk van ugyanis, akik mindenből átmentek, de nem érték el összesítettben a hatos médiát.
– tette hozzá kiegészítésképp Szén János.
A csíkszeredai Venczel József Szakközépiskolában 81 végzősből 11 írta meg az átmenőt.
Én gratulálok ezeknek a diákoknak. Drukkolok még, akik közel vannak ahhoz, hogy óvás után sikeresek legyenek” – reagált érdeklődésünkre Bálint Gabriella igazgató.
A csíkdánfalvi Petőfi Sándor Iskolaközpontban 5 végzős érettségizett sikeresen a 23-ból. Kajtár Csaba intézményvezető érdeklődésre elmondta, ha az országos átmenési arányt nézi, akkor nagyon gyenge az elért eredményt, ha viszont a Hargita megyeit, akkor már nem annyira. „Habár ez nagyon szomorú.
Az érettségi tételek nem annyira nehezek, nem versenyfeladatok. Hatos az átmenő, szakiskolaként nem beszélhetünk tízes médiáról” – jegyezte meg az igazgató. Hozzátette,
„Olyanokat, akik négyest-ötöst értek el a kisérettségin. Belőlük kell olyan fiatalokat neveljünk négy év alatt, akik majd remélhetőleg sikeresen érettségiznek. Nagyon kevés az olyan jó tanuló, aki úgy dönt, hogy Dánfalván folytatja tanulmányait” – magyarázta Kajtár Csaba. Zárásként elmondta, három tanulójuknak nem jött ki összesítettben a hatos médiája, viszont átmenőt szereztek mindenből, reménykedik, hogy óvások után ők is örülhetnek. Továbbá reménykedik, a pótérettségire még visszairatkoznak néhányan az iskolából.
Közel 800 óvás
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség adatai szerint szerda délután 762 érettségiző óvta meg a jegyét. 333-an román nyelv és irodalomból, 117-en magyar nyelv és irodalomból, 190-en a szaknak megfelelő kötelező tantárgyakból (matematika vagy történelem), illetve 122-en a választható tantárgyakból. A végleges, óvás utáni eredményeket hétfőn teszik közzé.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő medencéjére.
A meteorológusok újabb figyelmeztetéseket adtak ki légköri instabilitás, megerősödő szél, viharok és jelentős mennyiségű csapadékot hozó felhőszakadások miatt. A riasztások pénteken és szombaton Románia 33 megyéjére érvényesek.
Három hét folyamatos drágítás után pénteken újra csökkentették a benzin és a gázolaj árát az üzemanyag-forgalmazók. A benzin 15 banival, a gázolaj 20 banival lett olcsóbb literenként.
Újabb Fidelis-kötvényeket bocsát ki péntektől a pénzügyminisztérium.
Csapadékra, megerősödő szélre, villámlásra és jégesőre figyelmeztető előrejelzést adtak ki pénteken délelőtt több csík- és udvarhelyszéki településre.
Több meleg- és egy szélrekord is megdőlt csütörtökön – közölte a HugaroMet Zrt. az előzetes adatok alapján Facebook-oldalán.
Felkorbácsolta a kedélyeket az állategészségügyi hatóság belső levelezésének egy kiszivárgott része, amely a juh- és kecsketej, és az abból készült élelmiszerek forgalmazásának a szigorításáról szól. Mi az igazság, valóban eltűnnek ezek a piacról?
Nem mindennapi bejelentéssel rukkolt elő csütörtök délután a Grand Theft Auto hatodik részét is fejlesztő Rockstar Games.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a villamosenergia-ágazati kockázatokra való felkészülésről szóló országos tervet.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök csütörtökön kijelentette, hogy már négy éve a közlekedési minisztériumnál van egy olyan projekt, amely megakadályozhatta volna a Duna vízhozamának csökkenésével kapcsolatos problémákat Romániában.
szóljon hozzá!