
A három székelyföldi megyében a támogatást igénylő gazdák száma 1451-el csökkent, a támogatásra jegyzett összterület mérete viszont 8887 hektárral nőtt
Fotó: Pinti Attila
Idén nagyobb összterületre igényeltek mezőgazdasági támogatásokat a Hargita, Maros és Kovászna megyei gazdák, mint az elmúlt évben – a három megyében majdnem 9000 hektárral nőtt a támogatásigénylési kérelmekben feltüntetett területek nagysága.
2024. június 13., 21:032024. június 13., 21:03
Véget ért az egységes mezőgazdasági támogatások kéthónapos igénylési időszaka szerdán délután, és amint az Országos Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) adataiból kiderül, hogy
Az igénylők száma csökkent, ez viszont egy természetes folyamat, ugyanis már hosszú évek óta koncentrálódnak, növekednek a gazdaságok országszerte.
Hasonló a helyzet a székelyföldi megyékben is, ahol tavalyhoz képest idén majdnem 9000 hektárral nagyobb területre igényeltek mezőgazdasági támogatásokat a gazdák.
A támogatásigénylők száma viszont majdnem 500-zal csökkent, a tavalyi 24 998-ról 24 508-ra, ami mérsékeltebb csökkenés, mint amennyire a megyei APIA-nál számítottak. Maros megyében valamivel több mint 600-al csökkent a múlt évhez képest a támogatásért folyamodó gazdák száma – 22 258-ról 21 605-re –, azonban
Ez nagyjából 3600 hektáros többletet jelent tavalyhoz képest.
Kovászna megyében mintegy 2400 hektárral nőtt az idei támogatásigénylési kérelmekben feltüntetett területek nagysága:
Az igénylők száma Kovászna megyében is csökkent, 11 964-ről 11 656-ra.
Fotó: Pinti Attila
Az igénylők számának az évről-évre jegyzett csökkenése egy természetes jelenség,
A megyei APIA-kirendeltségeknél általában abban bíznak minden évben, hogy összterületben elérik az előző évben jegyzett méretet, vagy csak minimális mértékben fog az csökkenni, a növekedés azonban szokatlannak számít.
Ezért nem számítottunk növekedésre. Hogy mi lehet ennek a pontos oka, csak ezután fogjuk elemezni” – fogalmazott az idei Hargita megyei adatokkal kapcsolatban Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője. Az mindenképp jó hír, hogy nem csökkent, hanem enyhén nőtt is a támogatásra jegyzett összterület mérete – jegyezte meg az igazgató.
Fotó: Pinti Attila
A következő két-három hétben a hiánypótlások, korrekciók időszaka következik, azt követően kezdődhetnek majd el a központi APIA által meghatározott ellenőrzési szervény alapján az ellenőrzések a támogatást igénylő gazdák körében.
A támogatások előlegét október 15-től, az elszámolási összegeket pedig december 1-től kapják majd meg a gazdák, emlékeztetett Haschi András.
A szerdán lezárult támogatásigénylési időszakban országszerte 730 395 gazda igényelt különböző mezőgazdasági juttatásokat összesen 9 962 884 hektár területre. Ez 1,18 százalékkal, azaz közel 116 000 hektárral nagyobb összterületet jelent a tavaly feljegyzettnél.
A Szeben megyei Kürpöd (Chirpăr) település melletti patakba esett és meghalt hétfőn egy testvérpár, egy 6 éves kislány és egy 9 éves fiú.
Összesen 16 jogosítványt függesztettek fel, ugyanakkor 366 esetben szabtak ki büntetést gyorshajtókra az elmúlt héten – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
A 2025–2026-os tanévre járó összesen 310,2 millió lej tanszertámogatást töltöttek fel a szociális elektronikus kártyákra – tájékoztatott hétfőn az európai projektekért és beruházásokért felelős minisztérium.
Országszerte felmelegedés várható a következő napokban, a jövő hét közepétől azonban ismét lehűl az idő; csapadékra a jövő héten lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat február 2. és 15. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint 2024-ben az Európai Unió lakosságának csaknem egytizede (9,2 százalék) szembesült azzal a problémával, hogy nem tudta a komfortszintjének megfelelőre fűteni az otthonát.
Hétfőtől iható a csapvíz a Henri Coandă nemzetközi repülőtéren – tájékoztatott a Bukaresti Repülőtér-üzemeltető Vállalat.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn sárga jelzésű riasztást adott ki rendkívül alacsony hőmérsékletek és fagy miatt. A figyelmeztető előrejelzés kedd reggelig érvényes az ország több mint felében.
Késsel fenyegetőzött egy fiatal vasárnap este Zilahon, csendőröknek kellett a földre teperniük és a kezeit hátrakötniük.
Az elmúlt 24 órában 85 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 94 embernek nyújtottak segítséget – tájékoztatott hétfőn Facebook-oldalán a Salvamont.
Nagy télre ébredtek hétfőn a fővárosban és az ország déli részén: a hőmérséklet mínusz 7 Celsius-fokig csökkent, nagyot havazott és fújt a szél. A sofőrök arra panaszkodnak, hogy kevés volt a hóeltakarító gép, és így nehezen lehet közlekedni.
szóljon hozzá!