Hirdetés
Hirdetés

Érik a gyermekpénz tényleges megkétszerezése

Halasztanak, elutasítanak, aztán az elutasítást is elutasítják. Nehéz követni, hogy konkrétan mikor fog több érkezni a bankszámlára. Képünk illusztráció •  Fotó: Barabás Ákos

Halasztanak, elutasítanak, aztán az elutasítást is elutasítják. Nehéz követni, hogy konkrétan mikor fog több érkezni a bankszámlára. Képünk illusztráció

Fotó: Barabás Ákos

A román ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) bizalmatlansági indítvány beterjesztését helyezte kilátásba a parlamentben a kormány ellen, amennyiben a kabinet nem hajlandó megkétszerezni a gyermekpénzt – közölte szerdán Marcel Ciolacu, a PSD elnöke.

MTI

2020. július 15., 19:482020. július 15., 19:48

A kétkamarás parlamentben a legnépesebb frakciókkal rendelkező ellenzéki politikai erő azt követően vetette fel ismét a kormánybuktatás lehetőségét, hogy szerdán

az alkotmánybíróság elutasította a kormány beadványát, amely a gyermekpénz megkétszerezésének halasztását elutasító jogszabály ellen nyújtottak be.

A taláros testület megállapította, hogy az a törvény, amellyel a parlament június elején elutasította a kormány sürgősségi kormányrendeletét, amely augusztus 1-jére halasztotta a családi pótlék megkétszerezését, nem ütközik az alaptörvénybe. Eredetileg a parlament fogadta el decemberben a pótlék megkétszerezéséről szóló törvényt, amelyet Klaus Iohannis elnök januárban ki is hirdetett, de a kormány azonnal elfogadta a halasztást elrendelő sürgősségi rendeletet. Ezt a parlamentnek utólag jogában állt felülbírálni, amit meg is tett június elején, elutasítva a rendeletet, s ezzel

a kormányt a gyermekpénz megkétszerezésére kényszerítette.

A kabinet szerint nincs pénz erre az intézkedésre, és a szociáldemokraták sem jelölték meg a forrást, ezért fordultak az alkotmánybírósághoz, amely azonban úgy határozott, hogy a parlament június eleji döntése, amellyel immár másodszor megerősítette a pótlék megkétszerezését, nem sérti az alaptörvényt.

A parlament által elfogadott jogszabály szerint a megduplázás után minden 2 és 18 év közötti gyermek után 300 lej családi pótlék járna a jelenlegi 150 lej helyett, a 3 és 18 év közötti fogyatékos gyerekek után pedig 600 lej a jelenlegi 300 helyett.

Hirdetés

Ciolacu egy Facebook-bejegyzésben kifejtette, hogy Klaus Iohannis elnöknek és Ludovic Orban miniszterelnöknek már nincs mentsége tovább akadályozni a törvény alkalmazását, ezért

ha továbbra is elutasítják a pótlék megkétszerezését, bizalmatlansági indítványt terjesztenek be.

Az Orban-kabinet számára nemcsak a gyermekpénz megkétszerezése, hanem a nyugdíjak tervezett 40 százalékos emelése is fejtörést okoz, mivel nincs rá fedezet az államháztartásban. Florin Cîțu pénzügyminiszter korábban úgy nyilatkozott, hogy maximum tízszázalékos nyugdíjemelést tart lehetségesnek.

A román kormány 6,7 százalékos államháztartási hiányt vállalt idénre, de gazdasági elemzők és nemzetközi pénzintézetek arra figyelmeztettek, hogy a választási kampány hevében a populista intézkedések következtében a deficit akár 10 százalékra is megemelkedhet.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 09., csütörtök

Semjén Zsolt: szükség van minden magyar kiállására

Részvételre buzdítja a határon túli magyarokat az országgyűlési választásokon Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.

Semjén Zsolt: szükség van minden magyar kiállására
Hirdetés
2026. április 09., csütörtök

Új korszak kezdődik: megérkezett a Da Vinci robot a csíkszeredai kórházba

Leszállították azt a 14,5 millió lejes Da Vinci robotsebészeti eszközt a csíkszeredai kórházba, amellyel a jövőben minimális beavatkozással és nagyobb precizitással végezhetnek elsősorban onkológiai műtéteket. A gépeket a sajtónak is megmutatták.

Új korszak kezdődik: megérkezett a Da Vinci robot a csíkszeredai kórházba
2026. április 09., csütörtök

Megélhetésükért aggódnak, a politikusok segítségét kérték a vegyipari kombinát alkalmazottai

A marosvásárhelyi vegyipari kombinát és a Romgaz közötti tárgyalásokat nem tudják befolyásolni, de a miniszterelnök segítségét kérik a műtrágyagyár megmentése érdekében – ígérték a szakszervezeti vezetőkkel találkozó Maros megyei parlamenti képviselők.

Megélhetésükért aggódnak, a politikusok segítségét kérték a vegyipari kombinát alkalmazottai
2026. április 09., csütörtök

Közel 500, feketén foglalkoztatott alkalmazottat azonosított a munkaügy

A munkaügyi felügyelőség több mint 7 millió lejre rótt ki bírságokat néhány nap alatt, és közel 500 feketén dolgozó személyt azonosított – hívta fel a figyelmet csütörtökön a munkaügyi miniszter.

Közel 500, feketén foglalkoztatott alkalmazottat azonosított a munkaügy
Hirdetés
2026. április 09., csütörtök

Dani Kinga emléknapot szervez a Háromszéki Közösségi Alapítvány

A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) pénteken Dani Kinga Emléknapot szervez a Domb utcai mozgásparkban. Az esemény célja a kiváló sepsiszentgyörgyi sportoló emlékének megerősítése, valamint a játszótér kellemesebbé tétele.

Dani Kinga emléknapot szervez a Háromszéki Közösségi Alapítvány
2026. április 09., csütörtök

Áprilisi tél: hóréteg alakult ki a magasabban fekvő régiókban

Visszatért a tél április közepén a hegyvidéki térségekbe: csütörtökön vékony hóréteg rakódott le Hargitafürdőn és a Madarasi Hargitán is: a webkamerák felvételei havas tájat mutatnak a szeszélyes áprilisi időjárás következtében.

Áprilisi tél: hóréteg alakult ki a magasabban fekvő régiókban
2026. április 09., csütörtök

Próbaérettségi: javultak az eredmények tavalyhoz képest

Lezárult a próbaérettségi dolgozatainak javítása, és az eredményeket továbbították a tanfelügyelőségeknek, illetve az iskoláknak – tájékoztatott csütörtökön az oktatási minisztérium.

Próbaérettségi: javultak az eredmények tavalyhoz képest
Hirdetés
2026. április 09., csütörtök

Afrikai sertéspestist mutattak ki egy elhullott vaddisznóban Kápolnásfalu közelében

Afrikai sertéspestis jelenlétét igazolták egy elhullott vaddisznóban a „Gödrös” nevű területen – tájékoztatták a sertéstartó gazdákat az illetékes hatóságok.

Afrikai sertéspestist mutattak ki egy elhullott vaddisznóban Kápolnásfalu közelében
2026. április 09., csütörtök

Húsvéti ellenőrzések: tonnányi élelmiszert vontak ki a forgalomból

Az ortodox húsvétot megelőző héten 2,151 millió lejre róttak ki bírságot az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) felügyelői.

Húsvéti ellenőrzések: tonnányi élelmiszert vontak ki a forgalomból
2026. április 09., csütörtök

Újra visszatért a medve Zabolára, pusztítást és károkat hagyva maga után

Ismét súlyos károkat okozott egy medve Zabolán: egy csikó, öt juh, valamint egy anyakutya és kölykei is elpusztultak az elmúlt napokban. A nagyvad többször visszatért, a hatóságok pedig már felmérték a pusztítás mértékét.

Újra visszatért a medve Zabolára, pusztítást és károkat hagyva maga után
Hirdetés