
Fotó: Beliczay László
Az idei végzősök 75,5 százaléka ment át az érettségi vizsgán az óvások elbírálása után – írja az Agerpres hírügynökség az oktatási minisztérium péntek esti közlésére hivatkozva. Ez 1,8 százalékponttal jobb eredmény, mint az óvások előtt (73,7 százalék). A tavalyi hasonló eredményekhez képest (74,7 százalék) a javulás 0,8 százalékos.
2019. július 13., 10:352019. július 13., 10:35
2019. július 13., 10:382019. július 13., 10:38
Az óvások elbírálása után a 129 167 megjelent tanulóból összesen 89 215 vette sikerrel a vizsgát (az óvások előtt a sikeres vizsgázók száma 86 794 volt). A minisztérium kimutatása szerint a tanulmányaikat a korábbi esztendőkben befejező diákok átmenési aránya 26,1 százalék volt.
Egy híján összesen 48 ezer óvást nyújtottak be: 18 954-et román nyelv és irodalomból, 449-et anyanyelvből, 15 478-at a szaknak megfelelő kötelező és 13 188-at a szaknak megfelelő választott tantárgyból.
Az újrajavítás után átlagosan 0,53 ponttal módosultak a jegyek: 0,58 ponttal románból, 0,67 ponttal anyanyelvből, 0,46 ponttal a kötelező és 0,44 ponttal a választott tantárgyból.

Szülői és szakmai válságstábot állít fel a Magyar Szülők Szövetsége az elmúlt évek legrosszabb érettségi eredményei miatt. A cél gyors, azonnal használható megoldásokat találni a kialakult helyzetre.
Kiemelkedő eredményt értek el a főváros 4. kerületében (a jelentkezők 84,92 százaléka vizsgázott sikerrel), valamint Bákó (83,77 százalék), Kolozs (86,36 százalék), Brăila (83,36 százalék), Brassó (82, 81 százalék), Bukarest (82,78 százalék), Szeben (82,69 százalék), Iaşi (82,38 százalék), Galac (81,70 százalék) és Buzău (78,88 százalék) megyében.
Az érettségi vizsga akkor tekintendő sikeresnek, ha a tanuló minden próbán megkapta legalább az ötös osztályzatot úgy, hogy médiája elérte legalább a hatost.
Nyolcvannégy tanulót csalási kísérlet miatt kizártak, ők nem vehetnek részt a következő két érettségivizsga-szesszióban. Az érettségi vizsga őszi szesszióját augusztus 21-e és szeptember 6-a között tartják, iratkozni július 15-e és 19-e között lehet (azok a tanulók, akik sikeresen pótvizsgáznak, július 26-áig iratkozhatnak).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor kedden este kijelentette, hogy a kormánynak a korábbi döntését felülvizsgálva a felére kellene csökkentenie helyi adókat és illetéket, mert „nem lehet a nép ellenében kormányozni”.
Noha az európai uniós elvárásoktól messze elmarad a hulladék-újrahasznosítás aránya Hargita megyében, a gyergyóremetei hulladéklerakó láthatóan nagyot javított a megye hulladékgazdálkodási adatain. A települések között viszont nagy különbségek vannak.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond szerint jelenleg egyetlen pártnak sem érdeke a kormány megbuktatása, mert „ebben a Románia számára sorsdöntő időszakban” senkinek sem áll érdekében a kormányválság.
A gyermeknevelési díj egészségbiztosítási járulékkötelezettségének (CASS) eltörlését sürgette kedden a Facebook-oldalán a munkaügyi miniszter.
A Országos Kifizetési és Szociális Felügyeleti Ügynökség (ANPIS) kedden bejelentette, hogy ebben a hónapban korábban utalják a szociális juttatásokat, mivel február 8., a megszokott kifizetési nap vasárnapra esik.
Hivatalos lépéseket tesznek a kormánynál az adóterhek mérséklése érdekében: a helyi adók felülvizsgálatát kezdeményezik – jelentette be az RMDSZ. A szövetség szerint a kormány sürgősségi kormányrendelettel lépni tud.
Idén januárban 33 százalékkal kevesebb új autót helyeztek forgalomba Romániában, mint 2025 első hónapjában – derül ki a Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesületének (APIA) kedden közzétett előzetes adataiból.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint Ilie Bolojan miniszterelnök megszorító intézkedései az ország stabilitásának legfőbb pilléreit gyengítik.
A várakozás, bizakodás ellenére úgy tűnik, nincs lehetőség arra, hogy a helyi önkormányzatok csökkentsék a 2026-os évre vonatkozó helyi adók mértékét. A pénzügyminisztérium álláspontja szerint ez törvénybe ütköző lenne.
Vizsgálatot indított a Szeben megyei gyermekvédelem annál a kürpödi (Chirpăr) családnál, amelynek két gyermeke egy patakba fulladt hétfőn.
szóljon hozzá!