
A régi szerpentin közelében is bicikliutat alakítanak ki
Fotó: Haáz Vince
A kerékpárutak építése, a biciklis és gyalogos forgalom népszerűsítése is szerepelt a jelenlegi marosvásárhelyi városvezetés tavalyi kampányígéretei között, és úgy tűnik, hogy körvonalazódni kezdenek az első lépések. A civil szervezetek képviselői szerint azonban még mindig az autós forgalomnak akarják alárendelni az útvonalak kialakítását.
2021. augusztus 20., 11:232021. augusztus 20., 11:23
A marosvásárhelyi városháza augusztus elején hirdetett meg egy közbeszerzést, amely a Kornisa negyed és a nagy kórház környékén kerékpárút és sétányok kialakításáról szól. Az elképzelés szerint 2,5 kilométeren kerékpárutat hoznak létre a Gheorghe Marinescu – 1989. December 22. – Kornisa sétány – Székely Vértanúk és Bükkös (Făget) utcákat érintve. A 2,2 millió eurós beruházástól a városvezetés azt várja, hogy népszerű kerékpárutak és sétányok létesüljenek az orvosi egyetem és a kórházak környékén, illetve a Víkendtelep közelében. Az ajánlatokat szeptember elejéig várják, hogy majd kiválasszák, ki lesz a tervezője és kivitelezője a beruházásnak. Hogy ebből mikor lesz konkrétum, azt nehéz megjósolni, hiszen a korábbi, 2019-es tervek sem valósultak még meg.
Már 2019-ben kidolgozták a megvalósíthatósági tanulmányát annak a kerékpárútnak, amelyet Marosvásárhelyen a Poklos-patak partjára terveztek. Az akkori városvezetés elképzelése szerint a város Jeddi utcai bejáratától a főtérhez közeli Budai Nagy Antal utcáig alakítanának ki bicikliutat, de nemcsak.
Már tavaly kikerültek pár helyre a kerékpárutat jelző táblák is, anélkül, hogy erre vonatkozó átalakítások zajlottak volna. A napokban a Poklos-patak partjára tervezett kerékpárút tervét nézték át a helyszínen a civil szerveztek képviselői, a városháza közterület-rendezési igazgatóságának és a tervező cég képviselőjének jelenlétében.
A helyszíni sétán részt vett a Marosszéki Közösségi Alapítvány elnöke, Gál Sándor is, aki évek óta népszerűsíti a kerékpáros kultúrát Marosvásárhelyen. Mint a Székelyhonnak elmondta, az útvonalon többször szembesült azzal, hogy
Példaként említette, hogy vannak olyan szakaszok, ahol csupán három méternyi helyet hagytak meg, ebből két métert a bicikliútnak és egy métert a járdának. Holott nyilvánvaló, hogy ez nagyon kevés, legalább öt méterre lenne szükség, hogy ebből hármat a két kereken közlekedők használjanak, a többit pedig a gyalogosok.
A Jeddi út és a Budai Nagy Antal utca közötti, kijelölt szakasz áthalad a nagy forgalmú 1918. December 1. úton is, ahol a tervező az útvonaltól távolabb levő átjáróhoz akarja terelni a kerékpáros forgalmat, csakhogy zavartalan maradjon a gépkocsik közlekedése. Gál Sándor szerint itt jelzőlámpa szerelésével és lassítókkal lehetne zökkenőmentessé tenni a kerékpáros áthaladást.
„Több helyen azzal szembesültünk, hogy habár kerékpárút kialakításáról volt szó, a városháza képviselői, de a tervező is elsősorban a gépkocsivezetői szempontokat tartotta szem előtt, azt, hogy mi jobb a gépkocsiknak. Holott
Ehelyett, úgy látom, hogy egy közepes, néhol balesetveszélyes kerékpárutat fognak kialakítani, mert nem elég nyitottak az új megoldásokra, tanácsokra és nem használják a városban napi szinten a kerékpárt” – magyarázta.
Marosvásárhely polgármestere, Soós Zoltán azt nyilatkozta a Székelyhonnak, hogy alapvetően elégedett a Poklos-patak mentére tervezett kerékpárút tervével, de módosításokat is lehet eszközölni rajta.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás