Hirdetés
Hirdetés

Érdemes lenne hallgatni a gyakorlott biciklisekre a marosvásárhelyi kerékpárutak kapcsán

A régi szerpentin közelében is bicikliutat alakítanak ki •  Fotó: Haáz Vince

A régi szerpentin közelében is bicikliutat alakítanak ki

Fotó: Haáz Vince

A kerékpárutak építése, a biciklis és gyalogos forgalom népszerűsítése is szerepelt a jelenlegi marosvásárhelyi városvezetés tavalyi kampányígéretei között, és úgy tűnik, hogy körvonalazódni kezdenek az első lépések. A civil szervezetek képviselői szerint azonban még mindig az autós forgalomnak akarják alárendelni az útvonalak kialakítását.

Simon Virág

2021. augusztus 20., 11:232021. augusztus 20., 11:23

A marosvásárhelyi városháza augusztus elején hirdetett meg egy közbeszerzést, amely a Kornisa negyed és a nagy kórház környékén kerékpárút és sétányok kialakításáról szól. Az elképzelés szerint 2,5 kilométeren kerékpárutat hoznak létre a Gheorghe Marinescu – 1989. December 22. – Kornisa sétány – Székely Vértanúk és Bükkös (Făget) utcákat érintve. A 2,2 millió eurós beruházástól a városvezetés azt várja, hogy népszerű kerékpárutak és sétányok létesüljenek az orvosi egyetem és a kórházak környékén, illetve a Víkendtelep közelében. Az ajánlatokat szeptember elejéig várják, hogy majd kiválasszák, ki lesz a tervezője és kivitelezője a beruházásnak. Hogy ebből mikor lesz konkrétum, azt nehéz megjósolni, hiszen a korábbi, 2019-es tervek sem valósultak még meg.

Hirdetés

Már 2019-ben kidolgozták a megvalósíthatósági tanulmányát annak a kerékpárútnak, amelyet Marosvásárhelyen a Poklos-patak partjára terveztek. Az akkori városvezetés elképzelése szerint a város Jeddi utcai bejáratától a főtérhez közeli Budai Nagy Antal utcáig alakítanának ki bicikliutat, de nemcsak.

A tervek szerint élhetőbbé, zöldebbé alakítanák a Poklos-patak környékét, sétányokat, hoznának létre, padokat helyeznének el.

Már tavaly kikerültek pár helyre a kerékpárutat jelző táblák is, anélkül, hogy erre vonatkozó átalakítások zajlottak volna. A napokban a Poklos-patak partjára tervezett kerékpárút tervét nézték át a helyszínen a civil szerveztek képviselői, a városháza közterület-rendezési igazgatóságának és a tervező cég képviselőjének jelenlétében.

A helyszíni sétán részt vett a Marosszéki Közösségi Alapítvány elnöke, Gál Sándor is, aki évek óta népszerűsíti a kerékpáros kultúrát Marosvásárhelyen. Mint a Székelyhonnak elmondta, az útvonalon többször szembesült azzal, hogy

ami a papíron jól mutatott és elfogadható volt, az a valóságban másképp festett.

Példaként említette, hogy vannak olyan szakaszok, ahol csupán három méternyi helyet hagytak meg,  ebből két métert a bicikliútnak és egy métert a járdának. Holott nyilvánvaló, hogy ez nagyon kevés, legalább öt méterre lenne szükség, hogy ebből hármat a két kereken közlekedők használjanak, a többit pedig a gyalogosok.

A Jeddi út és a Budai Nagy Antal utca közötti, kijelölt szakasz áthalad a nagy forgalmú 1918. December 1. úton is, ahol a tervező az útvonaltól távolabb levő átjáróhoz akarja terelni a kerékpáros forgalmat, csakhogy zavartalan maradjon a gépkocsik közlekedése. Gál Sándor szerint itt jelzőlámpa szerelésével és lassítókkal lehetne zökkenőmentessé tenni a kerékpáros áthaladást.

„Több helyen azzal szembesültünk, hogy habár kerékpárút kialakításáról volt szó, a városháza képviselői, de a tervező is elsősorban a gépkocsivezetői szempontokat tartotta szem előtt, azt, hogy mi jobb a gépkocsiknak. Holott

Idézet
most lehetőség lenne egy jó, gyors és hosszútávon használható kerékpárutat kialakítani.

Ehelyett, úgy látom, hogy egy közepes, néhol balesetveszélyes kerékpárutat fognak kialakítani, mert nem elég nyitottak az új megoldásokra, tanácsokra és nem használják a városban napi szinten a kerékpárt” – magyarázta.

Marosvásárhely polgármestere, Soós Zoltán azt nyilatkozta a Székelyhonnak, hogy alapvetően elégedett a Poklos-patak mentére tervezett kerékpárút tervével, de módosításokat is lehet eszközölni rajta.

1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 06., szerda

Jócskán több a cégfeloszlatás a székelyföldi megyékben, mint tavaly

Majdnem másfélszer annyi cégfeloszlatás történt az első negyedévben Hargita, Maros és Kovászna megyében, mint a múlt év azonos időszakában. A három megyéből kettőben a cégfelfüggesztések, -törlések, de az új bejegyzések száma is nőtt.

Jócskán több a cégfeloszlatás a székelyföldi megyékben, mint tavaly
Hirdetés
2026. május 06., szerda

Bolojan: bebizonyítottuk, hogy másképpen is lehet kormányozni

Ilie Bolojan szerdán közölte, hogy miniszterelnöki tisztsége utolsó napjáig dolgozni fog Romániáért, és nem adja fel azokat az elveket, amelyeket egész pályafutása alatt vallott.

Bolojan: bebizonyítottuk, hogy másképpen is lehet kormányozni
2026. május 06., szerda

Tarr Zoltán: a határon túli magyarok szerzett jogait megtartjuk

A Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium működését a szabadság, az autonómia tisztelete és a párbeszéd fogja jellemezni – írta Tarr Zoltán leendő miniszter a Facebookon, röviden bemutatva az új, integrált tárcát és feladatköreit.

Tarr Zoltán: a határon túli magyarok szerzett jogait megtartjuk
2026. május 05., kedd

Szökött rabot lőttek le a rendőrök

Figyelmeztető, majd célzott lövéseket adtak le kedden a rendőrök a craiovai börtön egyik rabjára, aki megszökött egy munkapontról. A férfi életét vesztette.

Szökött rabot lőttek le a rendőrök
Hirdetés
2026. május 05., kedd

Ha az AUR-on múlik, akkor Călin Georgescut javasolják kormányfőnek

Ha lehetőségük lesz rá, és rajtuk múlik, akkor Călin Georgescut fogják javasolni miniszterelnöknek – jelentette ki George Simion, az AUR elnöke hétfőn este.

Ha az AUR-on múlik, akkor Călin Georgescut javasolják kormányfőnek
2026. május 05., kedd

Döntött a PNL a kormánybuktatás után: ellenzékbe vonulnak

Ellenzékbe vonul Romániában az európai néppárti tagsággal rendelkező Nemzeti Liberális Párt (PNL), miután a parlament kedden megvonta a bizalmat az Ilie Bolojan pártelnök vezette koalíciós kormánytól.

Döntött a PNL a kormánybuktatás után: ellenzékbe vonulnak
2026. május 05., kedd

Krasznahorkai László Nobel-díjas írót ünnepelte az MTA

A Határtalan történet című műalkotás új kövének avatásával, felolvasással, vetítéssel, kerekasztal-beszélgetéssel és a Korossy Kvartett előadásával ünnepelte Krasznahorkai László Nobel-díjas írót a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kedden Budapesten.

Krasznahorkai László Nobel-díjas írót ünnepelte az MTA
Hirdetés
2026. május 05., kedd

A kormánybuktatás után George Simion már azt kéri a magyaroktól, hogy csatlakozzanak az AUR-hoz

Bírálta kedden az RMDSZ-t a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion, amiért a szövetség képviselői és szenátorai nem szavazták meg a kormány elleni bizalmatlansági indítványt.

A kormánybuktatás után George Simion már azt kéri a magyaroktól, hogy csatlakozzanak az AUR-hoz
2026. május 05., kedd

Nem csak az autósok járnak a Libánon – a medvék is

Több medvét is lefotózott olvasónk miközben a Gyergyóalfalu és Zeteváralja közötti 138-as megyei úton, a Libánon utazott autójával.

Nem csak az autósok járnak a Libánon – a medvék is
2026. május 05., kedd

A bíráknak és ügyészeknek megítélt bértartozások kifizetésére kötelezi a kormányt a bukaresti ítélőtábla

A bukaresti ítélőtábla kedden helyt adott a legfelsőbb bíróság keresetének, és arra kötelezte a kormányt és a pénzügyminisztériumot, hogy fizessék ki a bíráknak és ügyészeknek bírósági döntéssel megítélt bértartozásokat.

A bíráknak és ügyészeknek megítélt bértartozások kifizetésére kötelezi a kormányt a bukaresti ítélőtábla
Hirdetés