
Kevés a fiatal gazda a térségben. Hasznos tudnivalókat osztottak meg az APIA gyergyószéki munkatársai
Fotó: Barabás Orsolya
Nem voltak sokan csütörtökön a gazdák számára tartott fórumon Gyergyószentmiklóson, amelyen a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség helyi munkatársai hasznos információkkal és tanácsokkal látták el a jelenlévőket. Elhangzott: kevés a fiatal (ez esetben 40 év alatti) gazda a térségben, pedig plusz támogatást kaphatnak. Az előadók mindezek mellett a biogazdálkodás előnyeit is ecsetelték.
2021. február 25., 17:432021. február 25., 17:43
Az elmúlt napokban a Gyergyó-medence több településén tartottak tájékoztató fórumot a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség helyi munkatársai, mindenhol nagy volt az érdeklődés az idei év mezőgazdasági kérdései és támogatásai kapcsán. Csütörtökön délelőtt Gyergyószárhegyen, később, 13 órától Gyergyószentmiklóson, a tanácsteremben tartottak fórumot. Az eseményen felhívták a figyelmet a március 1-jén kezdődő támogatáskérési időszak kapcsán a legfontosabb változásokra, illetve az általános tudnivalók mellett a helyi jellegzetességekre is.
„Ugyanazokat az aktákat kell a gazdák letegyék a kéréselvételkor, mint eddig. Helységenként változó, hogy az önkormányzatok miben vállalnak feladatot, Gyergyószentmiklóson a gazdákat telefonon értesítik, és csak a Kossuth Lajos utcai irodába kell menjenek, ahol segítenek a kérések összeállításában. A legtöbb banktól is átvesszük a bankszámláról szóló igazolást, kivéve az OTP-től és a Transilvania Banktól, tehát, ezt sem kell kérjék a gazdák külön, emellett az 5000 euró fölötti támogatások esetén a Gyergyószentmiklósi Közpénzügyi Igazgatóság is eljuttatja hozzánk az igazolást” – részletezte Csavar Zsolt, az APIA gyergyói munkatársa.
A fórumon a biogazdálkodás előnyeiről tájékoztatták a jelenlévőket, kihangsúlyozva, hogy a környéken olyan felvásárlók jelennek meg, akik bio-minősítésű termékre tartanak igényt. „Elvétve, nagyon kevés biogazdálkodó van jelenleg a Gyergyói-medencében.
– emelte ki Csavar Zsolt.
Tavaly 4103 kérést adtak le mezőgazdaság, állattenyésztési támogatásra összesen 28 ezer hektár területre a gyergyói térségben, emellett a nagyobb gazdák, ötvenen Csíkszeredában igényelték a támogatást. Megközelítőleg ennyi kérésre számítanak idén is március 1. és május 17. között is.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség gyergyói munkatársa arra is felhívta a figyelmet, hogy nagyon kevés fiatal gazda van, a térségben mindössze 258.
– emelte ki Csavar Zsolt.
A gyergyói tájékoztató körút pénteken Gyergyóalfaluban zárul, ahol a helyi kultúrotthonban 10 órától lesz a fórum.
Nicușor Dan államfő összehívta szerdára a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését.
Meghalt egy katonai pilóta kedden a borceai légi támaszponton.
A csapadékmennyiséget tekintve az elmúlt öt év legjobb telén vagyunk túl, a környezeti adottságok jók a mezőgazdasági szezonkezdéshez. Gazdasági szempontból azonban ez már kevésbé mondható el, több okból sem.
A 2026-os költségvetés tervezetében a helyi közösségek fejlesztésére több mint 86,4 milliárd lejt irányoznak elő, 7,4 milliárd lejjel többet, mint 2025-ben, és ez az eddigi legnagyobb összeg, amit a helyi önkormányzatok támogatására szánnak.
Közel 130 online térben elkövetett csalást jelentettek a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságon 2025-ben. A legnagyobb kár összege, amelyet online csalással csaltak ki az áldozatból, több mint 500 ezer lej.
Hivatalos látogatásra Romániába érkezik csütörtökön Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Nicușor Dan államfő összehívta szerdára a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését.
Az Amerikai Egyesült Államok harci repülőgépeket és katonákat telepítene a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu-légibázisra az Iránnal fennálló háborús helyzet miatt – értesült a Digi24 hírportál különböző információs forrásokból.
Hivatalos látogatást tesz Romániában március 12-én, csütörtökön Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, amelynek során Nicușor Dan elnökkel találkozik – értesült a Digi24 hírportál.
A 2026-os állami költségvetés tervezete 127,7 milliárd lejes, GDP-arányosan 6,2 százalékos deficitre épít – derül ki a pénzügyminisztérium által kedden közzétett dokumentumból, amely szerint 2027-re a GDP 5,1 százalékára csökken a deficit.
szóljon hozzá!