
Fotó: Veres Nándor
Új bemutatóra készül a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, Erdélyi tánckóstoló címmel. Az előadásokat április 13-án, 14-én és 15-én tartják a csíkszeredai Városi Művelődési Házban 19 órai kezdettel.
2021. április 08., 13:042021. április 08., 13:04
2021. április 09., 10:432021. április 09., 10:43
A műsor az erdélyi, kis tájegységek táncrendjeit, ezen belül néhány falunak, illetve néhány kiemelkedő táncosnak a táncait mutatja be. Az előadás mozaikszerűen lett felépítve, és a különálló darabjait az együttes tagjai az általuk választott tájegység táncával képezik egy egységes műsorrá – hangzott el az esemény apropóján szervezett csütörtöki sajtótájékoztatón.
Szabó László Mezőségről a magyarpalatkai táncokat és a mezőségi mulatságok hangulatát idézi meg, Bara Szabolcs Kalotaszegről, Nádamentéről (Cifra Kalotaszegről) állított össze egy három táncos egyéniséget bemutató műsorrészletet, Mezőség önálló zónájából pedig Széki Táncmozaikokat Kósa Mária Gabriella összeállítása által mutatnak be. Felső-Maros vidéki táncmondatokat fogalmaz meg Császár Szabolcs vajdaszentiványi koreográfiájában. A Küküllő vidékéről, a Kutasföldről és Magyarszentbenedekről három meghatározó és kiváló táncos egyéniség felidézését kísérli meg Gábor Dénes koreográfiája. Kelemen Szilveszter a mezőkölpényi táncokból összeállt Generációk című alkotása az együttes korosztálybeli sokszínűségét állítja a középpontba. A műsort Szabó László és György Katalin szerkesztette.
Fotó: Veres Nándor
Jegyek a bilete.ro oldalon válhatók, valamint az együttes székhelyén 8–16 óra között, illetve az előadás előtt egy órával a Városi Művelődési Házban. A belépőjegy 25 lejbe kerül, 15 lej diákoknak és nyugdíjasoknak. Felnőtt csoportoknak 10 főtől 20 lej/fő, nyugdíjas és gyerek csoportoknak 10 főtől 10 lej/fő.
Mivel nemrég életbe lépett a sárga forgatókönyv Csíkszeredában a megnövekedett esetszámok miatt, az előadótermek nézőterei csak 30 százalékos kihasználtsággal működhetnek, így érdemes minél hamarabb jegyet foglalni az előadásra.
A fejlesztési minisztérium honlapján kedd este közzétett törvénytervezet szerint 2026-ban a központi közigazgatásban a 2025-ös szinthez képest tíz százalékkal csökkennek – az alapbérek érintése nélkül – a személyi jellegű kiadások.
Jelenleg két helyszínen működnek a felvonók Kovászna megyében: Sugásfürdőn és Nagypatakon. Noha síelésre alkalmas terep még lenne a térségben, a hóhiány és a költségek miatt a pályák nem üzemelnek. Mutatjuk a háromszéki sípálya-körképet.
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester az adóemeléssel kapcsolatos lakossági felvetésekre reagálva szeretett volna néhány nézőpontot nyomatékosítani: például azt, hogy a városnak kifizetett adókért mi mindent kap a polgár.
Az influenzával diagnosztizált betegek száma megtízszereződött a novemberi esetszámokhoz képest, és sok a szövődményként tüdőgyulladássá súlyosbodó légúti megbetegedés is Hargita megyében. A tendencia folytatódása várható.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy az egészségügyben nem az orvosok és a kisegítő személyzet bérén kell spórolni, a megtakarításokat más területeken kell elérni.
A Félixfürdőn karácsony tájékán elkövetett kettős gyilkosság elkövetője egy 29 éves kardói (Cordău) férfi, aki január elsején maga értesítette a rendőrséget arról, hogy két holttestet talált az üdülőhely egyik elhagyott pavilonjában.
Gázpalack robbanása okozott tüzet kedden délután zilahi tömbház egyik második emeleti lakásában. Egy ember megsérült, további kilenc lakónak a helyszínen nyújtottak orvosi ellátást – tájékoztatott a Szilágy megyei tűzoltóság.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedden továbbította Nicușor Dan államfőnek Daniel David oktatási miniszter felmentésére vonatkozó javaslatát.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselője, Mihai Fifor, korábbi védelmi miniszter kedden a Facebook-oldalán cáfolta azt az állítást, miszerint a katonák a bírákhoz és ügyészekhez hasonlóan „48 évesen mennek nyugdíjba”.
Hosszú évek óta zajló fejlesztések zárulhatnak le Gyergyószentmiklóson: a víz- és a csatornahálózat korszerűsítése is befejeződhet 2026-ban. Az évek folyamán összegyűlt többletköltségekre a fejlesztési minisztériumtól kérnek finanszírozást.
szóljon hozzá!