
Fotó: Hadik
Alig egy héttel a magyarországi moziforgalmazás kezdete után magyar film debütál Erdély-szerte is a nemzeti ünnep alkalmával: a Hadik című történelmi kalandfilm március 17-én kerül a romániai mozikba – adja hírül a filmet Romániában forgalmazó Filmtett Egyesület.
2023. március 13., 16:242023. március 13., 16:24
2023. március 13., 22:292023. március 13., 22:29
A sodró kalandfilm története nagyszabású valós – mégis kevéssé ismert – eseményeket dolgoz fel:
• Videó: Filmtett Distribution
1757-ben járunk. Hadik András és mindenre elszánt csapata végrehajtja a történelem legvakmerőbb huszárcsínyét. A hétéves háború idején Hadik különleges küldetést kap Mária Teréziától: huszáregységeivel titokban fel kell nyomulnia Berlinig, hogy Nagy Frigyes porosz király távollétében elfoglalják és megsarcolják az ellenséges fővárost. Hadik és katonái az éjszaka leple és mindössze hat nap alatt tették meg a 450 kilométeres távolságot, hogy váratlanul rajtaüssenek a városon és az azt védelmező helyőrségen. A képtelen támadás teljesen váratlanul éri a poroszokat, ennek is köszönhető a küldetés fényes sikere. Hadik serege azelőtt távozik az elfoglalt Berlinből, hogy az ellenség erősítése megérkezne a városba – olvasható a mozifilm ismertetőjében.
Fotó: Hadik
A filmet Szikora János rendezte Kis-Szabó Márk forgatókönyve alapján, producere Nagy Endre. Operatőre Győri Márk, vágója Barsi Béla és Hack Júlia, zenéjét Gulya Róbert szerezte.
A legfontosabb szerepekben Trill Zsolt, Szabó Győző, Molnár Áron, Szalma Tamás, Bordán Lili, Reviczky Gábor, Horváth Lili, László Zsolt, Hirtling István, Mucsi Zoltán, Julia Jakubowska, Gáspár Sándor, Forgács Péter, Derzsi János és Tordy Géza látható.
Fotó: Hadik
A film romániai forgalmazója a Filmtett Egyesület. A Hadikot eredeti magyar nyelven, román feliratozással, 12-es korhatár-besorolás mellett lehet megtekinteni a következő vetítési rend szerint:
Csíkszereda, Cinema Csíki Mozi – március 24-től
Nagyvárad, Cinema Palace – március 17-től
Marosvásárhely, Cineplexx – március 17-től
Szatmárnémeti, Cineplexx és Cinema One – március 17-től
Sepsiszentgyörgy, Cityplex – március 17-től
Maroshévíz, Cinema Calimani 3D – március 24-től
Kolozsvár, Győzelem mozi – március 24-től
Kézdivásárhely, Vigadó Művelődési Ház – március 24-én (egyszeri vetítés)
Beszterce, Dacia mozi – március 17-től
Az USR felszólította az ANI-t, hogy tegye közzé azoknak a helyi és megyei önkormányzati képviselőknek a névsorát és párthovatartozását, akik választott tisztségük mellett valamely közintézménnyel is munkaviszonyban állnak.
Viharokra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást bocsájtott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Az előrejelzés a székelyföldi megyéket is érinti, nyugati szomszédunknál már át is vonult a vihar.
Érdemi eredmény nélküli, „udvariassági” találkozónak nevezte Constantin Paraschiv szakszervezeti vezető a Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszterrel folytatott keddi egyeztetést.
Hat utca felújítását magába foglaló beruházás kezdődött el Székelykeresztúron – elsőként az Orbán Balázs utcába vezényelték ki a munkagépeket, ahol az aszfalt feltörése zajlik. A cél az, hogy négy helyszínen még idén elvégezzék a korszerűsítést.
Hatvanezer dollárral és kétezer euróval szándékozott elhagyni Romániát a Henri Coandă Nemzetközi Repülőtérről Dohába tartva egy illető, anélkül hogy a pénzösszegeket bejelentette volna a vámnál.
Nicu Ștefănuță európai parlamenti képviselő, az EP alelnöke budapesti találkozót kezdeményezett Magyar Péter miniszterelnökkel, valamint Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszterrel.
Bejelentette Viorel Buruș kedden délután egy Facebook-videóban, hogy kilép az AUR-ból, mert már nem tud azonosulni a párt céljaival és irányvonalával. A hargitai szervezet alapítója ugyanakkor nem tervezi feladni a politizálást.
Megkezdődött a felszíni, légi és víz alatti fenyegetések észlelésére alkalmas védelmi rendszer telepítése a konstancai katonai kikötőben – jelentette be kedden Mihai Panait altengernagy, a haditengerészet vezérkari főnöke.
Elhárították kedd délután azt a meghibásodást, ami miatt Sepsiszentgyörgy belvárosában, továbbá több egészségügyi intézményben is szünetelt a vízszolgáltatás.
Megműtötték a vadászrepülő-baleset pilótáját kedden, a beavatkozás sikeres volt, a pilóta teljes felépülése várható.
szóljon hozzá!