
Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az erdélyi ízeket és gasztronómiai szokásokat népszerűsítik, ugyanakkor számos szakmai előadást is tartanak – ismert román és magyar séfek bevonásával – a hétvégi, háromnapos Taste of Transylvania fesztiválon. Az eseménnyel – amelynek a borospataki Gyimesi Skanzen ad otthont – a szervezők el szeretnék érni, hogy a helyiek büszkék legyenek az ősi gasztronómiai tudásukra és a jellegzetes ételekre.
2022. október 05., 13:512022. október 05., 13:51
2022. október 06., 13:252022. október 06., 13:25
A Taste of Transylvania megszervezésének alapgondolata már év elején megfogalmazódott, hiszen a szervezők azt érezték, hogy teret kell biztosítani a román, az erdélyi és a magyarországi séfeknek, illetve vendéglátósoknak a szakmai beszélgetésekre, tapasztalatcserére – fejtette ki lapunknak Trucza Adorján ötletgazda. Mint mondta, ehhez társult azon vágyuk, hogy az éttermeken kívül lehetőséget teremtsenek a helyi receptek, alapanyagok, termelők és gasztronómiai eljárások szélesebb körű népszerűsítésére. Nagy vonalakban erről is szól a Páva KulinarIQum Egyesület és a főtámogató Pro Economica Alapítvány által elképzelt, péntektől vasárnapig tartó rendezvénysorozat, amit a borospataki Gyimesi Skanzenben tartanak.
Számos neves séfet és gasztronómiai szakértőt hívtak el a szervezők az eseményre előadást tartani, így mások mellett jelen lesz például Tóth Szilárd, Pallag Dávid, Nagy Zoltán, Alex Petricean, Andrei Chelaru, Mautner Zsófi és Jókuti András, Mihai Toader, Szabi a pék, Thür Ádám, Caroline Gilby, Lenk Szabolcs stb. A borokról beszél többek között Balla Géza, Malatinszky Csaba és Ádám Előd. A meghívottak az esemény szakmaiságát garantálják. Mindemellett
Természetesen meg is lehet kóstolni, illetve vásárolni majd a séfek által összeállított ételeket, ugyanakkor az elkészítés folyamatába is betekintést nyerhetnek az érdeklődők. Kis kóstoló adagok lesznek, nem az a cél, hogy egy ételtől jól lakjunk. Inkább a többféle íz bemutatásával szeretnénk élményt nyújtani a jelenlévőknek – mondta Trucza.
– hangsúlyozta Trucza Adorján. Az eseményen be fogják mutatni Kövi Pál Erdélyi lakoma című könyvének újrakiadását is, ami kulcsfontosságú műnek számít a helyi gasztronómia szempontjából. Az eseményen egyébként bárki részt vehet, ám a helyek korlátozottak, így érdemes már előzetesen jegyeket váltani a gastrotransylvania.ro honlapon. Utóbbi címen egyébként részletes program és bővebb információk is találhatók a rendezvényről.
A háborút nem egy szuperhatalom nyeri meg, hanem a mindenható szeretet, az emberiséget a nyomortól nem a megszámolhatatlan gazdagság, hanem a szeretet kifogyhatatlan ajándéka szabadítja meg – mondta XIV. Leó pápa a vatikáni Szent Péter-bazilikában.
Körülbelül 100 métert zuhant a Bucsecs-hegységben az a két turista, akiket a hegyimentőknek végül sikerült megmenteniük vasárnap.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt vasárnap 5 óra 2 perckor Vrancea megyében.
Heves vita bontakozott ki a gyimesbükki Rákóczi-vár felújítása körül, miután Dan Tanasă AUR-os parlamenti képviselő bírálni kezdte a beruházást, illetve annak állami finanszírozását
A Cristian Mungiu rendezésében készült Fjord című, Norvégiában játszódó filmnek ítélte szombat este az Arany Pálmát a zsűri a 79. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Felemelő és feltöltő az az összetartozás és szeretet, ami csak itt tapasztalható meg – vélik a zarándokok, akiket arról kérdeztünk, miért látogatnak évről évre a Nagy- és Kissomlyó-hegy közötti nyeregbe, a Hármashalom-oltárhoz pünkösdkor.
Az összmagyarság ünnepe, tízezrek találkozási pontja, „hazatérés” és még sorolhatnánk a csíksomlyói búcsú jelzőit. Újabb fotós összeállításunkban ezúttal a csíksomlyói búcsú arcait mutatjuk, akiken megakadt a fotósaink szeme és lencséje.
A búcsújárás elengedhetetlen kellékei a feszületek, zászlók, egyházi jelképek, amik tájékozódási pontként is szolgálnak a több százezres tömegben. Fotósaink képein mutatjuk az idei búcsú legszembetűnőbbjeit.
Az idei pünkösdszombaton is kegyes, sőt „túl kegyes” volt az időjárás a zarándokhoz, akik tűző napsütésben, nyárias melegben vehettek részt a búcsús szentmisén, Csíksomlyón. Fotókon mutatjuk.
Közösen csaknem 160 személynek nyújtottak orvosi ellátást a Hargita megyei mentőszolgálat és a tűzoltóság csapatai a csíksomlyói nyeregben. Ebben az évben kevesebb zarándok szorult segítségre, és ebben bizonyára a kedvező időjárás is közrejátszott.
szóljon hozzá!