
A széltől védett fákat szeretik a baglyok
Fotó: Cotorogea Cornel/Milvus.ro
Akár Szibériából vagy a skandináv országokból is Erdélybe repülhetnek telelni az erdei fülesbaglyok, akik a széltől védett fákat szeretik, és majdnem mindig visszatérnek a jól megszokott telelőhelyükre. A Milvus Csoport önkéntesei idén télen is összeszámolták a településekre behúzódott madarakat.
2021. március 03., 20:102021. március 03., 20:10
A Milvus Csoport szakembereinek felügyeletével idén télen 55 önkéntes számolta össze a településeken telelő fülesbaglyokat. Mint Bărbos Lőrinc biológus, programfelelős elmondta, a városokban, falvakban telelő fülesbagoly-populációt vették górcső alá, azt vizsgálva, hogy hány madár húzódott be a szélvédett fákra. Vannak olyan települések országszerte, ahol rendszeresen, minden télen összeszámolják a telelő állományt, de mindig vannak újabb településeken is, ahol az önkéntesek megszámolják a fákon meghúzódó baglyokat. Általános tapasztalat, hogy ha nincs nagyon kemény tél, akkor kevesebb fülesbagoly van behúzódva a településekre, hiszen költőhelyükön is találnak élelmet, és kibírják a telet.
Bár még a begyűjtött adatokat nem dolgozták fel, már most is tudni lehet, hogy idén télen az ország 21 megyéjének 94 településén 55 önkéntes végzett megfigyeléseket, és 1898 erdei fülesbaglyot és egy réti fülesbaglyot számoltak. 32 település esetében csak elhagyott gyülekezőhelyeket azonosítottak. Azt tapasztalták, hogy ha például egy évek óta telelőhelyként használt fát kivágnak, akkor két helyzet áll fel:
A szakember szerint arra még nincs magyarázatuk, hogy ez miért történik, hiszen a településen a teleleléshez minden feltétel adott, továbbra is van elegendő táplálék és szélmentes fa, így nem tudni, hogy miért hagynak hátra egy-egy települést a baglyok.
Néhány székelyföldi adatot is kaptunk. Hargita megyében Farcádon, Rugonfalván, Hodgyán, Bikafalván, Ocfalván és Felsőboldogfalván keresték a fülesbaglyokat, ezeken a helyeken azonban nem volt észlelés. Maros megyében Marosvásárhelyen, Vajdaszentiványon, Szászrégenben, Kutyfalván, Abafáján és Marossárpatakon összesen 100 erdei fülesbagolyt számoltak össze. Ami Kovászna megyét illeti, ezen a télen Sepsiszentgyörgyön 42 erdei fülesbagolyt észleltek. Az országi nyugati, alföldi részén sokkal több a téli gyülekezőhely.
Az ankarai NATO-csúcs alkalmat teremt arra, hogy a szövetségesek ismét kiemelt figyelmet fordítsanak a fekete-tengeri térség biztonsági helyzetére, valamint a drónincidensekre – közölte az elnöki hivatal.
A munkaügyi felügyelők ellenőrzik a napokban, hogy a munkáltatók betartják-e a rendkívüli hőség idejére előírt munkavédelmi intézkedéseket, és a jogsértéseket büntetni fogják – közölte hétfőn Mihai Uca, a Munkaügyi Felügyelőség vezetőhelyettese.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint mérsékelni kell a politikai nyilatkozatok hangnemét, mert csak így folytatódhat érdemi párbeszéd a pártok között, és kerülhető el a kormányválság elhúzódása.
A nyári érettségire feliratkozott diákok 98,2 százaléka vett részt hétfőn a román nyelvből és irodalomból tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
Megjelent hétfőn a Hivatalos Közlönyben az érettségi kötelező tantárgyából tartandó írásbeli vizsga egy nappal történő elhalasztásáról szóló miniszteri rendelet.
12,6 millió lejes kincstári hitel felvételéről döntött Hargita Megye Tanácsa. A kölcsönt három beruházás finanszírozására fordítanák, miközben a korábbi hitelkeretek felhasználását is átcsoportosították, és döntöttek a homoródi területek rendezéséről is.
Két újmisést szenteltek fel hétfőn, Szent Péter és és Szent Pál napján a gyulafehérvári székesegyházban. Az újmisések a megbízólevelüket is megkapták amellyel segédlelkésznek nevezték ki őket.
Általában meleg marad az idő a következő két hétben, de lesznek átmeneti lehűlések is, és főként július elején esőkre is számítani kell – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 29. és július 12. közötti előrejelzéséből.
Megoldhatónak tartották a hétfői román nyelv és irodalom írásbelit azok a székelyudvarhelyi végzősök, akiket a vizsga után kérdeztünk. Noha a rendkívüli hőség is nehezítette a vizsgát, a feladatsor nem okozott különösebb meglepetést.
Egy nappal elhalasztják a keddi matematika és történelem írásbeli vizsgákat a várható rendkívüli hőség miatt.
1 hozzászólás