
A remények szerint a fő turistaidényben nem kell majd a medvéktől tartani Gyilkostón
Fotó: Gergely Imre
Elkerülik a medvék a Gyilkostó üdülőtelepet, javulnak a halak és denevérek életkörülményei, és új erdő is létesül – főbb pontokban ezt tervezi megvalósítani a Békás-szoros-Nagyhagymás Nemzeti Park. A közel három millió eurós pályázat előkészítése folyamatban van.
2020. július 30., 09:072020. július 30., 09:07
2020. július 30., 09:492020. július 30., 09:49
A Kis-Cohárd alatt egy 2,5 hektáros területen erdeigyümölcs-ültetvényt létesít a nemzeti park, a szakemberek arra számítanak, hogy így – legalább a gyümölcs érésének idején – ez odavonzza majd a medvéket, és egyben távol tartja az Gyilkos-tó közvetlen környezetétől, a vendéglátóhelyektől. A terület Gyergyószentmiklós város tulajdona, és ennek használati jogát a képviselő-testület legutóbbi ülésén engedték át a nemzeti park számára. Előzőleg egy korábbi ülésén elutasították ezt a javaslatot. Amint Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester előterjesztése során közölte:
Közben tisztázták a felmerülő kérdéseket és így ellenvetés nélkül történt meg a terület átadása. Nem lesz szükség a turistaösvényen semmiféle, a jelenlegitől eltérő szabályozásra – mondta el megkeresésünkre válaszolva Hegyi Barna, a Nemzeti Park igazgatója. Rámutatott: az ültetvény legközelebbi része 150 méterre lesz az ösvénytől, és jelenleg is nagyon sok Hargita megyei turistaösvény halad át málnás vagy áfonyás területek között, és ennek ellenére nincsenek medveproblémák.
– tette hozzá.
Az ültetvényen málnát és áfonyát termesztenek majd, hogy a különböző érési időszak hosszabb ideig jelentsen alternatívát a táplálék megszerzésére.
Ezzel párhuzamosan az üdülőtelep forgalmasabb vendéglátó helyeinek közelében fém, medvebiztos kukákat is elhelyeznek. Szükség van ezekre, hiszen
Látszik, amint felborítják a vendéglők hűtőszekrényeit, kukákban kutakodnak élelem után. Aggály volt még, hogy az ültetvény odavonzza majd azokat is, akik erdeigyümölcs-gyűjtésből szoktak jövedelemhez jutni. Ettől sem kell tartani – mondja az igazgató – a terület adottságai olyanok, hogy könnyen ellenőrizhető lesz az emberek mozgása, a gyűjtögetés tilos a szigorúan védett természeti környezetben.
A Békás-szoros hosszában a patak medrében új hallépcsőket fognak elhelyezni. A jelenlegiek ugyanis megfelelnek a pisztrángok számára, és azok képesek túljutni rajtuk, de mások, például botos kölönte vagy népi nevén a küpőce számára áthatolhatatlan akadályokat jelentenek. A pályázat révén az ő életük is könnyebb lesz.
Ez is megváltozik, ugyanis rácsszerkezettel zárják el a bejárataikat, amelyek a denevérek mozgását nem akadályozzák, de az emberekét igen. A zárat csak kutatók, engedéllyel rendelkező barlangászok számra nyitják majd ki.
A közel 3 millió euró összértékű pályázathoz elkészülnek előtanulmányok, zajlik a szükséges jóváhagyások beszerzése és várhatóan augusztus végén nyújtják majd be. Pozitív elbírálás esetén fél év múlva kezdődhet a megvalósítás.
Fontos része még a pályázatnak, hogy ennek a keretében készül majd egy tanulmány arra vonatkozóan, hogy hogyan lehet megmenteni a tavat az üledékek folyamatos lerakódásától. Új gátak építésére, a jelenlegiek megerősítésére is szükség lenne, a tanulmány pedig a következő pályázathoz teremtené meg a szakmai alapot, a tó megmentésének érdekében.
A lakossági földgáz ára biztosan nem emelkedik 2027. március 31-éig, mert a kormány április elsejétől a jelenlegi ársapka helyett többszintű árplafont vezet be, és várhatóan a jövő hét végéig kidolgozza az ehhez szükséges teljes jogszabályi keretet.
A kormánynak meg kell találnia a költségvetési forrásokat a kisnyugdíjasok Szociáldemokrata Párt (PSD) által javasolt támogatására úgy, hogy közben ne boruljon fel a nehezen elért pénzügyi stabilitás – jelentette ki a pénzügyminiszter.
A szokásosnál hamarabb utalják ebben a hónapban a jogosultaknak a gyermekpénzt, a gyermeknevelési, valamint a beilleszkedési támogatást. Az érintettek bankszámlájára már pénteken megérkezik a pénz.
A ChatGPT-től kértek és kaptak jogi tanácsokat büntetés elkerülésére azok a román vasutasok, akiket hálókocsijegyekkel való üzérkedéssel vádol a bukaresti törvényszék ügyészsége.
A kormány mentesíti a kiszolgáltatott betegeket a betegszabadság első napjára járó juttatás megvonását előíró intézkedés alól – közölte csütörtökön a Facebook-oldalán Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.
A kormány korszerűsíteni készül a vállalatok támogatási rendszerét, illetve új finanszírozási elveket és módszereket vezet be – jelentette ki a gazdaságélénkítő csomagot ismertető csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Őrizetbe vettek három, latin-amerikai és európai drogkereskedőkkel kapcsolatban álló romániai kábítószer-kereskedőt, miután négy kilogramm kokaint és nyolc kilogramm hasist találtak egyikük autójában. A gépkocsivezető elfogásakor ellenállt.
Az amerikai hadsereg Abrams harckocsijainak jelenléte a smârdani gyakorlótéren megerősíti Washington szilárd elkötelezettségét a térség biztonsága és stabilitása mellett – közölte csütörtökön a Facebook-oldalán Nicușor Dan.
Átfogó ellenőrzési akciót tartott a Hargita megyei rendőrség szerdán, melynek célja az erdőgazdálkodási jogsértések feltárása, a közlekedési szabályok ellenőrzése és a közbiztonság erősítése volt.
A betegszabadság első napjára járó juttatás kifizetését megszüntető intézkedés átmeneti jellegű, és figyelembe veszi a valós helyzetet – jelentette ki Ilie Bolojan.
3 hozzászólás