
Közösségi érdek, hogy mielőbb beüzemeljék a szennyvízhálózati rendszert
Fotó: László Ildikó
Másfél évtizedet feküdtek kihasználatlanul a földben az öt települést kiszolgáló szennyvízrendszer gerincvezetékei Felsőboldogfalva községben, mire az új községvezetés lépéseket tett a beüzemelés érdekében. A lakók már hozzájárultak a hálózat kiterjesztéséhez, az önkormányzat pedig sikeresen pályázott támogatásért a kormánynál a működtetés érdekében – egyebek mellett a finanszírozási szerződés megkötésére várnak.
2023. szeptember 24., 16:072023. szeptember 24., 16:07
Pontosan tizenhat éve helyezték a földbe a szennyvízhálózat gerincvezetékeit Felsőboldogfalván, Bikafalván, Hodgyában, Farcádon és Ócfalván, ám a rendszer azóta sem működik. A megépített hálózatot 2019-ben vizsgáltatta meg az akkori községvezetés – az pedig üzemképesnek bizonyult.
Időközben vezetőségváltás történt a községben, így Zsombori Levente polgármesternek kollégáival már a munka folytatásának mikéntjéről kellett döntenie. Szakemberekkel egyeztetve belátta, hogy nem túl gazdaságos egy helyi derítőállomás megépítése, inkább
Ehhez valamivel több mint négy kilométernyi nyomóvezeték földbehelyezésére, valamint egy digitálisan vezérelhető pumpaház megépítésére van szükség. A helyi önkormányzat az Anghel Saligny-programban nyújtott be pályázatot a megvalósítás érdekében; 7 millió lejes támogatást nyertek a kivitelezésre.
Zsombori érdeklődésünkre kifejtette, mostanra beszerezték a projekt megvalósításához szükséges engedélyeket és egyéb dokumentumokat, ugyanakkor a kivitelezési tervek is elkészültek. Az építkezési cég kiválasztása érdekében hirdetett közbeszerzési eljárás során óvás történt, így
Ha ez is megtörténik, akkor már csak a finanszírozási szerződést kell aláírják a fejlesztési minisztériummal, és kezdődhet a kivitelezés.
A polgármester derűlátó, hiszen úgy gondolja, hogy még idén beindulhat a nagyjából három hónapig tartó építkezés. „Én arra is látok esélyt, hogy akár idén befejezzék a munkát” – fogalmazott.
Már csak azért is fontos, hogy mielőbb megvalósítsák a projektet, mert azt megelőzően nem kezdődhet el Hargita Megye Tanácsának beruházása, amely során teljesen felújítanák a 137-es számú megyei utat Székelyudvarhely és Székelykeresztúr között.
Erre más megoldás sajnos nincs, hiszen az útpadkák, zöldövezetek alatt már számos vezeték van.
Az önkormányzatnak nem volt anyagi kerete arra, hogy kiterjesszék a portákig a már meglévő hálózatot, ezért a lakók segítségét kérték ehhez. Többségük vállalta is a háztartásonként kétezer lejes díj megtérítését. Ennek köszönhetően Felsőboldogfalván, Bikafalván és Ócfalván földbe helyezték az említett vezetékeket, de Hodgyában és Farcádon is folyamatban van a munka.
Egy helyi vállalkozótó lapunknak elmondta, szívesen kifizették a kért összeget, hiszen nekik is érdekük, hogy mielőbb működjön a rendszer. Ennek köszönhetően ugyanis egyszerűbb lesz a szennyvíz kezelése, mint jelenleg, amikor ülepítő tartályt kell használjanak.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!