
Közösségi érdek, hogy mielőbb beüzemeljék a szennyvízhálózati rendszert
Fotó: László Ildikó
Másfél évtizedet feküdtek kihasználatlanul a földben az öt települést kiszolgáló szennyvízrendszer gerincvezetékei Felsőboldogfalva községben, mire az új községvezetés lépéseket tett a beüzemelés érdekében. A lakók már hozzájárultak a hálózat kiterjesztéséhez, az önkormányzat pedig sikeresen pályázott támogatásért a kormánynál a működtetés érdekében – egyebek mellett a finanszírozási szerződés megkötésére várnak.
2023. szeptember 24., 16:072023. szeptember 24., 16:07
Pontosan tizenhat éve helyezték a földbe a szennyvízhálózat gerincvezetékeit Felsőboldogfalván, Bikafalván, Hodgyában, Farcádon és Ócfalván, ám a rendszer azóta sem működik. A megépített hálózatot 2019-ben vizsgáltatta meg az akkori községvezetés – az pedig üzemképesnek bizonyult.
Időközben vezetőségváltás történt a községben, így Zsombori Levente polgármesternek kollégáival már a munka folytatásának mikéntjéről kellett döntenie. Szakemberekkel egyeztetve belátta, hogy nem túl gazdaságos egy helyi derítőállomás megépítése, inkább
Ehhez valamivel több mint négy kilométernyi nyomóvezeték földbehelyezésére, valamint egy digitálisan vezérelhető pumpaház megépítésére van szükség. A helyi önkormányzat az Anghel Saligny-programban nyújtott be pályázatot a megvalósítás érdekében; 7 millió lejes támogatást nyertek a kivitelezésre.
Zsombori érdeklődésünkre kifejtette, mostanra beszerezték a projekt megvalósításához szükséges engedélyeket és egyéb dokumentumokat, ugyanakkor a kivitelezési tervek is elkészültek. Az építkezési cég kiválasztása érdekében hirdetett közbeszerzési eljárás során óvás történt, így
Ha ez is megtörténik, akkor már csak a finanszírozási szerződést kell aláírják a fejlesztési minisztériummal, és kezdődhet a kivitelezés.
A polgármester derűlátó, hiszen úgy gondolja, hogy még idén beindulhat a nagyjából három hónapig tartó építkezés. „Én arra is látok esélyt, hogy akár idén befejezzék a munkát” – fogalmazott.
Már csak azért is fontos, hogy mielőbb megvalósítsák a projektet, mert azt megelőzően nem kezdődhet el Hargita Megye Tanácsának beruházása, amely során teljesen felújítanák a 137-es számú megyei utat Székelyudvarhely és Székelykeresztúr között.
Erre más megoldás sajnos nincs, hiszen az útpadkák, zöldövezetek alatt már számos vezeték van.
Az önkormányzatnak nem volt anyagi kerete arra, hogy kiterjesszék a portákig a már meglévő hálózatot, ezért a lakók segítségét kérték ehhez. Többségük vállalta is a háztartásonként kétezer lejes díj megtérítését. Ennek köszönhetően Felsőboldogfalván, Bikafalván és Ócfalván földbe helyezték az említett vezetékeket, de Hodgyában és Farcádon is folyamatban van a munka.
Egy helyi vállalkozótó lapunknak elmondta, szívesen kifizették a kért összeget, hiszen nekik is érdekük, hogy mielőbb működjön a rendszer. Ennek köszönhetően ugyanis egyszerűbb lesz a szennyvíz kezelése, mint jelenleg, amikor ülepítő tartályt kell használjanak.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!