
Közösségi érdek, hogy mielőbb beüzemeljék a szennyvízhálózati rendszert
Fotó: László Ildikó
Másfél évtizedet feküdtek kihasználatlanul a földben az öt települést kiszolgáló szennyvízrendszer gerincvezetékei Felsőboldogfalva községben, mire az új községvezetés lépéseket tett a beüzemelés érdekében. A lakók már hozzájárultak a hálózat kiterjesztéséhez, az önkormányzat pedig sikeresen pályázott támogatásért a kormánynál a működtetés érdekében – egyebek mellett a finanszírozási szerződés megkötésére várnak.
2023. szeptember 24., 16:072023. szeptember 24., 16:07
Pontosan tizenhat éve helyezték a földbe a szennyvízhálózat gerincvezetékeit Felsőboldogfalván, Bikafalván, Hodgyában, Farcádon és Ócfalván, ám a rendszer azóta sem működik. A megépített hálózatot 2019-ben vizsgáltatta meg az akkori községvezetés – az pedig üzemképesnek bizonyult.
Időközben vezetőségváltás történt a községben, így Zsombori Levente polgármesternek kollégáival már a munka folytatásának mikéntjéről kellett döntenie. Szakemberekkel egyeztetve belátta, hogy nem túl gazdaságos egy helyi derítőállomás megépítése, inkább
Ehhez valamivel több mint négy kilométernyi nyomóvezeték földbehelyezésére, valamint egy digitálisan vezérelhető pumpaház megépítésére van szükség. A helyi önkormányzat az Anghel Saligny-programban nyújtott be pályázatot a megvalósítás érdekében; 7 millió lejes támogatást nyertek a kivitelezésre.
Zsombori érdeklődésünkre kifejtette, mostanra beszerezték a projekt megvalósításához szükséges engedélyeket és egyéb dokumentumokat, ugyanakkor a kivitelezési tervek is elkészültek. Az építkezési cég kiválasztása érdekében hirdetett közbeszerzési eljárás során óvás történt, így
Ha ez is megtörténik, akkor már csak a finanszírozási szerződést kell aláírják a fejlesztési minisztériummal, és kezdődhet a kivitelezés.
A polgármester derűlátó, hiszen úgy gondolja, hogy még idén beindulhat a nagyjából három hónapig tartó építkezés. „Én arra is látok esélyt, hogy akár idén befejezzék a munkát” – fogalmazott.
Már csak azért is fontos, hogy mielőbb megvalósítsák a projektet, mert azt megelőzően nem kezdődhet el Hargita Megye Tanácsának beruházása, amely során teljesen felújítanák a 137-es számú megyei utat Székelyudvarhely és Székelykeresztúr között.
Erre más megoldás sajnos nincs, hiszen az útpadkák, zöldövezetek alatt már számos vezeték van.
Az önkormányzatnak nem volt anyagi kerete arra, hogy kiterjesszék a portákig a már meglévő hálózatot, ezért a lakók segítségét kérték ehhez. Többségük vállalta is a háztartásonként kétezer lejes díj megtérítését. Ennek köszönhetően Felsőboldogfalván, Bikafalván és Ócfalván földbe helyezték az említett vezetékeket, de Hodgyában és Farcádon is folyamatban van a munka.
Egy helyi vállalkozótó lapunknak elmondta, szívesen kifizették a kért összeget, hiszen nekik is érdekük, hogy mielőbb működjön a rendszer. Ennek köszönhetően ugyanis egyszerűbb lesz a szennyvíz kezelése, mint jelenleg, amikor ülepítő tartályt kell használjanak.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
szóljon hozzá!