
Az almafák túlnyomó része csak most kezd rügyezni, ezért kevésbé voltak érzékenyek a fagyra
Fotó: Barabás Ákos
Főleg a gyümölcsösökben keletkezett kár a hétvégi mínusz fokok miatt, leginkább a csonthéjas magvúak virágait tizedelte meg a fagy. Ez ellen füstöléssel és finom szemcsés vízpermettel védekeztek a gazdák. Noha a rovarok passzivitása miatt egyelőre a beporzás is elmaradt, a gazdák abban bíznak, hogy még nem kell lemondaniuk jó termésről. A fagy ugyanakkor megkímélte az őszi vetéseket, és a tavasziakat is csak részben sújtotta.
2017. április 25., 12:572017. április 25., 12:57
Még nem lehet pontosan tudni, mekkora kár keletkezett a hétvégi fagyok miatt a terményben, a mínusz fokokat főleg a gyümölcsfák és a tavaszi vetések egy kis része sínylette meg – fejtette ki lapunknak Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője, hozzátéve, hogy az őszi vetéseknél nem voltak gondok. Utóbbi azért lehet, mert a növények megfelelően fejlődtek, így kibírták a hideget. A tavaszi árpát már részben megcsípte a fagy, de nem kell nagy károkkal számolni, maximum lassabban fognak fejlődni. A pityóka a megye nagyobb részében még nincs kihajtva, az igazgató úgy tudja, csak Székelykeresztúr környékén volt csekély mértékű probléma néhány gazdaságban. A kukoricával sem lesznek gondok, mivel abból csak keveset vetettek el eddig.
– jelentette ki Székely Csaba, a mezőgazdasági igazgatóság udvarhelyszéki munkatársa, aki maga is gyümölcsfákat nevel. Mint mondta, az almafákon lévő rügyeknek maximum 20–25 százaléka fagyhatott meg, ebben az állapotban ugyanis lényegesen ellenállóbb a termény. A csonthéjas magvú növényeknél viszont – cseresznye, meggy, szilva, barack – más a helyzet, mivel a fák már virágba borultak, így kevésbé tudnak védekezni a hideggel szemben. A kárt 30–40 százalékosra becsülte, hozzátéve, hogy ez attól függ, milyen helyen van a fa, mennyire van védve.
Hosszan tartó rossz idő kísérte a lehűlést, ezért a virágok beporzása is eltolódott
Fotó: Pál Árpád
„Sajnos hosszan tartó rossz idővel is társult a fagy, ezért nem jártak a rovarok, amelyek beporozhatták volna a virágokat. A beporzáshoz 12–16 Celsius-fokos nappali hőmérséklet kellene. Csak akkor lehet majd megmondani, mekkora kár keletkezett a terményben, miután lehulltak a szirmok” – magyarázta Székely.
Hogyan védekeztek?
Szombaton hajnalban volt a leghidegebb Hargita megyében, ekkor volt a legnagyobb veszélyben a termény – tudtuk meg Töröktől. Rámutatott, sok gazdához hasonlóan aznap ő is szalmából és trágyából készített keveréket gyújtott meg gyümölcsfái tövében. A füstnek köszönhetően egy-két fokkal lehet növelni a hőmérsékletet a virágok, rügyek közelében. Egy másik jó módszer, ha finom szemcsés vízpermetet spriccelnek a fákra. Nem kell megijedni, ha emiatt vékony jégréteg keletkezik az ágakon, leveleken vagy virágokon, hiszen az is védi a növényt – magyarázta a szakember, hozzátéve, az is jó, ha olyan vegyszerrel kezeljük a növényeket, amely ellenállóbbá teszi azokat a hideggel szemben.
Szombaton hajnalban Udvarhelyszéken közel mínusz 4 Celsius-fokot mutattak a hőmérők. Szerencsére a következő napokban emelkedett a hőmérséklet, így összességében nem kell nagy károkkal számolni – tette hozzá a szakember, aki szerint még május 12-én, 13-án és 14-én lehetnek fagyok.
Fotó: Barabás Ákos
Az, hogy csak mérsékelt kár keletkezett, a szombat reggeli borús időnek is köszönhető, ugyanis ezáltal fokozatosan emelkedett a hőmérséklet, nem hirtelen olvadtak el a növényekben keletkezett jégkristályok. Egyébként a nagyobb havazás és alacsonyabb hőmérséklet ellenére Csíkszék és Gyergyószék szerencsésebb helyzetben volt Udvarhelyszékhez képest, mivel ott még csak rügyek voltak a fákon, nem volt annyira előrehaladott a virágzás. Nem úgy Székelykeresztúr és Udvarhely környékén, ahol a márciusi meleg hamarabb előcsalta a rügyeket, és a hirtelen lehűlés több kárt eredményezett.
– fogalmazott Török Jenő.
A kártérítési igényekről
Török Jenő elmondta, nem számítanak sok kártérítési igénylésre, hiszen összességében nem volt annyira veszélyes a helyzet. Ettől függetlenül a problémákat lehet jelezni a polgármesteri hivataloknál, így van esély arra, hogy a kormány kártérítést fizessen. Megjegyezte továbbá, hogy a haszonnövényekre és gyümölcsfákra biztosítást is lehet kötni. Ha valaki így döntene, előtte érdemes szakemberrel egyeztetnie, hogy valóban a potenciális károk megtérítését tartalmazza a szerződés.
Az ankarai NATO-csúcs alkalmat teremt arra, hogy a szövetségesek ismét kiemelt figyelmet fordítsanak a fekete-tengeri térség biztonsági helyzetére, valamint a drónincidensekre – közölte az elnöki hivatal.
A munkaügyi felügyelők ellenőrzik a napokban, hogy a munkáltatók betartják-e a rendkívüli hőség idejére előírt munkavédelmi intézkedéseket, és a jogsértéseket büntetni fogják – közölte hétfőn Mihai Uca, a Munkaügyi Felügyelőség vezetőhelyettese.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint mérsékelni kell a politikai nyilatkozatok hangnemét, mert csak így folytatódhat érdemi párbeszéd a pártok között, és kerülhető el a kormányválság elhúzódása.
A nyári érettségire feliratkozott diákok 98,2 százaléka vett részt hétfőn a román nyelvből és irodalomból tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
Megjelent hétfőn a Hivatalos Közlönyben az érettségi kötelező tantárgyából tartandó írásbeli vizsga egy nappal történő elhalasztásáról szóló miniszteri rendelet.
12,6 millió lejes kincstári hitel felvételéről döntött Hargita Megye Tanácsa. A kölcsönt három beruházás finanszírozására fordítanák, miközben a korábbi hitelkeretek felhasználását is átcsoportosították, és döntöttek a homoródi területek rendezéséről is.
Két újmisést szenteltek fel hétfőn, Szent Péter és és Szent Pál napján a gyulafehérvári székesegyházban. Az újmisések a megbízólevelüket is megkapták amellyel segédlelkésznek nevezték ki őket.
Általában meleg marad az idő a következő két hétben, de lesznek átmeneti lehűlések is, és főként július elején esőkre is számítani kell – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 29. és július 12. közötti előrejelzéséből.
Megoldhatónak tartották a hétfői román nyelv és irodalom írásbelit azok a székelyudvarhelyi végzősök, akiket a vizsga után kérdeztünk. Noha a rendkívüli hőség is nehezítette a vizsgát, a feladatsor nem okozott különösebb meglepetést.
Egy nappal elhalasztják a keddi matematika és történelem írásbeli vizsgákat a várható rendkívüli hőség miatt.
szóljon hozzá!