
A Marosvásárhelyi Állami Filharmónia működtetésére szánták a legtöbb pénzt
Fotó: Rab Zoltán
A helyi jövedelemadóból befolyt összegek két százalékának visszautalását követően Maros megye több mint 12 millió lejben részesült. A két évvel ezelőtt elfogadott rendelet értelmében ezeket az összegeket a helyi és megyei önkormányzatok alárendeltségébe tartozó kulturális intézmények finanszírozására fordítják.
2022. október 05., 16:562022. október 05., 16:56
A legtöbb pénz a visszaosztott adóból, több, mint 8 millió lej a Marosvásárhelyi Állami Filharmóniának jutott, közel 4 millió pedig az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínháznak. Ezen kívül 24 ezer lejt kap a Vatra irodalmi folyóirat, valamint 22 ezret a Látó, továbbá 70 ezer lej jut a Hagyományos Kultúra és Művészeti Oktatás Központnak is.
A Székelyhon érdeklődésére, Kovács Mihály Levente, Maros Megye Tanácsának alelnöke elmondta, ebből az összegből a kulturális intézmények működését finanszírozzák, az alkalmazottak bérét, a fenntartást fizetik.
„A megyei tanács a működtetője, a Nemzeti Színház kivételével, valamennyi, Marosvásárhelyen létező kulturális intézménynek. Ezek fenntartására az idei költségvetésből 43 millió lejt szántunk.
– magyarázta az alelnök, hozzátéve, hogy ezek az összegek nem fedezik az összes kiadást.
Hasonlóképpen az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínháznak szánt 4 millió lej is a költségek egy részét fedezi.
– tette hozzá Kovács Mihály Levente, hangsúlyozva, hogy „a kultúra sokba kerül, de áldozunk rá”.
A hozzáadottérték-adóból visszaosztott összegekből 6 millió lejt kapott Maros megye, amelynek jelentős részét a Tej és kifli program támogatására fordítja, 3,8 millió lejt a megyei utak karbantartására költ el. Költségvetés-kiegészítést kaptak továbbá az Inkluzív Oktatási Központok, a Salvamont – barlangi és hegyimentő-szolgálat, a személyi nyilvántartó hivatal, illetve a szociális és gyermekvédelmi igazgatóság.
Gyergyószentmiklós önkormányzata értesíti a város mezőgazdasági földtulajdonosait, hogy január 15-én, 9 órától közgyűlést tartanak a képviselő-testület üléstermében. Bizottsági tagokat választanak.
Cseke Attila fejlesztési miniszter szerdán kijelentette, hogy Romániában létezik egy olyan réteg, amelyik a szabályokat tudatosan kijátszva nem fizet helyi adót, miközben a többség becsületesen eleget tesz kötelezettségeinek.
Az adóemelés, közlekedés és parkolás mellett többek között a tervezett Drakula Park, az okoskukák, és a Harvíz Rt. óriáspályázata kerültek terítékre témaként a csíkszeredai városvezetés által megszervezett szerdai sajtóbeszélgetésen.
A fiatalokat érintő kérdésekről tartanak előadásokat és panelbeszélgetéseket szakemberek január 20-án, a Szakszervezetek Művelődési Házában. A rendezvény érdemi válaszokkal szolgál a fiatalok dilemmáira.
Cseke Attila fejlesztési miniszter szerdán kijelentette, hogy a közigazgatási intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetet a kormánykoalícióban fogják véglegesíteni.
Három Temes megyei rendőr megsérült szerda reggel a lugosi rendőrség egyik melléképületében történt robbanásban, ahol az erkölcsi bizonyítványokat kiállító iroda működik.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közölt adatai szerint a villamos energia, a kávé és kakaó ára, valamint a vasúti szállítás díja nőtt a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben.
Két román állampolgár is szerepel Európa legkeresettebb bűnözőinek listáján. Egyikük a mezőméhesi nőgyilkosság feltételezett elkövetője – szúrta ki a Digi24 hírportál.
A helyi és a központi közigazgatás reformjáról szóló törvénytervezet indoklása szerint az intézkedéscsomag alkalmazásával 2026-ban 3,367 milliárd lejjel csökkennek a költségvetési kiadások.
A novemberi 9,76 százalékról tavaly decemberben 9,69 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!