
Fotó: Tuchiluș Alex
Hétfő délelőtt 11 óráig 4268 külföldön élő román állampolgár regisztrált az Állandó Választási Hatóság (AEP) platformján, hogy levélben szavazhasson az idei, május 4-ére kitűzött elnökválasztáson.
2025. március 10., 15:042025. március 10., 15:04
A www.votstrainatate.ro portálon január 20-ától regisztrálhatnak azok a román állampolgárok, akik levélben vagy valamelyik külképviseleten szavaznának.
A levélszavazásra regisztrálóknak ki kell tölteniük egy online kérdőívet, amelyben meg kell adniuk a nevüket, a személyi számukat, a lakcímüket, az e-mail címüket, illetve meg kell jelölniük, hogy Romániába vagy a diplomáciai képviseletre küldik el a levélben leadott szavazatukat.
A külképviseleteken történő szavazásra 2025. március 4-én éjfélig lehetett regisztrálni, a levélszavazásra történő jelentkezés határideje 2025. március 20-a éjfél.
Az AEP ismételten felhívta a figyelmet, hogy a külföldi szavazókörzetekben azok a külföldön élő román állampolgárok is szavazhatnak majd, akik nem regisztráltak a www.votstrainatate.ro portálon.
Az AEP honlapja szerint eddig a legtöbben, 992-en Németországban regisztráltak levélszavazásra, míg Nagy-Britanniában 748-an, Svájcban 352-en, Franciaországban 341-en, az Egyesült Államokban 277-en, Spanyolországban 230-an kérték ezt a jogot.
A 2026-os költségvetés tervezetében a helyi közösségek fejlesztésére több mint 86,4 milliárd lejt irányoznak elő, 7,4 milliárd lejjel többet, mint 2025-ben, és ez az eddigi legnagyobb összeg, amit a helyi önkormányzatok támogatására szánnak.
Közel 130 online térben elkövetett csalást jelentettek a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságon 2025-ben. A legnagyobb kár összege, amelyet online csalással csaltak ki az áldozatból, több mint 500 ezer lej.
Hivatalos látogatásra Romániába érkezik csütörtökön Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Nicușor Dan államfő összehívta szerdára a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését.
Az Amerikai Egyesült Államok harci repülőgépeket és katonákat telepítene a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu-légibázisra az Iránnal fennálló háborús helyzet miatt – értesült a Digi24 hírportál különböző információs forrásokból.
Hivatalos látogatást tesz Romániában március 12-én, csütörtökön Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, amelynek során Nicușor Dan elnökkel találkozik – értesült a Digi24 hírportál.
A 2026-os állami költségvetés tervezete 127,7 milliárd lejes, GDP-arányosan 6,2 százalékos deficitre épít – derül ki a pénzügyminisztérium által kedden közzétett dokumentumból, amely szerint 2027-re a GDP 5,1 százalékára csökken a deficit.
Jelentős zavarokat okozhat az országos próba-képességvizsgák és a próbaérettségi lebonyolításában, hogy több mint 73 ezer tanügyi alkalmazott nem vesz részt a megszervezésükben.
Tűz ütött ki kedden egy lakóházban Libánfalván, a Fő utcában. Az épületből két gázpalackot hoztak ki a tűzoltók, és fennállt a veszélye annak, hogy a lángok két közeli lakóházra is átterjednek.
Megkezdődött a fakó keselyű romániai visszatelepítése: az első madarak március kilencedikén érkeztek meg a Fogarasi-havasokba. A Spanyolországból hozott példányokat az akklimatizációs időszak után fokozatosan engedik szabadon.
szóljon hozzá!