
Képünk illusztráció
Fotó: Rab Zoltán
Csütörtökön azoknak is lejárt az érettségi vizsga, akiknek anyanyelvből is vizsgázniuk kellett. Hargita megyében több mint 1300 diák vizsgázott magyar nyelvből, Maros megyében kevesebben, 888-an.
2022. június 24., 10:482022. június 24., 10:48
2022. június 24., 12:382022. június 24., 12:38
A héten zajlott a tizenkettedik osztályosok érettségi vizsgája: román nyelv és irodalom megmérettetéssel kezdődött meg az írásbelik sorozata hétfőn, kedden a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból tartottak vizsgát, szerdán pedig a választható tantárgyból adtak számot tudásukról a diákok. Csütörtökön tartották az idei érettségi nyári szessziójának utolsó írásbeli vizsgáját, amin anyanyelvből mérték fel a nemzeti kisebbségekhez tartozó végzősök tudását.
Hargita megyében 1330 beiratkozott érettségizőből 1320 jelent meg, tíz hiányzott, Maros megyében 888-an vizsgáztak magyar nyelvből, 10 hiányzó volt.
Országos szinten azonban voltak próbálkozások. Hétfőn a román nyelvvizsgán 39 diákot, kedden 38-at, szerdán 14-et zártak ki csalás vagy csalási kísérlet miatt. Úgy tűnik a puskázási, csalási módszerek is sokat változtak az utóbbi időben, bár telefont bevinni sem szabad a terembe, volt, aki más technikai eszközzel próbálkozott.
Több puskázást segítő, gyufásdoboz méretű, bőrszínű készüléket koboztak el Fehér megyei diákoktól, amelybe behelyezhető egy SIM-kártya, annak a számát hívhatja majd a beavatott külső segítő. Ehhez jár egy vezeték nélküli fülhallgató is (szintén bőrszínű), és egy gombnyomás után kezdődhet a diktálás. Galacon pedig egy 45 éves nőt kaptak el, aki egy olyan golyóstollat használt, amelybe SIM-kártya jár, mikrofonja van, és jár hozzá egy vezeték nélküli fülhallgató is. A szerkezet kívülről úgy néz ki, mint egy átlagos toll, és az előzőhöz hasonlóan működik, egy külsős személy felhívja a vizsgázót, aki egy gombnyomással aktiválja, aztán kezdődhet a diktálás. A galaci hölgy a térfigyelő kamerás felvételeken bukott le, ugyanis meglehetősen gyanús volt, hogy a hölgy állandóan a golyóstollával beszélget.
Az oktatási minisztérium adatai szerint összesen 126 454 tanuló iratkozott fel idén az érettségire, közülük 111 329-en ebben az évben, 15 125-en korábbi években fejezték be tanulmányaikat. Az érettségi eredményeket június 27-én, hétfőn 12 óráig kell nyilvánosságra hozni, az óvások benyújtása aznap 12 és 18 óra között történik. A végleges eredményeket július elsején teszik közzé.
Javasolni fogja Craiova polgármestere, hogy a város tiszteletbeli polgárává avassák azt az indiai – mint utólag kiderült, nem nepáli – vendégmunkást, aki megmentette a befagyott tóba esett ötéves kislány életét.
A Intelligens Energia Egyesület (AEI) szerint a háztartási villamosenergia-fogyasztók akár 35 százalékkal is csökkenthetnék a számláikat, ha szolgáltatót váltanának, mivel a piacon jelenleg 1 lej/kWh alatti ajánlatok is elérhetők.
Tavaly összesen 3950 halálos és súlyos sérüléssel járó közúti balesetet történt országos szinten, kevesebb, mint az előző évben – közölte vasárnap a Román Rendőrség.
Egy nepáli vendégmunkás ugrott be elsőként szombaton egy craiovai park jeges tavába, hogy megmentsen egy ötéves kislányt. Aztán további öten – köztük a lánya apja – siettek a gyermek segítségére, de csak a vendégmunkásnak sikerült elérnie a kislányig.
Romániában a tartós, kemény fagyok idején csak korlátozottan növelhető a belföldi földgáz-kitermelés és a tartalékok kitárolási üteme, ezért az import – elsősorban Magyarország felől – elengedhetetlenné válik – figyelmeztetett a szakértő.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szombaton egy figyelmeztető előrejelzést, valamint több, szerda reggelig érvényben lévő sárga jelzésű riasztást adott ki kemény fagy és rendkívül alacsony hőmérsékletek miatt Románia legnagyobb részére.
Robbanás történt szombaton reggel egy gyulafehérvári tömbházban, amelynek következtében egy férfi súlyos égési sérüléseket, egy fiatal nő pedig lábsérülést szenvedett, és huszonkét lakót kellett ideiglenesen kiköltöztetni az épületből.
A Salvamont ötvenkét emberen segített az elmúlt huszonnégy órában, egyvalaki életét azonban nem tudták megmenteni.
A korkedvezménnyel nyugdíjba vonult romániai bírák és ügyészek átlagosan 4000 eurónak megfelelő nettó szolgálati nyugdíjat kapnak kézhez havonta, ami csaknem kilencszerese a közalkalmazotti átlagnyugdíjnak.
Szombat reggel Gyergyóalfaluban mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet az országban: a Hargita megyei településen mínusz 22 Celsius-fok volt.
szóljon hozzá!