
Tavaly decemberben, a két ünnep között tűntek el a címerek a Patkóból
Fotó: Beliczay László
Zajlik az engedélyeztetési folyamat, minden bizonnyal ismét kiállítás formájában kerülnek vissza a címerek a székelyudvarhelyi Márton Áron térre. A tavaly nyáron visszaállított domborműveket azért kellett eltávolítani, mert nem volt megfelelő engedély azok műemlékvédelmi övezetbe való kihelyezésére.
2020. február 13., 22:022020. február 13., 22:02
Urbanisztikai bizonylat ugyan volt, de a címerek visszaállításához szükséges, a Hargita megyei kulturális igazgatóság által kibocsátott engedéllyel nem rendelkezett a polgármesteri hivatal, ezért kellett eltávolítani a Márton Áron térről a domborműveket. Az engedélyeztetési folyamat lebonyolítására harminc napnyi haladékot kapott akkor a hivatal, a procedúra jelenleg zajlik – tudtuk meg Venczel Attilától. Székelyudvarhely városi jegyzője felelevenítette, tavaly decemberben
többek között a Hargita megyei prefektusi hivatalhoz, a Hargita megyei kulturális igazgatósághoz és az építkezési felügyelőséghez. Sőt, az ügy a kormány főtitkárságához is eljutott, így a további feszültségek elkerülése érdekében a hivatal jobbnak látta elszállítani a domborműveket a központból. Egyébként az építkezési felügyelőség akkor
A szeptemberi avatáskor
Fotó: Lőrincz Csaba
„Most két út áll előttünk. Amennyiben továbbra is kiállításként kerülnek vissza a címerek a Patkóba, akkor viszonylag egyszerűbb az engedélyek kiváltása, de ha a végleges elhelyezés mellett dönt a városvezetés, akkor a kulturális minisztérium jóváhagyására is szükség van” – sorolta a jegyző. Hozzátette,
„Fontos ezt most mind eljárni, hiszen műemlékvédelmi övezetről lévén szó minden engedély nélküli beavatkozás bűncselekménynek minősülne” – magyarázta Venczel.
Egy kis történelem
A dombormű címereket tavaly szeptember 4-én testvérvárosi szerződéskötés kíséretében leplezték le. A reprodukciókat Zavaczki Walter szobrászművész készítette, a megvalósításhoz szükséges összeget pedig Budapest Főváros, Soroksár, Budavár és Pestszentlőrinc közösen ajánlotta fel. Az eredeti öt címert 1941. szeptember 5-én rögzítettek a Márton Áron tér patkó alakú falához: a patkó belső ívében balról jobbra Udvarhely vármegye, Székelyudvarhely, Magyarország, Erdély és Pestszentlőrinc címerei díszítették a teret. A címereket a kommunizmus idejében távolították el.
Több mint háromszáz éves tölgy terebélyesedik a székelyudvarhelyi szovjet síremlék közelében, amely a város legidősebb élő fájának számít. Szakemberek vizsgálatokat végeznek, majd tervet dolgoznak ki a fa életének meghosszabbítására.
Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert. A magashegyi úton 7 és 21 óra között lehet közlekedni.
A bukaresti ügyészség pénteken 60 napra hatósági felügyelet alá helyezte Makaveli néven ismert Alexandru Zidarut.
Az idei első negyedévben 11 876 lakást adtak használatba Romániában, 914-gyel kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
A Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători) péntektől szeptember elejéig közvetlen összeköttetést biztosít a tengerpart és az ország főbb régiói között.
Márciushoz képest áprilisban 95 lejjel (1,6 százalékkal) 5843 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben is nagy erőkkel dolgozgtak az elmúlt 24 órában, a csütörtöki vihar okozta károk eltakarításán.
Az áprilisi 10,71 százalékról májusban 10,85 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idei első negyedévben enyhén csökkent az átlagnyugdíj Romániában, miközben az infláció továbbra is magas maradt, és számos alapvető termék, valamint szolgáltatás ára jelentősen emelkedett – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból
Újra vannak körzeti állatorvosai Hargita megyének, akik a szerződéskötést követően a héten kezdtek el dolgozni. Egy körzetben azonban nem sikerült betölteni a megüresedett helyet, ott egyelőre átmeneti megoldást kell alkalmaznia a szakhatóságnak.
szóljon hozzá!