
Izgalmas gyakorlati feladatokkal mérték fel a diákok ügyességét
Fotó: Szathmáry Dorka
Tizenharmadik alkalommal tartották a hét végén a Fizikavalkád elnevezésű természettudományi versenyt a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium Nyirő József-termében. Idén a vetélkedő témája az energia volt.
2017. november 13., 21:362017. november 13., 21:36
Tizenhárom csapat jelentkezett a tizenharmadik Fizikavalkád nevű vetélkedő idei kiadására – újságolta Székely Zoltán szervező fizikatanár.
Székelyudvarhelyt a Tamási Áron Gimnázium Gimirgikus Energánsok csapata, valamint a Bethlen Gábor Általános Iskola Fizikalandorok csapata képviselte, Székelykeresztúrt az Orbán Balázs Gimnázium Gesztenyések nevű csapata, Gyergyószentmiklósról a Vaskertes Általános Iskola képviseletében az NRGIA volt jelen, Gyergyóditrót a Fizikalandorok, Gyergyószárhegyet a Telefonisták, Felcsíkot a csíkkarcfalvi Agyafúrtak és Agyveleg, Felsőboldogfalvát a Fizikamaszok, Agyagfalvát az Izzófejek, Bögözt a Fizikaméleonok, Székelyszentléleket pedig a Hőhullám csapat képviselte.
Az egész napos rendezvény megnyitóját és a csapatok bemutatkozását az előzetes munka anyagának kiértékelése, valamint az energia témában készített legjobb fotók, rajzok, irodalmi alkotások kiértékelése követte. A legjobb fotóért a szakmai zsűri véleménye és a közönségszavazatok alapján Antal Eszter felsőboldogfalvi tanulót díjazták, a tematikus rajzokért tizenkét diákot díjaztak, és három tanulónak osztottak ki első díjat, ezeket Farkas Kitti (Agyagfalva), Keintzel Fanni (Bögöz) és Sólyom Éva Cecília (Gyergyószentmiklós) kapta. Az energia témában írt irodalmi alkotások közül a gyergyószentmiklósi Sólyom Bíró Orsolya állatmeséje, a csíkkarcfalvi Kálmán Edina fogalmazása, valamint a felsőboldogfalvi Gál Boglárka meséje egyaránt első díjat érdemelt.
A csapatok egyébként nemcsak elméleti gyakorlatokkal bizonyították ügyességüket, idén az energiával kapcsolatosan készítettek eszközöket, végeztek kísérleteket.
A szervező fizikatanár elmondta, minden diák gazdag jutalomcsomagot és emléklapot vehetett át, és megkapta a rendezvény színes melléklettel ellátott 42 oldalas kiadványát is.
Az összesített eredmények alapján negyedik lett a bögözi Fizikaméleonok csapata, harmadik a gyergyóditrói Fizikalandorok, második a Tamási Áron Gimnázium Gimirgikus Energánsok nevű csapata, az idei Fizikavalkádot pedig a felsőboldogfalvi Fizikamaszok nyerte meg.
A kormány kedd esti döntése értelmében az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben nem alkalmaznak bércsökkentést, a Sanitas szakszervezet azonban még nem állítja le a korábban bejelentett tiltakozások előkészítését.
Emelni kell a nyugdíjkorhatárt mindazoknál az alkalmazotti kategóriáknál, amelyek valamilyen formában korkedvezményben részesülnek – jelentette ki kedd este Ilie Bolojan miniszterelnök a rendőrök bukaresti tüntetésére reagálva.
A kedd este elfogadott gazdaságélénkítési csomag nem csupán a 2026-os évre szól, hanem 2032-ig határozza meg az állami támogatási programokat, amelyekre összesen 5 milliárd eurót irányzott elő a kormány – jelentette be Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
A mesterséges intelligencia alapjaiban alakítja át a fordítás világát, de nem minden helyzetben válthatja ki az emberi szakértelmet.
A közigazgatási csomag erősíti a decentralizációt, felgyorsítja a helyi fejlesztéseket, karcsúbb államot eredményez, és javítja a közszolgáltatások minőségét – jelentette be a kedd esti kormányülés után Cseke Attila.
A kormány elfogadta a közigazgatási reformról és a gazdaságélénkítésről szóló sürgősségi rendeleteket – jelentette be kedden este Ilie Bolojan miniszterelnök.
A hódgátak miatti árvízveszély, az útmenti parkolás gondja, valamint a Kútpatak utca elhanyagoltsága került többek között terítékre a kedd esti lakossági fórumon, amelyet a zsögödi városrész lakói számára szervezett a csíkszeredai városvezetés.
Románia továbbra is minden szükséges támogatást megad Ukrajnának - közölte kedden Nicușor Dan államfő, miután részt vett a tettre készek koalíciójának ülésén.
A kormány a kedd esti rendkívüli ülésén fogadja el a közigazgatási reformcsomagról és a gazdaságélénkítő intézkedésekről szóló sürgősségi rendeleteket.
A képviselőház és a szenátus március 10-én 13 órától együttes ülést tart, amelyen megválasztják az új ombudsmant, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) vezetőségének több tagját és a Számvevőszék egyik tanácsosát.
szóljon hozzá!