
Laczkó Ibolya, az End-Ibo édességgyár tulajdonosa
Fotó: End-Ibo
Huszonötödik születésnapját ünnepli idén a gyergyóremetei End-Ibo édességgyár, és ennek apropóján Laczkó Ibolya tulajdonossal beszélgettünk az elmúlt negyed évszázad sikereiről, nehézségeiről, jövőbeni tervekről.
2025. március 20., 09:152025. március 20., 09:15
– Honnan indul az End-Ibo története? Miért éppen házicsokoládé-gyártással kezdtek el foglalkozni?
– Szüleink a gyergyóremetei tejporgyárban dolgoztak, ahol fagyit és házicsokit is készítettek – tőlük örököltük az élelmiszeripar iránti vonzódásunkat, és az ő nyomdokaikba léptünk, amikor belevágtunk ebbe az „édes” vállalkozásba. Ugyanakkor mi magunk is – néhai férjemmel – élelmiszeripari végzettséggel rendelkezünk.
A rendszerváltás előtti időszakban mi még megtapasztaltuk, hogy milyen ritkaságszámba mentek a különböző édességek. Azonban a 2000-es években, amikor elindítottuk a vállalkozásunkat, már a térségünkbe is beáramoltak a különféle csokoládék, viszont úgy éreztük, hogy az igazi, hagyományos ízek még mindig hiányoznak a piacról.
Huszonöt éves édes utazás
Fotó: End-Ibo
A kezdetekben egy kis műhelyben kezdtük el a gyártást. Nem voltak nagy gépeink, csak a két kezünk, a szenvedélyünk és a családi hagyomány szeretete. Ma negyvenhat személy képezi a csapatunkat, mely csapatból több olyan kolléga is van, aki a kezdetek óta velünk tart ezen az úton.
– Mi számít sikernek a Önök munkájában?
– Nehéz kiemelni egy nagy sikert, hiszen számomra a mindennapi munka az, amiben örömömet lelem. Az elmúlt huszonöt évben az alaptermékünkön, azaz a házicsokin kívül számos különböző terméket sikerült kifejlesztenünk. Ma már
Mindig is nyitott szemmel jártunk a világban, és az igényünk is megvolt arra vonatkozóan, hogy újítsunk, tartsuk a lépést a különböző trendekkel. A süteményeink gyártását – mint a kókuszcsók, kekszek – 2005-ben indítottuk el. Egy új termék bevezetése mindig rizikófaktorokat hordoz magában, mert lehet, ha kitalálunk öt féle terméket, és csak egy lesz ezekből a befutó. A piac, a vásárlók mindig megadják a helyes irányt számunkra, és végeredményben az a legfontosabb, hogy a vásárlók szeressék a termékeinket.
Egy nap alatt körülbelül nyolcszáz kilogramm házicsoki készül a gyárban
Fotó: End-Ibo
– Mit gondol, mi a legnagyobb kihívás a vállalkozói létben?
– Ha valaki vállalkozónak adja a fejét, akkor el kell fogadnia, hogy ez egy teljes embert kíván, vagyis az elején biztosan huszonnégyből huszonnégy órát kell dolgozni. Nem könnyű kitartani, és megjárni minden lépcsőfokot, de azt vallom, hogy ez minden iparágban szükséges a fejlődéshez. Mi a férjemmel tökéletesen kiegészítettük egymást, hiszen az én erősségeim a gyártási területen mutatkoztak meg, míg az övéi az eladásban. Ahogy a termékek előállítási folyamatai is számtalan nehézséget hordoznak magukban, úgy a piacradobás, a vásárlók elérése is óriási falat. Jó partnereket találni, megfelelni a folyamatosan változó törvényi előírásoknak, megszenvedni az esetleges szezonalitási hullámvölgyeket – mind-mind olyan nehézségek, amelyek a vállalkozói lét velejárói. Viszont,
Ilyen szempontból mi nagyon szerencsések vagyunk, hiszen úgy érzem, hogy a munkatársak szeretettel és jókedvvel járnak be dolgozni, ami az alapfeltétele a jó hangulatnak. Jó hangulatban pedig minden problémát gördülékenyen meg lehet oldani.
Gyermekkorunk ízeit felidéző házicsokoládé, többféle ízesítésben
Fotó: End-Ibo
– Édesszájúnak tartja magát? Melyik a kedvenc saját gyártású terméke?
– Az az érdekes, hogy alapvetően nem rajongok az édességekért, mégis olyan szakmát választottam, ahol napi szintű feladatom a csokoládék, kekszek, sütemények megkóstolása. Viszont talán ez mégiscsak egy előnyt jelent, hiszen elfogulatlanul tudok véleményt alkotni egyes termékeinkről. Azért mégiscsak van kedvenc saját gyártású termékem is: a csokoládéval bevont vörösáfonyás falatka – ajánlom mindenkinek kipróbálásra. De alkalomadtán ugyanúgy megkívánom a tartósítószermentes puszedlinket vagy kókuszcsókunkat is. A minőség, a szeretet és a hagyományok tisztelete minden egyes édességünkben ott van.
Mondd, te melyiket választanád?
Fotó: End-Ibo
– Hogy látja a vállalkozás jövőjét? Milyen célok szerepelnek abban a bizonyos öt éves tervben?
– Ahogy az induláskor, úgy a jövőben is az elsődleges célunk termékeink minőségének megtartása és fejlesztése. Egy nap alatt körülbelül nyolcszáz kilogramm házicsoki készül, szóval joggal mondhatom, hogy a gyártási folyamatok technológiai szintentartása és korszerűsítése egy állandó cél. Jelenleg mintegy tíz megyében vannak jelen a termékeink, de nem zárkózunk el a földrajzi terület kiszélesítésétől sem. Bátorítok minden kedves olvasót arra, hogy látogasson el Gyergyóremetére, gyárunk bemutatóüzletébe, vagy rendelje meg termékeinket webshopunkból, és tartson velünk ezen az édes utazáson.
(X – fizetett hirdetés)
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.