Hirdetés
Hirdetés

EMNP-kongresszus – Németh Zsolt: „kitavaszodhat” a magyar-román viszonyban

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

„Olvad a jég” a román-magyar viszonyban, a kölcsönös tisztelet és érdekek alapján „kitavaszodhat” – hangsúlyozta Németh Zsolt (Fidesz), az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) Székelyudvarhelyen zajló 5. kongresszusán mondott köszöntőjében.

MTI

2017. április 22., 18:282017. április 22., 18:28

2017. április 22., 18:492017. április 22., 18:49

A politikus megjegyezte, minden bizonnyal a székely zászló korszakaként vonul be a történelembe a román-magyar kapcsolatok elmúlt öt „fagyos” éve. Úgy vélte: az EMNP-nek is megvan a maga része abban, hogy az olvadás jelei láthatók.

Németh Zsolt •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Németh Zsolt

Fotó: Barabás Ákos

E párt által fenntartott politikai nyomás, Tőkés Lászlónak az Európai Parlamentben és Szilágyi Zsoltnak az Európai Szabad Szövetségben (EFA) végzett munkája ugyanis hozzájárult a mostani enyhüléshez.

Hirdetés

Németh Zsolt nyomatékosította:

a kis lépések taktikájának mindig összhangban kell lennie a nemzetpolitikai stratégiával.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A fideszes politikus A gyűrűk ura regény hobbit hőseinek állhatatosságát kívánta az EMNP-nek. Amint felidézte: a közismert regényben a hobbitok egy csoportja azért kel útra, hogy megmentse, megóvja szülőföldjét. Küzdelmük és végső győzelmük a hit, a kitartás, az önfeláldozó bajtársiasság és a meg nem alkuvás diadala. „Mi, hobbitok összetartozunk” – vonatkoztatta a regény tanulságát a magyarságra a politikus.

Zákonyi Botond •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Zákonyi Botond

Fotó: Barabás Ákos

A kongresszuson Zákonyi Botond, Magyarország bukaresti nagykövete olvasta fel Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár levelét. A politikusok az erdélyi magyar autonómiatörekvések jogossága mellett érveltek.

Idézet
Ami Dél-Tirolban vagy az Aland-szigeteken természetes, az ugyanannak az Európának a keleti végein, a Kárpát-medencében sem minősülhet nemzetbiztonsági kockázatnak, és nem lehet üldözendő

– áll a levélben.

Jill Evans (jobbról) •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Jill Evans (jobbról)

Fotó: Barabás Ákos

A kongresszust Jill Evans, Wales európai parlamenti képviselője üdvözölte az Európai Szabad Szövetség nevében. Az EFA alelnöke nyomatékosította:

az autonómia a normalitás jegye Európában, és a pártszövetség támogatja az erdélyi magyarok autonómiatörekvéseit, és azt a törekvését, hogy anyanyelvüket szabadon, hivatalos nyelvként használhassák szülőföldjükön.

Apáthi István •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Apáthi István

Fotó: Barabás Ákos

Apáti István, a Jobbik országgyűlési képviselője pártja nevében bocsánatot kért az erdélyi magyaroktól szolnoki párttársa, Szotyori Lázár Zoltán „ámokfutása” miatt. A szolnoki politikus egy Erdélyben nagy feltűnést keltő véleménynyilvánításában olyan közösségként jellemezte az erdélyi magyarokat, akiket a Fidesz megvásárolt a magyar állampolgárság kiterjesztésével.

Dan Mașca •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Dan Mașca

Fotó: Barabás Ákos

Az Erdély autonómiájáért fellépő Szabad Emberek Pártjának (POL) elnöke, Dan Mașca köszöntésében azt ajánlotta az EMNP-nek, hogy ne csak Bukarest, hanem Budapest befolyásától is őrizkedjen. „Hagyjanak szabadon bennünket, és meg fognak lepődni, hogy milyen sikeresek leszünk” – jelentette ki a marosvásárhelyi politikus.

Krivánszky Miklós, a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség alelnöke Fehér Csabának, a szervezet elnökének üzenetét tolmácsolta. A politikus levelében kijelentette: az anyaország határain kívül élő magyarok sorsközösséget alkotnak, ugyanakkor hangsúlyozta,

a kisebbségben élő magyarok soha nem támogathatják nyugodt szívvel a többségi nemzetek nemzetállami törekvéseit, melyek a kisebbségben élőkre nézve beláthatatlan következményekkel járhatnak.

Szili Katalin •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Szili Katalin

Fotó: Barabás Ákos

Szili Katalin miniszterelnöki megbízott a Néppártot egy, az autonómia mellett elkötelezett formációnak nevezte, amely képviselői mindig partnerek voltak az önrendelkezésről folytatott tárgyalások során.

Idézet
Az Erdélyi Magyar Néppárt tisztességgel, következetesen és hűséggel politizál, nekünk, autonómiát támogatóknak pedig az a feladatunk, hogy ismertessük követeléseinket a nyugati képviselőkkel is

– mondta a politikus, majd hozzátette: jogosan kérhetjük a román politikusoktól, hogy ne kezeljék nemzetbiztonsági kockázatként törekvéseinket.  

Tőkés László •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Tőkés László

Fotó: Barabás Ákos

Tőkés László, európai parlamenti képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, a Néppárt védnöke

az önrendelkezés kivívását az erdélyi magyarság felemelkedésének zálogaként határozta meg.

„Identitásunk megőrzésének záloga a helyes politizálás. 1992-es eskünkhöz hűen, melyet a kolozsvári Szent Mihály-templomban tettünk, végezzük munkánkat, a Néppárt pedig az egyedüli olyan politikai erő, mely kiáll az autonómia ügye mellett” – mondta Tőkés. A politikus felhívta a hallgatóság figyelmét arra, hogy az erdélyi magyarság nem szabad elveszítse veszélyérzetét, s nem szabad lemondania hosszú távú stratégiai céljairól sem.

Idézet
Igazunk erejében bízunk, még ha néha pusztába kiáltott szóként is hangzik ez. Kijelentjük: itthon akarunk élni és nem értünk egyet azzal, hogy idegen erők arra ösztönöznek bennünket, hagyjuk el szülőföldünket

– jelentette ki a Néppárt védnöke.

Szilágyi Zsolt •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Szilágyi Zsolt

Fotó: Barabás Ákos

Szilágyi Zsolt elnök konstruktív ellenzéki szerepet szán a pártnak

Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) konstruktív ellenzéki szerepét hangsúlyozta a párt ötödik kongresszusán mondott köszöntőbeszédében Szilágyi Zsolt, az újabb mandátumra jelölt pártelnök.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

„Bármennyit is vitatkozunk az RMDSZ (Romániai Magyar Demokrata Szövetség) vezetőivel, bármennyire is nem értettük meg egymást az MPP (Magyar Polgári Párt) vezetőivel, egy dolgot soha nem szabad elfelejtenünk, hogy ők a testvéreink” – jelentette ki az EMNP elnöke. Hozzátette:

a két rivális politikai szervezetet az EMNP szövetségesének tekinti minden olyan ügyben, amelynek célja Erdély és az erdélyi magyarok helyzetének a javítása.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Nem tekinti viszont szövetségesnek azokban az ügyekben, „amelyek a bukaresti korrupt politika vagy a román zsákmányrendszer megerősítéséről szólnak” – jelentette ki. Úgy fogalmazott, hogy miközben az RMDSZ a tavalyi választási kampányban Erdélyt akarta „megmenteni” Bukaresttől, valójában azt az ötmillió eurót akarja a maga számára megmenteni, amelyet az állami költségvetésből kap. A politikus nyomatékosította: ez a pénz az erdélyi magyarságé, és a közösségnek joga van tudni, hogy mire költik el.

Szilágyi Zsolt úgy értékelte: Bukarest alájátszik az RMDSZ-nek, hogy mutassa, „vannak olyan magyarok, akikkel együtt lehet működni, és az autonómia pártolóit kikiáltja radikálisaknak, szélsőségeseknek”. Úgy vélte, az RMDSZ is ezt a taktikát alkalmazza, amikor az MPP-t támogatja, és elbánik az ellenzékével.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

„Tartanunk kell a frontot! (...) Senkit ne keserítsen el az ellenszél! Talpon maradtunk akkor is, amikor még nagyobb volt ez az ellenszél” – bátorította a kongresszusi küldötteket a pártelnök.

Idézet
Legyünk élő lelkiismerete Erdélynek, és ha kell, az RMDSZ-nek is!

– szólította fel a jelenlevőket.

Szilágyi Zsolt kezdeményezte, hogy a román és a magyar kormány közösen lépjen fel az Európai Unióban azért, hogy a brüsszeli intézkedések ne korlátozzák a két ország közötti határ átjárhatóságát. Megjegyezte: míg korábban tíz perc alatt át lehetett jutni Erdélyből Magyarországra, újabban ez két-három órába is bele telik.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Az EMNP Székelyudvarhelyen zajló szombati kongresszusán zárt ajtók mögött választják meg a párt új elnökét és elnökségét, valamint módosítják a párt alapszabályát és programját.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is

A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében

A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében
2026. június 23., kedd

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból
2026. június 23., kedd

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról

Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
Hirdetés