A firtosi találkozó negyedszer népesítette be a gyönyörű környéket
Fotó: Boér Károly
Ezernél is többen zarándokoltak el szombaton a festői szépségű Firtos-hegyre, a 4. Firtosi Unitárius Találkozóra. Noha az esemény elsősorban a Székelykeresztúri Unitárius Egyházkör tagjait célozta meg, többen érkeztek a székelyudvarhelyi, illetve háromszéki egyházkörökből is – tudtuk meg Sipos László firtosváraljai unitárius lelkésztől.
2018. június 11., 12:162018. június 11., 12:16
2018. június 11., 12:172018. június 11., 12:17
Anyaországi vendégeket is köszönthettek a találkozón, és bár unitárius kezdeményezésről van szó, más felekezetű testvéreket is szívesen fogadtak. Gondviselésszerűen szép, napos idő várta a Firtosra érkezőket, és ki is tartott késő délutánig.
„A lényeg a találkozás csodáján van: találkozni egymással, saját magunkkal, de legfőképpen Istennel. Rácsodálkozni a teremtett világ szépségeire egy olyan környezetben, amely még mindig el tudja hitetni velünk, hogy a firtosi tündérek nem csupán a regék, mondák főszereplői, hanem ma is tevékenykedő, nekünk örömöt szerezni akaró, világunkat megszépítő lények” – összegezte Sipos László.
Az együttlét Jakab Zsolt újszékelyi lelkész, valamint László Attila gagyi kántor szolgálatával ünnepi istentisztelettel kezdődött. Utána Lőrinczi Lajos csehétfalvi lelkész, a szervező egyházkör esperese szólt az egybegyűltekhez, majd Grezsa István kormánybiztos Magyarország Kormányának képviseletében mondott köszöntőbeszédet.
A Magyar Unitárius Egyház (MUE) Főhatósága nevében Kovács István sepsiszentgyörgyi lelkész, a MUE közügyi igazgatója méltatta az eseményt, és ismertette a Vándorbölcső programot, amelyről aztán annak ötletgazdája, Sepsiszéki-Nagy Balázs beszélt. Végül
A köszöntőbeszédek sorát Sztolyka Zoltán, Firtosváralja anyaországi testvértelepülésének, Rozsálynak a polgármestere zárta.
A találkozó egyik kiemelkedő eseménye a Firtosi Emlékkő felavatása volt. „Egyházunk fennállásának 450. évében a Firtos-hegyen
– mondta Sipos László lelkész. Évszázadok vagy évezredek óta ott lévő nagyobbacska kőbe belevésték a két fontos évszámot, 1568-at és 2018-at, egy stilizált, az unitárius címert is magában foglaló 450-es számot, valamint jelmondatukat: A hit Isten ajándéka. Az avatóbeszédet Lőrinczi Lajos esperes mondta.
Az emlékjeláldás után az egyházközségek és vendégeik ünnepi műsort mutattak be. A Berde Mózes Unitárius Gimnázium táncosainak fellépéséhez a talpalávalót a Lelkes Zenekar húzta. A vargyasi kórus és az alsóboldogfalvi Őszirózsa Nyugdíjasklub énekekkel örvendeztette meg a részvevőket, akárcsak a bencédi gyülekezet. A kőrispataki Nagy Nikoletta és a kobátfalvi Péterfi Mózes énekekkel, az udvarhelyi Demeter András pedig szavalattal tette emelkedettebbé az együttlétet. Zárásként a Székelyudvarhelyi Belvárosi Egyházközség nőszövetsége az alkalomra írt dalát adta elő.
Múltat és jövőt jelző emlékkő
Fotó: Sipos László
Közben az egybegyűltek nemcsak szellemi, hanem másfajta éhségüket is csillapíthatták, tizenkét bográcsból válogathattak a finomabbnál finomabb ennivalók közül. Jó ebédhez szólt a nóta is, késő délutánig énekeltek, mulattak a felnőttek.
„A gyermekeknek is próbáltunk színes programot szervezni, a gyermeksátorban a találkozó ideje alatt folyamatosan zajlottak a tevékenységek: agyagozás, korongozás, óriáspuzzle-kirakás, festés, színezés, bútorfestés, játszás. Késő délután indultak haza a részvevők, aztán megjött az eső, így a kitartóbbak száma is megcsappant. A tábortűz faanyaga is megázott, de nem annyira, hogy ne lehetett volna begyújtani. Így a sötét éjszakában a tábortűz lobogó lángjai köré néhányan még összegyűltek, valószínűleg a firtosi tündérek közül is jelen voltak páran, és az emberekkel együtt örvendtek az újabb találkozó sikerének” – zárta beszámolóját Sipos László.
Nyolcvan éve halt hősi halált Laczkó László, aki ugyan nem volt győztes csatákat vívó hadvezér, csak tartalékos zászlós, ám helytállásával példát mutatott, személyes tragédiájával fájdalmas képét nyújtva a második világégés okozta borzalmaknak.
Három autó volt érintett abban a közúti balesetben, amely szerdán este történt Máréfalván. Két személy sérült meg.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.
A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron utcában – tájékoztatja az autóvezetőket a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!