
Szabó Margit köszöntötte a megjelenteket a családias hangulatú eseményen
Fotó: Bodor Tünde
Székelykeresztúr, Marosvásárhely, Kolozsvár, Szilágysomlyó és a Partium több városa után kedden Sepsiszentgyörgyön is kiosztotta a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) a Kovászna megyei, nyugdíjba vonuló pedagógusoknak a Pedagógus Szolgálati Emlékérmet. A Gyöngyvirág utcai református templomban megtartott eseményen ugyanakkor Korodi Hajnalka-díjjal tüntették ki az RMPSZ alapító tagját, Péter Sándor tanárt, amivel nagy meglepetést okoztak a nyugdíjazása után is tevékeny, mindig derűs pedagógusnak.
2023. december 12., 23:152023. december 12., 23:15
Az ünnepség nyitányaként Szabó Margit, az RMPSZ alsó-háromszéki területi elnöke köszöntötte a jelenlévőket, a pedagógusokat lámpáshoz hasonlítva. Ez a gondolat később is vissza-visszatért az eseményen: „az a pedagógus, aki tudását megosztja, olyanná válik, mint a betlehemi csillag karácsonytájt, bevilágít egy egész intézményt, osztálytermet, és általa megszületnek a csodák, melyet követően világítani kezd egy közösség.”
Burus Siklódi Botond, az RMPSZ országos elnöke
Fotó: Bodor Tünde
Burus Siklódi Botond, az RMPSZ országos elnöke röviden ismertette a díj történetét:
Az emlékérem „nem egy könnyen vagy viszonylag könnyen megszerezhető díj”, mondta Burus Siklódi Botond, de ahogy az RMPSZ büszke arra, hogy elismerheti a pedagógusok tevékenységét, úgy a díj új birtokosai is büszkék lehetnek arra, hogy szakmai pályafutásuk során „tettek valamit embertársainkért, nemzetünkért, a jövőnkért és gyermekeink jövőjéért” – fogalmazott az elnök. Kiss Imre, az RMPSZ országos alelnöke alkalomhoz illőnek érezte az „egy gyertya nem veszít a fényéből akkor sem, ha meggyújt egy másikat” gondolatot, majd köszönetet mondott a kitüntetettek kitartásáért, és azért, hogy a nehézségek ellenére sem lettek pályaelhagyók.
Fotó: Bodor Tünde
Idén az elmúlt éveknél kevesebben voltak azok, akik Pedagógus Szolgálati Emlékéremben részesültek,
Az idei kitüntetettek: Inczefi Tünde Anna, magyar-francia szakos tanár a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Középiskolából, Varga Éva földrajztanár a zabolai 1-es számú általános iskolából, Csomós Tünde sepsiszentgyörgyi óvónő, Delne Ferenc fizika-kémia szakos pedagógus az uzoni Tatrangi Sándor iskolából, Gazdag Ildikó, a Berde Áron Gazdasági Szakközépiskola közgazdaság szakos pedagógusa, Nagy Emese, a Mikes Kelemen Főgimnázium kémia szakos tanárnője, Újfalvi István, a Puskás Tivadar Szakközépiskola mérnök tanára, Bartos Veronika szentkatolnai fizika-kémia tanár, Kovács Ildikó Mária kézdialmási óvónő, Léva Katalin fizika-kémia szakos tanárnő Kézdivásárhelyről, Dénes A Ilona, a bardoci Benkő József Általános Iskolából, Péter Géza, a nagyajtai iskola fizika-kémia tanára.
Péter Sándor több évtizedes önzetlen és példaértékű munkáját Korodi Hajnalka-díjjal ismerték el
Fotó: Bodor Tünde
Ezután került sor a Korodi Hajnalka-díj átadására, melynek címzettje igencsak meglepődött, amikor ki kellett vonulnia a laudációját meghallgatni. Péter Sándor, az RMPSZ Kovászna megyei szervezetének volt elnöke – jelenleg tiszteletbeli elnöke – ugyanis azért érkezett, hogy egy korábbi eseményen neki ítélt elismerést vegyen át, akkor ugyanis nem tudott személyesen megjelenni. Ehelyett az erdővidéki, kézdi- és orbaiszéki területi RMPSZ-elnökök hosszasan ismertették szerteágazó tevékenységét, melynek folytonosságát percre sem szakította meg a nyugdíjazása. Péter Sándor pedagógus, újságíró, könyvkiadó, alapítója a Megyei Tükör című helyi újságnak, a rendszerváltás után a Háromszék napilapnak, de az RMPSZ-nek is, valamint a Perspektíva és a Kós Károly Szakközépiskoláknak. Tudományos kutatási területe a néprajz, a földrajzi nevek vizsgálata, ebből szerzett doktori címet. És
– méltatták. A kitüntetett a Magyar Tudományos Akadémia külső köztestületének tagja, a magyar kormány által odaítélt Trefort Ágoston-díj eddig egyetlen erdélyi kitüntetettje. Kétségtelen, hogy a most 80 éves, nem mellesleg Pro Urbe-díjas tanár rászolgált a Korodi Hajnalka-díjra, ám annak kézbesítése után Burus Siklódi Botondtól átvehette azt az elismerést is, amit a szervezet áprilisi tisztújító közgyűlésén nem tudott átvenni, és amit a szövetség megalakításáért, fejlesztéséért kapott, Kiss Imre pedig az RMPSZ szolgálatában végzett 31 éves szolgálatért nyújtott át neki egy köszönőlevelet.
Fotó: Bodor Tünde
Péter Sándor a maga megszokott derűjével állt ki a jelenlevők elé megköszönni az elismerést. Véleménye szerint a sok digitális kütyü nem ér semmit egy hús-vér pedagógus nélkül. Azt is elmondta, hogy egy tanárnak mosolyogva kell órára mennie, és ha belső megérzése szerint jó órát tartott, ugyanúgy is kell kijönnie.
Megosztotta a hallgatósággal, hogy úgy érzi, szeretet veszi körül, és ezért nem érzi hiábavalónak a pedagógusként eltöltött éveket, de még rengeteg tennivalója van, és nyugdíjasként nem engedheti meg magának a halogatást.
Az ünnepséget a Plugor Sándor Művészeti Középiskola pedagógusainak, Sebestyén Lázár Enikőnek és Kőmíves Bokor Zsuzsának, illetve a magánének szakos diákoknak éneklése tette még felemelőbbé, produkciójukért a kitüntetettek is hálás köszönetet mondtak.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!