
Összesen 13,59 százalékkal emelkedett a szemétdíj
Fotó: Beliczay László
Több mint tíz százalékkal emelkedett a szemét elszállításának és tárolásának díja, az inflációs rátával aktualizálták a jövő évre vonatkozó adókat és illetékeket, ugyanakkor lemondott a köztéri alkotások elhelyezését véleményező bizottságban betöltött tagságáról Bíró Edit önkormányzati képviselő, miután nem volt egyetértés a készülő Csanády György-szobor kiállításával kapcsolatban – derült ki a csütörtöki székelyudvarhelyi önkormányzati ülésen.
2022. április 28., 14:502022. április 28., 14:50
2022. április 30., 13:122022. április 30., 13:12
Számonkérő levelet fogalmazott meg Gálfi Árpád polgármester irányába az RMDSZ-frakció a napirendi pontok megtárgyalását megelőzően, amelyben felróják azt, hogy a helyi adók 2020-as megemelése ellenére nem haladnak a beruházások. Egyebek mellett
Szerintük pontosan tudni kell, hogy mely pályázatokat lehet megmenteni, melyeket kell visszamondani, illetve esetlegesen mennyi időre lehet hosszabbítást kérni a kivitelezésekre.
Bíró Edit, a Szabad Emberek Pártjának (POL) színeiben megválasztott helyi képviselő még márciusban jelezte, hogy lemond a köztéri alkotásokat véleményező szaktestületben betöltött tagságáról, helyette pedig Bíró Lorándot (POL) jelölték a tisztségre. Az RMDSZ kérdésére Bíró Edit rámutatott, azért hozta meg a döntést, mert a konzultatív jellegű bizottság negatívan véleményezte a Csanády György (a székely himnusz szerzője) szobor köztéren történő kiállítását, vagyis másképp gondolkodnak, mint ő. Az emlékállítást egyébként a tanácsos által vezetett vegyeskar kezdeményezte. Végül a képviselők többsége elfogadta a határozattervezetet.
Egyik fontos napirendi pontban költségvetés-kiigazítást hajtottak végre a képviselők, hiszen pénzeket utaltak a városkasszába: közel 26 ezer lej érkezett a fejlesztési minisztériumtól a távhőszolgáltatás támogatására, emellett további kétmillió lejjel egészítette ki a tárca az Orbán Balázs Általános Iskola tornatermének építésére szánt anyagi keretet.
Szó volt arról is, hogy a törvény által kötelezett módon növelni kell a jövő évre vonatkozó adókat és illetékeket az inflációs rátával, ami ez esetben 5,1 százalék. Ezt is elfogadta a képviselők többsége. Ezenkívül a város korábban bemutatott gazdaságfejlesztési stratégiáját is megszavazták, kisebb módosításokkal.
Az ellenzék nem látott minőségi javulást a szolgáltatásban, ezért az ők tartózkodásukkal szavazta meg a többség a tervezetet.
Bindea Dániel (MPP) képviselő kezdeményezte, hogy mentesítsék az illetékek kifizetése alól a Székelyudvarhelyért Alapítványt az általa üzemeltetett Székelyudvarhelyi Egyetemi Központnál (SZÉK) tervezett bővítési munkálatok esetében, amelyeket magyar kormánytámogatásból hajtanak végre. Indoklása szerint ugyanis közhasznú fejlesztésről van szó. Venczel Attila főjegyző figyelmeztette a jelenlévőket, hogy a hatályos törvények szerint nem az önkormányzat hatásköre ebben a kérdésben dönteni. Bár támogatják a kezdeményezést, a főjegyzővel azonos véleményen volt a többi frakció is, így végül elnapolták a határozattervezet megvitatását. Pálfi Kinga alpolgármester megjegyezte, hogy a kormány kellene közhasznúvá nyilvánítsa az említett alapítványt és akkor egyszerűbbé válna a döntés.
A törvényes procedúrát betartva ismét közölni fogja ezt a lakókkal a hivatal, majd ezután dönthet az önkormányzat az eladásokról.
Gálfi Árpád a különfélék részeként tartott felszólalásában köszönetét fejezte ki a lakóknak és az önkormányzati képviselőknek, hogy pénzzel támogatták a város tavaly március 15-ei feldíszítése miatt kiszabott bírság törlesztésében. Nagyjából 4100 lej gyűlt össze, a többit a saját zsebéből fogja kifizetni.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!