Hirdetés
Hirdetés

Tanácsülés: emelkedett a szemétdíj Székelyudvarhelyen

Összesen 13,59 százalékkal emelkedett a szemétdíj •  Fotó: Beliczay László

Összesen 13,59 százalékkal emelkedett a szemétdíj

Fotó: Beliczay László

Több mint tíz százalékkal emelkedett a szemét elszállításának és tárolásának díja, az inflációs rátával aktualizálták a jövő évre vonatkozó adókat és illetékeket, ugyanakkor lemondott a köztéri alkotások elhelyezését véleményező bizottságban betöltött tagságáról Bíró Edit önkormányzati képviselő, miután nem volt egyetértés a készülő Csanády György-szobor kiállításával kapcsolatban – derült ki a csütörtöki székelyudvarhelyi önkormányzati ülésen.

Fülöp-Székely Botond

2022. április 28., 14:502022. április 28., 14:50

2022. április 30., 13:122022. április 30., 13:12

Számonkérő levelet fogalmazott meg Gálfi Árpád polgármester irányába az RMDSZ-frakció a napirendi pontok megtárgyalását megelőzően, amelyben felróják azt, hogy a helyi adók 2020-as megemelése ellenére nem haladnak a beruházások. Egyebek mellett

elvárják, hogy ütemterv készüljön a projektek megvalósításáról, ugyanakkor vészforgatókönyvek készítését is kérik, azon esetekre, ha lesznek fejlesztések, amelyeket nem tudnak megvalósítani.

Szerintük pontosan tudni kell, hogy mely pályázatokat lehet megmenteni, melyeket kell visszamondani, illetve esetlegesen mennyi időre lehet hosszabbítást kérni a kivitelezésekre.

Hirdetés

Kilépett a bizottságból

Bíró Edit, a Szabad Emberek Pártjának (POL) színeiben megválasztott helyi képviselő még márciusban jelezte, hogy lemond a köztéri alkotásokat véleményező szaktestületben betöltött tagságáról, helyette pedig Bíró Lorándot (POL) jelölték a tisztségre. Az RMDSZ kérdésére Bíró Edit rámutatott, azért hozta meg a döntést, mert a konzultatív jellegű bizottság negatívan véleményezte a Csanády György (a székely himnusz szerzője) szobor köztéren történő kiállítását, vagyis másképp gondolkodnak, mint ő. Az emlékállítást egyébként a tanácsos által vezetett vegyeskar kezdeményezte. Végül a képviselők többsége elfogadta a határozattervezetet.

Egyik fontos napirendi pontban költségvetés-kiigazítást hajtottak végre a képviselők, hiszen pénzeket utaltak a városkasszába: közel 26 ezer lej érkezett a fejlesztési minisztériumtól a távhőszolgáltatás támogatására, emellett további kétmillió lejjel egészítette ki a tárca az Orbán Balázs Általános Iskola tornatermének építésére szánt anyagi keretet.

Az egészségügyi minisztérium 1,65 millió lejt utalt a városi kórháznak eszközvásárlásra.

Szó volt arról is, hogy a törvény által kötelezett módon növelni kell a jövő évre vonatkozó adókat és illetékeket az inflációs rátával, ami ez esetben 5,1 százalék. Ezt is elfogadta a képviselők többsége. Ezenkívül a város korábban bemutatott gazdaságfejlesztési stratégiáját is megszavazták, kisebb módosításokkal.

A minimálbér, illetve az üzemanyagár növekedésével indokolta meg az RDE Hargita Kft., hogy miért kell 13,59 százalékkal növelni a szemét elszállítási, illetve tárolási díját. Ez azt jelenti, hogy áfamentesen 9,62 lej helyett 11,16 lejt kell fizessen egy lakó.

Az ellenzék nem látott minőségi javulást a szolgáltatásban, ezért az ők tartózkodásukkal szavazta meg a többség a tervezetet.

Bindea Dániel (MPP) képviselő kezdeményezte, hogy mentesítsék az illetékek kifizetése alól a Székelyudvarhelyért Alapítványt az általa üzemeltetett Székelyudvarhelyi Egyetemi Központnál (SZÉK) tervezett bővítési munkálatok esetében, amelyeket magyar kormánytámogatásból hajtanak végre. Indoklása szerint ugyanis közhasznú fejlesztésről van szó. Venczel Attila főjegyző figyelmeztette a jelenlévőket, hogy a hatályos törvények szerint nem az önkormányzat hatásköre ebben a kérdésben dönteni. Bár támogatják a kezdeményezést, a főjegyzővel azonos véleményen volt a többi frakció is, így végül elnapolták a határozattervezet megvitatását. Pálfi Kinga alpolgármester megjegyezte, hogy a kormány kellene közhasznúvá nyilvánítsa az említett alapítványt és akkor egyszerűbbé válna a döntés.

Az RMDSZ-frakció kérdésére a különfélékben az is elhangzott, hogy újraszámolták az ifjúsági lakások eladási árát, ami jóval alacsonyabb az eddig kiközölteknél.

A törvényes procedúrát betartva ismét közölni fogja ezt a lakókkal a hivatal, majd ezután dönthet az önkormányzat az eladásokról.

Gálfi Árpád a különfélék részeként tartott felszólalásában köszönetét fejezte ki a lakóknak és az önkormányzati képviselőknek, hogy pénzzel támogatták a város tavaly március 15-ei feldíszítése miatt kiszabott bírság törlesztésében. Nagyjából 4100 lej gyűlt össze, a többit a saját zsebéből fogja kifizetni.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 19., kedd

Ügyvivő külügyminiszter: a NATO keleti szárnyán, köztük Romániában történik a legtöbb drónincidens

A NATO keleti szárnyának országai közül Romániában történik a legtöbb drónincidens Ukrajna közelsége miatt – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján az ügyvivő külügyminiszter.

Ügyvivő külügyminiszter: a NATO keleti szárnyán, köztük Romániában történik a legtöbb drónincidens
Hirdetés
2026. május 19., kedd

Szünetelni fog az ivóvíz-szolgáltatás Gyergyószentmiklós több utcájában

Meghibásodás történt az ivóvízhálózaton, a javítási munkálatok ideje alatt szünetelni fog az ivóvíz-szolgáltatás szerdán Gyergyószentmiklós több utcájában 8-16 óra között.

Szünetelni fog az ivóvíz-szolgáltatás Gyergyószentmiklós több utcájában
2026. május 19., kedd

Börtön is járhat a jövőben az egészségügyben dolgozók megfélelmlítéséért vagy a velük szembeni agresszióért

Kedvezően véleményezte kedden a szenátus jogi bizottsága azt a törvénytervezetet, amely bírsággal vagy szabadságvesztéssel bünteti az egészségügyi dolgozókkal szembeni megfélemlítést vagy agressziót.

Börtön is járhat a jövőben az egészségügyben dolgozók megfélelmlítéséért vagy a velük szembeni agresszióért
2026. május 19., kedd

Elhunyt Scherer Péter színművész

64 éves korában elhunyt Scherer Péter, az egyik legismertebb magyar színművész – adta hírül Facebook-oldalán az általa is alapított Nézőművészeti Kft. színtársulat.

Elhunyt Scherer Péter színművész
Elhunyt Scherer Péter színművész
2026. május 19., kedd

Elhunyt Scherer Péter színművész

Hirdetés
2026. május 19., kedd

Román vadászgép lőtt le egy ukrán drónt Észtország felett

Egy légtérvédelmi járőrszolgálatot teljesítő román F-16-os vadászgép lelőtt kedden Észtország fölött egy feltételezések szerint Ukrajnából érkezett drónt – számolt be a Reuters jelentése nyomán az Agerpres.

Román vadászgép lőtt le egy ukrán drónt Észtország felett
2026. május 19., kedd

Ők viszik idén a labarumot és a bazilikajelvényt a csíksomlyói nyeregbe

A Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium öt éltanuló és közösségi életben is aktív végzőse hordozhatja a búcsús jelképeket az idei pünkösdi búcsún a hagyományoknak megfelelően.

Ők viszik idén a labarumot és a bazilikajelvényt a csíksomlyói nyeregbe
2026. május 19., kedd

A legszebb hímzett asztalkendőket keresik

A Kárpát-medence egész területéről és a diaszpórából is várják az alkotásokat a második alkalommal meghirdetett hímzett ünnepi asztalkendők pályázatára.

A legszebb hímzett asztalkendőket keresik
Hirdetés
2026. május 19., kedd

Ekkor mondhatunk búcsút a kétszámjegyű inflációnak a jegybank szerint

A Román Nemzeti Bank (BNR) 3,9 százalékról 5,5 százalékra rontotta a 2026 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, 2027 végére pedig 2,9 százalékos inflációval számol – jelentette be kedden Mugur Isărescu.

Ekkor mondhatunk búcsút a kétszámjegyű inflációnak a jegybank szerint
2026. május 19., kedd

Magyar Péter miniszterelnök-helyettesnek nevezte ki Ruff Bálintot

Miniszterelnök-helyettesnek nevezte ki Ruff Bálint Miniszterelnökséget vezető minisztert Magyar Péter kedden. A kormányfő ezt a Facebook-oldalán közölte annak kapcsán, hogy az első hivatalos miniszterelnöki látogatására Lengyelországba utazott.

Magyar Péter miniszterelnök-helyettesnek nevezte ki Ruff Bálintot
2026. május 19., kedd

Pont lejár búcsúkezdésre a most kiadott időjárási riasztás

Az ország régióinak többsége szombat reggelig légköri instabilitásra, jelentős mennyiségű csapadékra és megerősödő szélre vonatkozó figyelmeztetés alatt áll, amelyet kedden adott ki a Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Pont lejár búcsúkezdésre a most kiadott időjárási riasztás
Hirdetés