
A korondi községháza. Két különböző felirat volt, mindkettőt levették
Jogerősen elutasította a bíróság annak megállapítását, hogy mekkora összegű pénzbírságot kell fizetnie Korond polgármesterének a Községháza felirat eltávolításának késlekedése miatt. A jogászok szerint ezzel a bírság megállapítása okafogyottá vált.
2020. március 17., 20:012020. március 17., 20:01
Noha van erre vonatkozó ítélet, fizetni nem kell – így áll jelenleg a korondi polgármester megbírságolásának ügye, amely egyúttal a romániai igazságszolgáltatás megosztottságát, egymástól eltérő jogszabály-értelmezését is jellemzi.
A tavaly szeptemberben a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) indított és most lezárult bírósági eljárás célja az volt, hogy megállapítsák, milyen összegű bírságot kell fizetnie a polgármesternek – mivel korábban ez a döntés született. A keresetet első fokon a Hargita Megyei Törvényszék, most pedig az ítélőtábla jogerősen is elutasította. Így állt elő az a helyzet, hogy az ítélőtábla által a Községháza felirat eltávolítása elmulasztásának sajátos értelmezése miatt megállapított pénzbírságot nem számszerűsítették, tehát kifizetni sem kell.
A felirat eltávolításáról még 2016-ban született jogerős bírósági ítélet az ADEC által indított per nyomán, ezt végre is hajtották. Mivel az ítélőtábla akkor azzal indokolta döntését, hogy a községháza román megfelelője nem a „primăria”, hanem „casa comunală” vagy „casa comunei”, 2017-ben új feliratot tettek ki, amelyen Primăria helyett Casa Comunală szerepelt a Községháza fordításaként. Emiatt az ADEC újabb pert indított Katona Mihály ellen, azt kérve a bíróságtól, hogy kötelezzék a községvezetőt pénzbírság kifizetésére az első jogerős ítélet végrehajtásának elmulasztása miatt, noha az megtörtént.
A Hargita Megyei Törvényszék 2018 végén úgy döntött, hogy a polgármester köteles a bruttó minimálbér 20 százalékának megfelelő pénzbírságot fizetni minden nap késlekedésért, miután a végzés jogerőssé válik, ha a felirat a helyén marad. Noha nem sokkal később levették, másodfokon az ítélőtábla úgy döntött, hogy 2016. október 21-től kell számítani a bírságot, illetve az ADEC számára a napi 100 lejes késedelmi kamatot – amikor az első jogerős ítéletet kihirdették. Ezek összege, amelynek számszerűsítése nem történt meg, meghaladta volna a 360 ezer lejt.
Kérdésünkre Katona Mihály úgy nyilatkozott, ügyvédje szerint, mivel korábban eleget tettek a felirat eltávolításáról rendelkező végzésnek, a pénzbírságnak nincs alapja, így azt nem kell kifizetnie. Ez a községvezető szerinte akkor válik egyértelművé, és akkor lehet majd részleteiben megismerni az ítéletet, amikor megkapják ennek írásbeli indoklását.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács nem képes ellátni a feladatát, így bárki következmények nélkül támadhatja a magyarságot is, hiszen nem kell büntetéstől tartania – állítja a Székely Figyelő Alapítvány vezetője, Árus Zsolt.
A képviselőházban szerdán elfogadott törvénytervezet szerint nőnek a társadalmi együttélés szabályainak, valamint a közrendnek és a köznyugalomnak a megsértése esetén kiszabható bírságok.
Volodimir Zelenszkijt szerdán fogadta a Cotroceni-palotában Nicușor Dan román államfő és Karol Nawrocki lengyel elnök.
Magyarországot mától egy liberális kormány vezeti, a „leköszönő nemzeti kormány” pedig elkészítette a leltárt – mondta Orbán Viktor korábbi miniszterelnök, a Fidesz elnöke szerdán a Facebook-oldalára feltöltött videóban.
A román gazdaság jelenleg recesszióban van a fogyasztás visszaesése és a piaci tevékenység lassulása miatt, de egy súlyosabb válság jelei nem mutatkoznak – jelentette ki szerdán az Agerpresnek Adrian Negrescu gazdasági elemző.
Kelemen Hunor szerint a 10 százalékot megahaladó éves infláció elsősorban a közel-keleti háború következménye, nem a kormány intézkedései idézték elő.
A villamos energia (+54,18 százalék), a lakbér (+43,78), a gázolaj (+32,68), a benzin (+22,42) és a kávé (+21,76) drágult meg a leginkább idén áprilisban a tavalyi negyedik hónaphoz képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet.
Hó formájában érkezik a csapadék a hegyvidéken, ez alól nem kivétel a Madarasi Hargita sem, ahol havazásba váltott át az eső május 13-án. Ezt a Szentegyházi Meteo Állomás Facebook-oldala jelezte a délben közzétett bejegyzésében.
Hogyan hat a jelenlegi gazdasági helyzet a könyvkiadásra, és miként tudnak működni a kiadók? Mekkora példányszámban jelennek meg a könyvek, és hogyan alakul a vásárlóerő? Két székelyföldi könyvvásár között erdélyi könyvkiadók vezetőivel beszélgettünk.
Nicușor Dan szerint a jelenleg zajló hibrid hadviselés sem annak a jele, hogy Oroszország békét és stabilitást akarna Európában.
2 hozzászólás