Hirdetés
Hirdetés

Elszállíthatják a gyalogosokat akadályozó autókat

A gyalogosok közlekedését akadályozzák, adott esetben az úttestre kényszerítik őket a járdára parkolt autók •  Fotó: Sándor Csilla

A gyalogosok közlekedését akadályozzák, adott esetben az úttestre kényszerítik őket a járdára parkolt autók

Fotó: Sándor Csilla

Törvénymódosítás teszi lehetővé a helyi rendőrségek számára, hogy a járdákon, zöldövezeteken parkoló gépjárműveket elszállítsák, és tulajdonosaik csak díjfizetés után kaphatják ezeket vissza. Az előírások alkalmazásához sok feltételt kell teljesíteni, ami a székelyföldi helyi önkormányzatok többsége számára nem egyszerű, de számítani kell arra, hogy ez előbb-utóbb gyakorlattá válik.

Kovács Attila

2020. december 13., 10:192020. december 13., 10:19

A november végén megjelent 273-as számú törvény a 2002. évi 21-es számú, a településgazdálkodásra vonatkozó kormányrendeletet egészíti ki új rendelkezésekkel, meghatározva az önkormányzatok, közintézmények, jogi- és magánszemélyek kötelezettségeit. Így nemcsak azt írja elő, hogy a belterületeken található ingatlanok, telkek tulajdonosai kötelesek ezeket karbantartani, javítani, a környezetüket tisztán tartani, eltakarítani télen a havat az előttük lévő járdaszakaszról, kitisztítani a sáncokat, hanem azt is, hogy ezek elmulasztása esetén a polgármesteri hivatalok felszólítják őket erre, ha pedig utána sem végzik el, akkor a hivatal költségére történik meg a rendezés, a költségeket pedig a tulajdonostól hajtják be. Úgyszintén

tilos gépjárművekkel az utakon kívül, erre ki nem jelölt közterületen parkolni, a szabálysértők autóit pedig a helyi rendőrség elszállíthatja egy erre kijelölt területre,

ahol folyamatos felügyeletet biztosítanak, és ahonnan a tulajdonosok a megállapított díjfizetés ellenében válthatják ki a járműveket.

Kényszer vagy kényelem? A járdán történő parkolásra több magyarázat is kerülhet •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Kényszer vagy kényelem? A járdán történő parkolásra több magyarázat is kerülhet

Fotó: Pinti Attila

Felszereltségre is szükség van

Az autók növekvő száma és a kevés parkolóhely miatt Székelyföldön főleg a városi lakótelepeken jellemző a járdák elfoglalása gépjárművekkel, mivel a főbb útvonalak mentén a parkolásgátló oszlopok, a fák és esetenként a magasított szegélykövek ezt jelentősen megnehezítik. A járdákra, zöldövezetekre parkoló gépjárművek elszállításáról mindeddig nem rendelkezett jogszabály, a helyi határozatok ellen pedig számos pert folytattak az ezeket kifogásolók, sok esetben sikerrel.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A helyzet ezután megváltozhat, igaz, ehhez megfelelő felszereltségre, állandó ügyelet biztosítására, és több más feltétel teljesítésére van szükség. Ez derül ki Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtószóvivője által kérdéseinkre adott válaszokból. Mint emlékeztetett,

Székelyudvarhelyen a helyi rendőrség eddig is felszólította azokat az autóvezetőket, akik a járdákon parkoltak.

Hozzátette, a törvény előírásainak alkalmazásához tanácshatározatok elfogadására van szükség, erről pedig már előzetes egyeztetés történt, és ezeket várhatóan a későbbiekben fogadják el. „Ahhoz, hogy az autókat elszállíttassa a helyi rendőrség,

Idézet
infrastrukturális háttérre van szükség, megfelelő területre, ott állandó ügyeletre, mert az autót bármikor el kell tudja vinni a tulajdonos,

és bármikor be kell tudja fizetni a bírságot. Ezek a feltételek nem adottak, a bevezetés a következő időszak tárgya lesz, a törvénybe foglalt más rendelkezésekkel együtt” – ismertette a szóvivő.

Hosszabb folyamat lesz

Csíkszeredában még nincs helyi rendőrség, így ennek hiányában a közterületet szabálytalanul foglaló autók elszállítása nem kerülhet napirendre.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Korodi Attila polgármester kérdésünkre azt mondta,

a helyi rendőrség létrehozásának folyamatát elindították, az önkormányzat szakmai személyzete megkapta a megbízást, hogy készítse elő a vezetői, majd a személyzeti versenyvizsga kiírását.

Emlékeztetett, a törvény fontos előírása a gondozatlan belterületek rendezésére vonatkozik, amelyről már voltak egyeztetések, és a városvezetés készül ennek alkalmazására, mert Csíkszeredában komoly gondok vannak helyenként ezen a téren.

Korodi nagyon jónak tartja a jogszabály megjelenését, amely megfelelő eszközt ad az önkormányzatok kezébe. Mint megjegyezte, korábban több per azt jelezte, hogy a helyi rendőrség nem rendelkezik megfelelő eszközökkel a helyzet megoldására. 

Számos feltételt kell teljesíteniük az önkormányzatoknak, hogy ténylegesen elszállíthatók legyenek a szabálytalanul parkoló autók. Képünk illusztráció •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Számos feltételt kell teljesíteniük az önkormányzatoknak, hogy ténylegesen elszállíthatók legyenek a szabálytalanul parkoló autók. Képünk illusztráció

Fotó: Pinti Attila

Gyergyószentmiklóson egyelőre a közterületen álló, elhagyott autók feltérképezését végzi a helyi rendőrség – tudtuk meg Kertész Lászlótól. A polgármesteri hivatal szóvivője hozzátette, ezeket hat hónap elteltével tudják elszállítani. „Jelen pillanatban a helyi rendőrségnek nincs lehetősége arra, hogy elszállítson olyan autókat, amelyek a járdán parkolnak, erre nincsenek eszközök” – közölte, megemlítve azt is, hogy

a járványhelyzetben a városi parkolási rendszer sem működik, annak előkészítése még tennivalókkal jár.

Miután ez megtörténik, a járdán parkolás kérdésével is foglalkoznak – ígérte.

Hirdetés

Helyi határozat már volt

Marosvásárhelyen másfél éve fogadta el a helyi önkormányzat a 200-as számú, különböző tevékenységeket szabályozó határozatot, amely egyebek mellett megtiltja, hogy a járdákon kijelölt parkolóhelyeken kívül bármilyen más járdaszakaszon járművek állomásozzanak, a szabálysértőket pedig 100-tól 1000 lejig terjedő pénzbírsággal sújthatják. Egy hónappal korábban, egy másik, a 179-es számú határozattal a helyi önkormányzat jóváhagyta az úttesten, járdán vagy zöldövezeten szabálytalanul parkoló, forgalmat akadályozó járművek elszállítására vonatkozó szabályzatot is. Eszerint

az elszállítás 500 lejbe kerül, ha az elszállított járművet 6 órán át tartják az erre a célra kijelölt területen, 100 lejt kell fizetnie a tulajdonosnak, 6 órán túl napi 120 lejt, és 250 lej a bírság, ha a tulajdonos még azelőtt a helyszínre ér, mielőtt a szabálytalanul parkoló járművét az autószállítóra tennék.

Mint a polgármesteri hivataltól megtudtuk, a következő napokban elemzik a lehetőségeket, és egyeztetnek arról, hogy milyen lépésekre van szükség a nemrég megjelent törvény előírásainak életbe léptetése érdekében.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 25., szombat

Már ki is vizsgálta az ügyészség, hogy milyen drónt lőtt le pénteken Buzău megyében a román vadászpilóta

Shahed típusú volt az a drón, amelyet pénteken a román légierő egyik F-16-os vadászgépe lőtt le a Buzău megyei Padina térségében – közölte a legfőbb ügyészség.

Már ki is vizsgálta az ügyészség, hogy milyen drónt lőtt le pénteken Buzău megyében a román vadászpilóta
Hirdetés
2026. július 25., szombat

Újabb, a román légtérbe behatoló drónt kellett lelőni szombat reggel

Ismét drón hatolt be a román légtérbe. Egy F-16-os vadászgép pilótája iktatta ki a célpontot.

Újabb, a román légtérbe behatoló drónt kellett lelőni szombat reggel
2026. július 25., szombat

A nap, amikor Orbán Viktor 16 év után ellenzéki pártvezetőként mond beszédet Tusványoson

Legutóbb 2002-ben fordult elő, hogy Orbán Viktor a miniszterelnöki pozíció átadása után az ellenzék vezetőjeként tartott előadást Tusnádfürdőn. Ez most ismét megtörténik. Kövesse velünk élőben a Tusványos legfontosabb szombati történéseit!

A nap, amikor Orbán Viktor 16 év után ellenzéki pártvezetőként mond beszédet Tusványoson
2026. július 25., szombat

Visszatérő zenekarok, ismerős dallamok, új élmények Tusványoson

Két olyan zenekar várta péntek este a tusványosi közönséget, amely nem először állt az itteni színpadon: a Maszkura és a tücsökraj, valamint a 4S Street egyaránt ismerősként tért vissza.

Visszatérő zenekarok, ismerős dallamok, új élmények Tusványoson
Hirdetés
2026. július 24., péntek

Megtalálhatták a lelőtt drón darabjait, megvannak az első következtetések

A Padina térségében talált több fémdarab feltehetően abból a drónból származik, amelyet pénteken a román légierő egyik F-16-os vadászgépe lőtt le – közölte Buzău megye prefektusa.

Megtalálhatták a lelőtt drón darabjait, megvannak az első következtetések
2026. július 24., péntek

Hazugság is beleszőve: a címkéken feltüntetett összetétel nem mindig egyezik meg a felhasznált anyagokkal

A textiliparban végzett fogyasztóvédelmi ellenőrzések szerint az elemzett minták 67 százaléka nem felelt meg az előírásoknak: a címkéken feltüntetett összetétel nem egyezett meg a felhasznált anyagokkal – derül ki a hatóság féléves összesítéséből.

Hazugság is beleszőve: a címkéken feltüntetett összetétel nem mindig egyezik meg a felhasznált anyagokkal
2026. július 24., péntek

Ön is használ nyilvános wifit? Könnyen ellophatják az adatait

Komoly digitális biztonsági kockázatokat rejthet a kávézókban, repülőtereken vagy szállodákban elérhető ingyenes wifi használata – figyelmeztetett pénteken az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).

Ön is használ nyilvános wifit? Könnyen ellophatják az adatait
Hirdetés
2026. július 24., péntek

Védelmi minisztérium: csak második próbálkozásra sikerült lelőni a légtérsértő drónt

A védelmi minisztérium képviselői pénteken közölték, hogy mielőtt a román légierő F-16-os vadászgépe megsemmisítette a román légtérbe engedély nélkül behatolt drónt, az olasz légierő Eurofighter Typhoon gépe is rakétát indított rá, de nem találta el.

Védelmi minisztérium: csak második próbálkozásra sikerült lelőni a légtérsértő drónt
2026. július 24., péntek

Verekedés tört ki egy marosvásárhelyi vendéglátóegység teraszán, egy férfi kórházba került

Négy férfi keveredett verekedésbe péntekre virradóra egy marosvásárhelyi vendéglátóegység teraszán, a konfliktus során egyikük fejsérülést szenvedett, ezért kórházba szállították.

Verekedés tört ki egy marosvásárhelyi vendéglátóegység teraszán, egy férfi kórházba került
2026. július 24., péntek

Kenőpénz elfogadásának gyanújával vettek őrizetbe három fegyvergyári vezetőt

Vesztegetés elfogadásának gyanúja miatt őrizetbe vette a DNA a bukaresti fegyvergyár vezérigazgatóját, Mihai Rafiut, valamint a plopeni-i fegyvergyár vezérigazgatóját és kereskedelmi igazgatóját, Alexandru Tiberiu Pîrvut és Liliana Sorescut.

Kenőpénz elfogadásának gyanújával vettek őrizetbe három fegyvergyári vezetőt
Hirdetés