
A gyalogosok közlekedését akadályozzák, adott esetben az úttestre kényszerítik őket a járdára parkolt autók
Fotó: Sándor Csilla
Törvénymódosítás teszi lehetővé a helyi rendőrségek számára, hogy a járdákon, zöldövezeteken parkoló gépjárműveket elszállítsák, és tulajdonosaik csak díjfizetés után kaphatják ezeket vissza. Az előírások alkalmazásához sok feltételt kell teljesíteni, ami a székelyföldi helyi önkormányzatok többsége számára nem egyszerű, de számítani kell arra, hogy ez előbb-utóbb gyakorlattá válik.
2020. december 13., 10:192020. december 13., 10:19
A november végén megjelent 273-as számú törvény a 2002. évi 21-es számú, a településgazdálkodásra vonatkozó kormányrendeletet egészíti ki új rendelkezésekkel, meghatározva az önkormányzatok, közintézmények, jogi- és magánszemélyek kötelezettségeit. Így nemcsak azt írja elő, hogy a belterületeken található ingatlanok, telkek tulajdonosai kötelesek ezeket karbantartani, javítani, a környezetüket tisztán tartani, eltakarítani télen a havat az előttük lévő járdaszakaszról, kitisztítani a sáncokat, hanem azt is, hogy ezek elmulasztása esetén a polgármesteri hivatalok felszólítják őket erre, ha pedig utána sem végzik el, akkor a hivatal költségére történik meg a rendezés, a költségeket pedig a tulajdonostól hajtják be. Úgyszintén
ahol folyamatos felügyeletet biztosítanak, és ahonnan a tulajdonosok a megállapított díjfizetés ellenében válthatják ki a járműveket.
Kényszer vagy kényelem? A járdán történő parkolásra több magyarázat is kerülhet
Fotó: Pinti Attila
Az autók növekvő száma és a kevés parkolóhely miatt Székelyföldön főleg a városi lakótelepeken jellemző a járdák elfoglalása gépjárművekkel, mivel a főbb útvonalak mentén a parkolásgátló oszlopok, a fák és esetenként a magasított szegélykövek ezt jelentősen megnehezítik. A járdákra, zöldövezetekre parkoló gépjárművek elszállításáról mindeddig nem rendelkezett jogszabály, a helyi határozatok ellen pedig számos pert folytattak az ezeket kifogásolók, sok esetben sikerrel.
Fotó: Pinti Attila
A helyzet ezután megváltozhat, igaz, ehhez megfelelő felszereltségre, állandó ügyelet biztosítására, és több más feltétel teljesítésére van szükség. Ez derül ki Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtószóvivője által kérdéseinkre adott válaszokból. Mint emlékeztetett,
Hozzátette, a törvény előírásainak alkalmazásához tanácshatározatok elfogadására van szükség, erről pedig már előzetes egyeztetés történt, és ezeket várhatóan a későbbiekben fogadják el. „Ahhoz, hogy az autókat elszállíttassa a helyi rendőrség,
és bármikor be kell tudja fizetni a bírságot. Ezek a feltételek nem adottak, a bevezetés a következő időszak tárgya lesz, a törvénybe foglalt más rendelkezésekkel együtt” – ismertette a szóvivő.
Csíkszeredában még nincs helyi rendőrség, így ennek hiányában a közterületet szabálytalanul foglaló autók elszállítása nem kerülhet napirendre.
Fotó: Pinti Attila
Korodi Attila polgármester kérdésünkre azt mondta,
Emlékeztetett, a törvény fontos előírása a gondozatlan belterületek rendezésére vonatkozik, amelyről már voltak egyeztetések, és a városvezetés készül ennek alkalmazására, mert Csíkszeredában komoly gondok vannak helyenként ezen a téren.
Korodi nagyon jónak tartja a jogszabály megjelenését, amely megfelelő eszközt ad az önkormányzatok kezébe. Mint megjegyezte, korábban több per azt jelezte, hogy a helyi rendőrség nem rendelkezik megfelelő eszközökkel a helyzet megoldására.
Számos feltételt kell teljesíteniük az önkormányzatoknak, hogy ténylegesen elszállíthatók legyenek a szabálytalanul parkoló autók. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Gyergyószentmiklóson egyelőre a közterületen álló, elhagyott autók feltérképezését végzi a helyi rendőrség – tudtuk meg Kertész Lászlótól. A polgármesteri hivatal szóvivője hozzátette, ezeket hat hónap elteltével tudják elszállítani. „Jelen pillanatban a helyi rendőrségnek nincs lehetősége arra, hogy elszállítson olyan autókat, amelyek a járdán parkolnak, erre nincsenek eszközök” – közölte, megemlítve azt is, hogy
Miután ez megtörténik, a járdán parkolás kérdésével is foglalkoznak – ígérte.
Marosvásárhelyen másfél éve fogadta el a helyi önkormányzat a 200-as számú, különböző tevékenységeket szabályozó határozatot, amely egyebek mellett megtiltja, hogy a járdákon kijelölt parkolóhelyeken kívül bármilyen más járdaszakaszon járművek állomásozzanak, a szabálysértőket pedig 100-tól 1000 lejig terjedő pénzbírsággal sújthatják. Egy hónappal korábban, egy másik, a 179-es számú határozattal a helyi önkormányzat jóváhagyta az úttesten, járdán vagy zöldövezeten szabálytalanul parkoló, forgalmat akadályozó járművek elszállítására vonatkozó szabályzatot is. Eszerint
Mint a polgármesteri hivataltól megtudtuk, a következő napokban elemzik a lehetőségeket, és egyeztetnek arról, hogy milyen lépésekre van szükség a nemrég megjelent törvény előírásainak életbe léptetése érdekében.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!