
Befoghatják a házi kedvenceket. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Kutyáik felügyeletére kéri a szovátai városháza a lakókat, jelezve, hogy az utcákon kóborló ebeket befogják és akár el is altathatják. A fürdővárosban medveriasztás már rég nem volt, de Szászrégenben az év első napjaiban több medvebocsot is láttak.
2025. január 10., 16:182025. január 10., 16:18
Az évváltást követő petárdázás, tűzijátékozás során minden településen, így Szovátán is több kutya elszaladt otthonából, és közülük több azóta is az utcán kóborol.
A szovátai önkormányzat szóvivője, Farkas Júlia a Székelyhonnak elmondta, hogy a városban falkába verődtek a kutyák, köztük nyakörves, gondozott ebek is, és ez így nincs rendben. A városháza közösségi oldalán is közzétettek egy felhívást, kérve a lakókat,
Kiemelték, az állatvédelmi törvény kimondja, hogy 3 és 12 ezer lej közötti bírsággal sújthatók, akik közterületen hagyják a kutyát. Amennyiben közterületre kóborolt a kutya, az önkormányzatnak jogában áll elszállítani a kutyamenhelyre, és ha a gazda nem jelentkezik, akkor 14 nap után az eb elaltatása is megengedett.
A kutyatartók továbbá kötelesek a 2014-ben érvénybe lépett kormányrendelet értelmében a keverék kutyák ivartalanítására, ugyanakkor a jogszabály előírja az ebek mikrocsipezését és nyilvántartásba vételét.
Farkas Júliától megtudtuk, hogy a szovátai polgármesteri hivatalnak egy szászrégeni kutyamenhellyel van szerződése, és a szakcég szedi össze megrendelésre a kóbor ebeket.
A szóvivő kérdésünkre elmondta, hogy az elmúlt időszakban, a tél beállta óta nincsenek medvegondok Szovátán, rég nem kaptak riasztást, figyelmeztetést a lakók és turisták.
Míg Szovátán rég nem volt rá példa, Szászrégenben az év első napjaiban alapos ijedtséget keltett két medvebocs. Amint Gál Elődtől, a polgármesteri kabinet vezetőjétől megtudtuk,
A két bocsot, amelyeket valószínűleg a szilveszteri petárdázás, zaj riasztott meg, a helyi rendőrök kergették vissza az erdőbe. A Kerekerdő közelében lévő lakópark kamerái rögzítették az anyamedvét is, amely a bocsok után indult, de aztán visszament az erdőbe.
Gál Előd elmondta, tudják, hogy több nagyvad van a város körüli erdőkben, de mindeddig nem mentek be a településre.
A duális szakképzés támogatását célzó PNRR-s beruházásoknak több mint felét leállította a kormány. Három székelyföldi projekt közül kettő – a csíkszeredai és a sepsiszentgyörgyi – forrás nélkül maradt, a marosvásárhelyi beruházás folytatódhat.
A román-francia kapcsolatok nem szokványos kétoldalú kapcsolatok; hosszú közös történelmünk és nagyon stabil jövőnk van – jelentette ki Nicușor Dan az Emmanuel Macron francia elnökkel tartott találkozója utáni párizsi sajtótájékoztatóján.
Megvan az Analóg november kihívás székelyföldi nyertes iskolája is, amely egy tízezer lej értékű pihenő- és olvasósarkot nyert, ahol a diákokat babzsákok, könyvek és társasjátékok várják majd.
Emmanuel Macron kedden fogadta az Élysée-palotában a Franciaországban munkalátogatáson tartózkodó Nicușor Dant.
A korrupcióellenes ügyészség (DNA) kedden bíróság elé állította az országos adóhatóság (ANAF) bukaresti igazgatóságának csalásellenes felügyelőjét, akit októberben tetten értek, amint 3000 lej csúszópénzt fogadott el egy cégvezetőtől.
Mindkét irányban lezárták a forgalmat kedden a 7-es országúton Călimănești nagyszebeni kijáratánál egy LPG-t szállító tartálykocsinál észlelt gázszivárgás miatt. A környék lakóit Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a robbanásveszélyre.
Kilencen jelentkeztek a marosvásárhelyi városháza által kiírt pályázatra, amelynek témája Sütő András szobrának elkészítése. A szobor román párjának, a Constantin Romanu Vivut ábrázoló alkotás elkészítésére hárman jelentkeztek.
Marosvásárhely, Kecskeméttel közösen, bejutott a Magyarország Ifjúsági Fővárosa 2026 címért folyó verseny döntőjébe, amit szerdán szerveznek meg. A Maros megyei település mellett szavazni lehet három Hargita megyeire is.
A bukaresti első kerületi bíróság kedden elutasította Călin Georgescu ügyvédeinek összes kérelmét és jogi kifogását, és elrendelte annak a büntetőpernek az alapfokú tárgyalását, amelyben a volt elnökjelöltet legionárius propagandával vádolják.
A PSD-s törvényhozók nem fogják megszavazni a Bolojan-kabinet elleni bizalmatlansági indítványt – biztosított kedden a párt elnöke.
szóljon hozzá!