
Eléri az eső a pünkösdi búcsút? Archív
Fotó: Kristó Róbert
Légköri instabilitásra, felhőszakadásra, jégesőre és viharokra vonatkozó elsőfokú riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 20 megyéjére és Bukarestre – írja az Agerpres hírügynökség. A sárga jelzésű figyelmeztetés 12 és 23 óra között érvényes.
2019. június 08., 13:052019. június 08., 13:05
2019. június 08., 13:062019. június 08., 13:06
A meteorológusok szerint a jelzett időszakban az ország keleti és délkeleti részében, valamint a hegyvidéken, elsősorban a Keleti- és Déli-Kárpátokban villámlásoktól kísért felhőszakadásokra kell számítani,
A lehulló csapadék mennyisége meghaladja a 20–25, helyenként a 40–50 litert négyzetméterenként.
Az érintett megyék a következők: Máramaros, Beszterce-Naszód, Maros, Botoşani, Iaşi, Neamţ, Suceava, Bacău,
Brassó, Prahova, Giurgiu, Argeş, Szeben, Fehér, Hunyad, Krassó-Szörény, Gorj, Vâlcea és Bukarest.
Az ország nagy részére június 12-ig fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető jelzés érvényes. Ebben az időszakban villámlásoktól kísért felhőszakadásokra lehet számítani, a szél viharossá fokozódik, jégeső is kialakulhat. A lehulló csapadék mennyisége meghaladja a 15–25, helyenként a 35–40 litert négyzetméterenként. Ezek a jelenségek a délutáni és esti órákban lesznek gyakoribbak.
Alsósófalva utcái zeneszótól és tánctól voltak hangosak szombaton. Csattogtak az ostorok, perdültek a szoknyák, idősek és fiatalok maskarába bújva űzték el a telet a 34. Hargita Megyei Farsangbúcsúztatón. Idén a szentegyházi csoportot kísértük el.
Öt megyében, közöttük Maros és Hargita megyében is közúti ellenőrzést tartanak a rendőrök vasárnap a 15-ös országúton.
Nyersen felvágva vagy árnyékos helyen szárítva, továbbá olajként vagy ecetként egyaránt használják, mifelénk főként pityóka- és bárány(fej)levesek készítésekor. A tárkonyról lesz szó, ha már azt tartjuk a legautentikusabb zöldfűszerünknek. De az is!
Több mentőegységet riasztottak, köztük egy mentőhelikoptert is Marosvásárhelyről, miután szénabála zuhant egy hétéves gyermekre a Szeben megyei Szászivánfalván.
Egy nő életét vesztette, miután kigyúlt az autójuk, amelyben férjével együtt tartózkodtak Bukarestben. A kisautó egy kétszemélyes elektromos jármű volt, egy üléssel elöl, egy másikkal hátul – írja a román sajtó.
Bűnügyi eljárás indult két férfi ellen, miután a közúti ellenőrzéskor egyikük hamis iratot mutatott fel, a másikuk ittasnak bizonyult.
A február 2. és 8. közötti héten végzett ellenőrzések során 2651 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
Tavaszi időjárás van még szombaton a legtöbb székelyföldi településen, de jó tudni, hogy a Hargita megyei sípályák ennek ellenére is működnek.
Hétfőig az ország legnagyobb részén csapadék várható, a hegyekben havas eső és havazás formájában. Emellett az időjárás vasárnaptól jelentősen lehűl, elsősorban az ország északi felében, majd a többi térségben is.
Két tűzesethez is ki kellett vonulniuk pénteken a Maros megyei tűzoltóknak: Abosfalván háztartási hulladék gyúlt ki, Dédabisztrán száraz növényzet.
szóljon hozzá!