
A képzés célja a szakembergárda kinevelése és a rehabilitáció állandósítása. Archív
Fotó: Veres Nándor
Ismét kihelyezett képzést indít Illyefalván a budapesti Semmelweis Egyetem Pető András Kara, de ezúttal akkreditálta is a szakot a hitelesítésért felelős magyar állami szerv. A négyéves nappali főiskolai képzés Erdélyben tavaly óta létezik, és helyszínül az e célra épült illyefalvi Pető András Fejlesztő- és Képzőközpont szolgál.
2018. augusztus 22., 10:292018. augusztus 22., 10:29
2018. augusztus 22., 10:312018. augusztus 22., 10:31
A konduktor alapszak a Pető-módszerrel való rehabilitálásra képez ki szakembereket. A konduktor a károsodott idegrendszer következtében mozgássérültté vált gyerekek és felnőttek fejlesztésével foglalkozó segítő pedagógus. A Pető-módszer pedig egy alternatív gyógymód, amelynek az az alapgondolata, hogy
„Rettenetesen sok a beteg, akik szinte el vannak rejtve, kevesen tudják megengedni maguknak, hogy kint kezeljék őket a Pető Intézetben. Erdélyben ez az első és egyedüli, s mint ilyen, hiánypótló képzés, miáltal lehetőség nyílik a hazai szakembergárda kinevelésére és a mozgásra bíró rehabilitáció állandósítására” – véli az illyefalvi központ vezetője. Kató Ibolya röviden ismertette a hungarikumnak számító módszert, amelyet az 1940-es években dolgozott ki dr. Pető András orvos.
Tavaly, a képzés indulásakor óvó- és tanítónő végzettségű jelentkezőket vártak, de sokuknak a munkahely vagy család miatt nehézséget okozott a bejárás, ezért idén
„Olyan hallgatónk, aki személyesen is érintett lenne, nincs, de a szakemberek nem is nagyon ajánlják, mert elég az a leterheltség, amit a családnak jelent egy ilyen hozzátartozó. Ez egy szép szakma, de hivatástudat nélkül nem lehet végezni, mert eléggé nehéz esetek is vannak, amelyekkel mindennap szembesülni kell” – árulta el Kató Ibolya. A felhívásban is erre vonatkozó kérdéseket fogalmaztak meg.
Bővebb információk
A képzés szeptember 17-én indul, ezt megelőzően az alkalmassági vizsgát szeptember 1-jén tartják. A részletekről a 0724–266020-as telefonszámon lehet érdeklődni.
A szeptember közepén kezdődő képzésre összesen tíz hely biztosított. A tanév szerkezete két félévből áll, amelyekben három hét elmélet és három hét gyakorlat váltogatja egymást, utóbbinak az a sajátossága, hogy egyidejűleg valósul meg az oktatás és a sérültek rehabilitációja. „Ilyenkor behívjuk a beszervezett betegeket, akiket az anyaintézettől érkező szakemberek gyógyítanak, és ehhez a hallgatók asszisztálnak” – magyarázta Kató Ibolya.
Motiválni a beteget
Az első évfolyam hallgatói között egy székelyudvarhelyi hölgy is van. Arról, hogy miként talált rá a képzésére, miért jelentkezett és mit tanult eddig, így nyilatkozott: „olvastam a tájékoztatót, és úgy gondoltam, munkám során hasznosítani tudnám ezt a módszert”. Ágnes öregotthonban dolgozik, ahol vannak ideillő esetek is. „Ez egy nevelési módszer, amelynek során a gyakorlatokat elsajátítják a betegek, ugyanakkor megtanulják szinten is tartani magukat. A konduktor vezeti a foglalkozást, de egy idő után el kell engednie a páciens kezét. Rengeteget tanultam az egy év alatt, például hogy nem azzal segítesz, hogy felhúzod, hanem hogy nyújtod a sétapálcát, és ráveszed, hogy érte nyúljon, vagy hogy a fogyatékosságot nem kell rejtegetni, hanem ha lassan is, a maga praktikájával élhető életet lehet élni vele. Én ezt a filozófiát könnyen tudtam egyeztetni saját látásmódommal” – mondta.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
szóljon hozzá!