
A képzés célja a szakembergárda kinevelése és a rehabilitáció állandósítása. Archív
Fotó: Veres Nándor
Ismét kihelyezett képzést indít Illyefalván a budapesti Semmelweis Egyetem Pető András Kara, de ezúttal akkreditálta is a szakot a hitelesítésért felelős magyar állami szerv. A négyéves nappali főiskolai képzés Erdélyben tavaly óta létezik, és helyszínül az e célra épült illyefalvi Pető András Fejlesztő- és Képzőközpont szolgál.
2018. augusztus 22., 10:292018. augusztus 22., 10:29
2018. augusztus 22., 10:312018. augusztus 22., 10:31
A konduktor alapszak a Pető-módszerrel való rehabilitálásra képez ki szakembereket. A konduktor a károsodott idegrendszer következtében mozgássérültté vált gyerekek és felnőttek fejlesztésével foglalkozó segítő pedagógus. A Pető-módszer pedig egy alternatív gyógymód, amelynek az az alapgondolata, hogy
„Rettenetesen sok a beteg, akik szinte el vannak rejtve, kevesen tudják megengedni maguknak, hogy kint kezeljék őket a Pető Intézetben. Erdélyben ez az első és egyedüli, s mint ilyen, hiánypótló képzés, miáltal lehetőség nyílik a hazai szakembergárda kinevelésére és a mozgásra bíró rehabilitáció állandósítására” – véli az illyefalvi központ vezetője. Kató Ibolya röviden ismertette a hungarikumnak számító módszert, amelyet az 1940-es években dolgozott ki dr. Pető András orvos.
Tavaly, a képzés indulásakor óvó- és tanítónő végzettségű jelentkezőket vártak, de sokuknak a munkahely vagy család miatt nehézséget okozott a bejárás, ezért idén
„Olyan hallgatónk, aki személyesen is érintett lenne, nincs, de a szakemberek nem is nagyon ajánlják, mert elég az a leterheltség, amit a családnak jelent egy ilyen hozzátartozó. Ez egy szép szakma, de hivatástudat nélkül nem lehet végezni, mert eléggé nehéz esetek is vannak, amelyekkel mindennap szembesülni kell” – árulta el Kató Ibolya. A felhívásban is erre vonatkozó kérdéseket fogalmaztak meg.
Bővebb információk
A képzés szeptember 17-én indul, ezt megelőzően az alkalmassági vizsgát szeptember 1-jén tartják. A részletekről a 0724–266020-as telefonszámon lehet érdeklődni.
A szeptember közepén kezdődő képzésre összesen tíz hely biztosított. A tanév szerkezete két félévből áll, amelyekben három hét elmélet és három hét gyakorlat váltogatja egymást, utóbbinak az a sajátossága, hogy egyidejűleg valósul meg az oktatás és a sérültek rehabilitációja. „Ilyenkor behívjuk a beszervezett betegeket, akiket az anyaintézettől érkező szakemberek gyógyítanak, és ehhez a hallgatók asszisztálnak” – magyarázta Kató Ibolya.
Motiválni a beteget
Az első évfolyam hallgatói között egy székelyudvarhelyi hölgy is van. Arról, hogy miként talált rá a képzésére, miért jelentkezett és mit tanult eddig, így nyilatkozott: „olvastam a tájékoztatót, és úgy gondoltam, munkám során hasznosítani tudnám ezt a módszert”. Ágnes öregotthonban dolgozik, ahol vannak ideillő esetek is. „Ez egy nevelési módszer, amelynek során a gyakorlatokat elsajátítják a betegek, ugyanakkor megtanulják szinten is tartani magukat. A konduktor vezeti a foglalkozást, de egy idő után el kell engednie a páciens kezét. Rengeteget tanultam az egy év alatt, például hogy nem azzal segítesz, hogy felhúzod, hanem hogy nyújtod a sétapálcát, és ráveszed, hogy érte nyúljon, vagy hogy a fogyatékosságot nem kell rejtegetni, hanem ha lassan is, a maga praktikájával élhető életet lehet élni vele. Én ezt a filozófiát könnyen tudtam egyeztetni saját látásmódommal” – mondta.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!