
A képzés célja a szakembergárda kinevelése és a rehabilitáció állandósítása. Archív
Fotó: Veres Nándor
Ismét kihelyezett képzést indít Illyefalván a budapesti Semmelweis Egyetem Pető András Kara, de ezúttal akkreditálta is a szakot a hitelesítésért felelős magyar állami szerv. A négyéves nappali főiskolai képzés Erdélyben tavaly óta létezik, és helyszínül az e célra épült illyefalvi Pető András Fejlesztő- és Képzőközpont szolgál.
2018. augusztus 22., 10:292018. augusztus 22., 10:29
2018. augusztus 22., 10:312018. augusztus 22., 10:31
A konduktor alapszak a Pető-módszerrel való rehabilitálásra képez ki szakembereket. A konduktor a károsodott idegrendszer következtében mozgássérültté vált gyerekek és felnőttek fejlesztésével foglalkozó segítő pedagógus. A Pető-módszer pedig egy alternatív gyógymód, amelynek az az alapgondolata, hogy
„Rettenetesen sok a beteg, akik szinte el vannak rejtve, kevesen tudják megengedni maguknak, hogy kint kezeljék őket a Pető Intézetben. Erdélyben ez az első és egyedüli, s mint ilyen, hiánypótló képzés, miáltal lehetőség nyílik a hazai szakembergárda kinevelésére és a mozgásra bíró rehabilitáció állandósítására” – véli az illyefalvi központ vezetője. Kató Ibolya röviden ismertette a hungarikumnak számító módszert, amelyet az 1940-es években dolgozott ki dr. Pető András orvos.
Tavaly, a képzés indulásakor óvó- és tanítónő végzettségű jelentkezőket vártak, de sokuknak a munkahely vagy család miatt nehézséget okozott a bejárás, ezért idén
„Olyan hallgatónk, aki személyesen is érintett lenne, nincs, de a szakemberek nem is nagyon ajánlják, mert elég az a leterheltség, amit a családnak jelent egy ilyen hozzátartozó. Ez egy szép szakma, de hivatástudat nélkül nem lehet végezni, mert eléggé nehéz esetek is vannak, amelyekkel mindennap szembesülni kell” – árulta el Kató Ibolya. A felhívásban is erre vonatkozó kérdéseket fogalmaztak meg.
Bővebb információk
A képzés szeptember 17-én indul, ezt megelőzően az alkalmassági vizsgát szeptember 1-jén tartják. A részletekről a 0724–266020-as telefonszámon lehet érdeklődni.
A szeptember közepén kezdődő képzésre összesen tíz hely biztosított. A tanév szerkezete két félévből áll, amelyekben három hét elmélet és három hét gyakorlat váltogatja egymást, utóbbinak az a sajátossága, hogy egyidejűleg valósul meg az oktatás és a sérültek rehabilitációja. „Ilyenkor behívjuk a beszervezett betegeket, akiket az anyaintézettől érkező szakemberek gyógyítanak, és ehhez a hallgatók asszisztálnak” – magyarázta Kató Ibolya.
Motiválni a beteget
Az első évfolyam hallgatói között egy székelyudvarhelyi hölgy is van. Arról, hogy miként talált rá a képzésére, miért jelentkezett és mit tanult eddig, így nyilatkozott: „olvastam a tájékoztatót, és úgy gondoltam, munkám során hasznosítani tudnám ezt a módszert”. Ágnes öregotthonban dolgozik, ahol vannak ideillő esetek is. „Ez egy nevelési módszer, amelynek során a gyakorlatokat elsajátítják a betegek, ugyanakkor megtanulják szinten is tartani magukat. A konduktor vezeti a foglalkozást, de egy idő után el kell engednie a páciens kezét. Rengeteget tanultam az egy év alatt, például hogy nem azzal segítesz, hogy felhúzod, hanem hogy nyújtod a sétapálcát, és ráveszed, hogy érte nyúljon, vagy hogy a fogyatékosságot nem kell rejtegetni, hanem ha lassan is, a maga praktikájával élhető életet lehet élni vele. Én ezt a filozófiát könnyen tudtam egyeztetni saját látásmódommal” – mondta.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!