
Tavaly kevesebben vonultak végig az utcán menyasszonyi ruhában minden székelyföldi településen. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az élet minden területén alapvető változásokat hozott a világjárvány és a vele járó korlátozások, főként ott, ahol emberek, közösségek találkozását feltételezték az események. Ilyen a házasságkötés is. Erdély-szinten elmaradt sok esküvő, és minden székelyföldi városban nagyot zuhant a házasságkötések száma az elmúlt évekhez képest.
2021. január 07., 09:012021. január 07., 09:01
Egyértelműen a koronavírus és a koronavírus miatti korlátozások hatása áll a tavalyi házasságkötési adatok mögött. Szinte elmaradt a nyári házasságkötési csúcsszezon, július–augusztusban csak 8763 házasság köttetett Erdélyben, ami komoly zuhanás az előző évhez képest. 2019 júliusában és augusztusában még 13 369 házasságkötés történt, vagyis 4 606-tal több, mint tavaly. A házasságkötések száma Székelyföld-viszonylatban is óriásit zuhant: a nyár utolsó két hónapjában 527 pár mondta ki a boldogító igent, a csökkenés mértéke 30,7 százalékos – derül ki az Erdélystat szociológiai felméréseiből.
Székelyudvarhelyen tavaly 119 pár jelent meg az anyakönyvvezetők előtt, ez 52 párral kevesebb, mint 2019-ben. Nagyon érződött a járvány hatása itt is, ez a havi bontásból derül ki a legjobban – részletezte megkeresésünkre Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtószóvivője.
Decemberben csak ketten kötöttek polgári házasságot Székelyudvarhelyen. Közös beleegyezéssel a tavalyelőttihez hasonlóan 2020-ban is három alkalommal váltak el a házaspárok, ezen a területen nem változtatott a vírus – tájékoztatott a sajtószóvivő.
Csíkszeredában 2020-ban 117, 2019-ben pedig 238 házasságkötést jegyeztek, azaz kevesebb mint feleannyi pár kötötte össze hivatalosan is az életét tavaly. Szeptemberben 24 házasságkötést jegyeztek itt, ez volt a csúcsszezon – tudtuk meg Geréd Enikőtől, az anyakönyvi osztály vezetőjétől.
Gyergyószentmiklóson 2020-ban 51 házasságot jegyeztek be az anyakönyvbe, ebből a legtöbb – 12 házasság – augusztusban történt. Ehhez képest 2019-ben 92 házasságkötést írtak be a „nagykönyvbe” Gyergyószentmiklóson, és szintén augusztusban volt a legtöbb – 18 pár fogadott hűséget egymásnak az anyakönyvvezető előtt – osztotta meg az adatokat a Székelyhonnal Țurcaș Éva, a helyi lakossági nyilvántartó hivatal vezetője.
2018-ban egy pár, 2019-ben pedig három gyergyószentmiklósi pár döntött a közös megegyezésen alapuló válás mellett – mondta el Țurcaș Éva, hozzátéve, nem lehet közös megegyezéssel elválni, ha kiskorú gyerek van családban, csak közjegyzőnél vagy bírósági úton.
Marosvásárhelyen 2020-ban 576 házasságkötést, illetve 78 máshol köttetett házasság átírását jegyezték be, azaz 654 házasságkötést igazoló iratot adott ki a marosvásárhelyi anyakönyvi osztály. Ezzel szemben 2018-ban összesen 1033, 2019-ben 1082 házasságkötést igazoló iratot adtak ki Maros megye székhelyén. A tavalyi „csúcsszezon” októberre esett Marosvásárhelyen, 115 házasságkötés történt, augusztusban pedig szintén többen házasodtak a megszokottnál, 111 pár állt anyakönyvvezető elé – tájékoztatott az adatokról Libeg Marius, a polgármesteri hivatal sajtószóvivője.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!