
Jók voltak a képességvizsga eredményei, de még így is maradtak üres helyek a középiskolákban. Archív
Fotó: Gecse Noémi
Országosan közel ötezer középiskolai hely maradt üresen, amelyekre augusztus 1–3. között jelentkezhetnek a nyolcadik osztályt végzett tanulók.
2022. július 14., 18:052022. július 14., 18:05
Közzétették csütörtökön a középiskolába jelentkezők elosztását, az összesítésből pedig kiderült, hogy 6850 diákot egyetlen középiskolába sem vettek fel. Maros megyében a nyolcadik osztályt végzettek 10,37 százalékát nem sikerült besorolni sehová, ez országos viszonylatban elég rossz arány. A legjobban Giurgiu megye áll, ahol valamennyi tanulónak jutott hely, Konstanca megyében két, míg Fehér megyében 12 tanuló maradt hely nélkül. Maros megyében 335 betöltetlen középiskolai hely maradt, Hargita megyében pedig 136.
Hargita megyében 1848 tanuló iratkozott be a meghirdetett 1861 helyre, közülük 1725 diák jelentkezését fogadták el, és 136 hely üresen marad. Maros megyében a 3231 helyre 2935 tanuló jelentkezett, akik közül 2896 jelentkezését fogadták el, az üresen maradt helyek száma 335.
Marosvásárhelyen a Bolyai Farkas Elméleti Gimnáziumban 234 helyet hirdettek meg, amelyek mind beteltek, akárcsak a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium 156, a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium 104, illetve a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium 130 helye.
Az üresen maradt helyekre augusztus 1–3. között jelentkezhetnek a nyolcadik osztályt végzett tanulók.
Háromszéken 913 nyolcadik osztályt végzett diákot soroltak be középiskolába a számítógépes elosztás első szakaszában. Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő portálunknak elmondta,
sőt 77 líceumi hely betöltetlen maradt.
A szakiskolai helyek betöltését pénteken véglegesítik, mert érvényesíteni kell a beiratkozásokat. Más megyéből 26 gyerek iratkozott háromszéki középiskolába, miközben 53 Kovászna megyei diák más megyébe ment kilencedik osztályba. Kiss Imre hangsúlyozta,
Augusztus elején lesz az iratkozás második szakasza, minden gyereknek van hely, hiszen a kilencedikes beiskolázási tervben annyi helyet hagytak jóvá, ahányan tavaly megkezdték a nyolcadik osztályt. A főtanfelügyelő kifejtette, amikor minden szakasz lezárul, a személyi számok alapján kiszűrik, hogy kik azok a gyerekek, akik elvégezték ugyan a nyolcadik osztályt, de nem iratkoztak be kilencedikbe. A települési önkormányzatok segítségével megkeresik a szülőket, hogy kiderítsék a távolmaradás okát.
Ezt tavaly is megtették, változatos helyzetkép rajzolódott ki: volt, aki arra hivatkozott, a gyerek nem akar iskolába járni, előfordult, hogy külföldre költöztek, de olyan is, hogy az erdőn vagy a tehenek mellett dolgozott a nyolcadik osztályt végzett gyerek, vagy gyereke született, és ezért nem folytatta a tanulmányait – részletezte Kiss Imre.
Gyergyószentmiklóson jogosítvány nélkül vezető, Székelykeresztúron pedig vezetéstől eltiltott sofőrt füleltek le kedden a rendőrök. Mindkettőjük ellen büntetőeljárás indult.
Noha csak egy-két banival, de szerdán is magasabb árakat függesztettek ki egyes székelyföldi kutaknál, mint ami volt kedden.
Traian Băsescu a közel-keleti események kapcsán kijelentette, hogy Nicușor Dan államfőnek és Romániának „gyorsan, halogatás és habozás nélkül kell cselekednie”, annál is inkább, mert a jelek szerint az USA-nak szüksége van a konstancai támaszpontra.
A tél folyamán kialakult úthibák, kisebb-nagyobb kátyúk javítását hidegaszfalttal végzik az országutakon Hargita megyében. A nagyobb javításokra várni kell, és mivel nincs még költségvetés, egyelőre nem lehet tudni, hogy mire lesz pénz.
Nicușor Dan államfő összehívta szerdára a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését.
Meghalt egy katonai pilóta kedden a borceai légi támaszponton.
A csapadékmennyiséget tekintve az elmúlt öt év legjobb telén vagyunk túl, a környezeti adottságok jók a mezőgazdasági szezonkezdéshez. Gazdasági szempontból azonban ez már kevésbé mondható el, több okból sem.
A 2026-os költségvetés tervezetében a helyi közösségek fejlesztésére több mint 86,4 milliárd lejt irányoznak elő, 7,4 milliárd lejjel többet, mint 2025-ben, és ez az eddigi legnagyobb összeg, amit a helyi önkormányzatok támogatására szánnak.
Közel 130 online térben elkövetett csalást jelentettek a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságon 2025-ben. A legnagyobb kár összege, amelyet online csalással csaltak ki az áldozatból, több mint 500 ezer lej.
Hivatalos látogatásra Romániába érkezik csütörtökön Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
szóljon hozzá!