
Jók voltak a képességvizsga eredményei, de még így is maradtak üres helyek a középiskolákban. Archív
Fotó: Gecse Noémi
Országosan közel ötezer középiskolai hely maradt üresen, amelyekre augusztus 1–3. között jelentkezhetnek a nyolcadik osztályt végzett tanulók.
2022. július 14., 18:052022. július 14., 18:05
Közzétették csütörtökön a középiskolába jelentkezők elosztását, az összesítésből pedig kiderült, hogy 6850 diákot egyetlen középiskolába sem vettek fel. Maros megyében a nyolcadik osztályt végzettek 10,37 százalékát nem sikerült besorolni sehová, ez országos viszonylatban elég rossz arány. A legjobban Giurgiu megye áll, ahol valamennyi tanulónak jutott hely, Konstanca megyében két, míg Fehér megyében 12 tanuló maradt hely nélkül. Maros megyében 335 betöltetlen középiskolai hely maradt, Hargita megyében pedig 136.
Hargita megyében 1848 tanuló iratkozott be a meghirdetett 1861 helyre, közülük 1725 diák jelentkezését fogadták el, és 136 hely üresen marad. Maros megyében a 3231 helyre 2935 tanuló jelentkezett, akik közül 2896 jelentkezését fogadták el, az üresen maradt helyek száma 335.
Marosvásárhelyen a Bolyai Farkas Elméleti Gimnáziumban 234 helyet hirdettek meg, amelyek mind beteltek, akárcsak a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium 156, a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium 104, illetve a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium 130 helye.
Az üresen maradt helyekre augusztus 1–3. között jelentkezhetnek a nyolcadik osztályt végzett tanulók.
Háromszéken 913 nyolcadik osztályt végzett diákot soroltak be középiskolába a számítógépes elosztás első szakaszában. Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő portálunknak elmondta,
sőt 77 líceumi hely betöltetlen maradt.
A szakiskolai helyek betöltését pénteken véglegesítik, mert érvényesíteni kell a beiratkozásokat. Más megyéből 26 gyerek iratkozott háromszéki középiskolába, miközben 53 Kovászna megyei diák más megyébe ment kilencedik osztályba. Kiss Imre hangsúlyozta,
Augusztus elején lesz az iratkozás második szakasza, minden gyereknek van hely, hiszen a kilencedikes beiskolázási tervben annyi helyet hagytak jóvá, ahányan tavaly megkezdték a nyolcadik osztályt. A főtanfelügyelő kifejtette, amikor minden szakasz lezárul, a személyi számok alapján kiszűrik, hogy kik azok a gyerekek, akik elvégezték ugyan a nyolcadik osztályt, de nem iratkoztak be kilencedikbe. A települési önkormányzatok segítségével megkeresik a szülőket, hogy kiderítsék a távolmaradás okát.
Ezt tavaly is megtették, változatos helyzetkép rajzolódott ki: volt, aki arra hivatkozott, a gyerek nem akar iskolába járni, előfordult, hogy külföldre költöztek, de olyan is, hogy az erdőn vagy a tehenek mellett dolgozott a nyolcadik osztályt végzett gyerek, vagy gyereke született, és ezért nem folytatta a tanulmányait – részletezte Kiss Imre.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!