
Csíkszeredában is hagyományt teremtenének az államalapítás ünnepén
Fotó: Pinti Attila
Rendhagyó ünnepsorozattal készül a városvezetés augusztus huszadikára, az államalapító Szent István király napjára. A „Mindennapi kenyerünk” elnevezésű programot a kenyér szimbolikájának megjelenítésével, megismertetésével teszik ünnepélyessé.
2021. augusztus 17., 14:462021. augusztus 17., 14:46
2021. augusztus 18., 08:592021. augusztus 18., 08:59
„Úgy éreztük, hiányzik a csíkszeredai életből az államalapítás ünnepének megülése. Ezért is döntött úgy a városvezetés, hogy méltó programokkal állítunk emléket ennek a napnak” – közölte kedden Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, hozzátéve, hogy jótékony jellege is lesz a pénteki ünneplésnek.
Balázs Lajos néprajzkutatót kérték fel a kenyér szimbolikájának és háttérjelentésének bemutatására. Az esemény beharangozó sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a kenyér a magyarok legszentebb étke.
– közölte elöljáróban a néprajzkutató, aki egyben az Erdélyi Múzeum Egyesület csíkszeredai fiókjának elnöke is, aki filmvetítéssel egybekötött előadást is tart pénteken 11 órától a városházán.
Fotó: Pinti Attila
A pénteki, egész napos programot Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere ismertette.
– tudatta. Arról is beszélt, hogy a csíkszeredai és környékbeli pékségek felajánlanak egyrészt 2-2 kenyeret, amit megáldanak és ezt követően szétosztják. Ezen felül a pékségek – lehetőségük szerint – felajánlanak bizonyos mennyiségű kenyeret, amit a következő hét folyamán juttatnak el a rászoruló családoknak.
17 órától szintén a Vár téren ünnepi műsor kezdődik. Előbb az egyházi elöljárók megáldják, megszentelik a kenyereket, később a csíkszentkirályi Vadrózsa Néptáncegyüttes, a madéfalvi Rákóczi kamaraegyüttes és Marosán Csaba, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze működnek közre az ünnepségen.
Fotó: Pinti Attila
Este a Mikó-vár udvarán fellép a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes és koncertet ad a Role zenekar.
Az eseménysorozat alkalmából két Pro Urbe-díjat is átadnak, a belépés pedig ingyenes lesz minden eseményre.
Fotó: Pinti Attila
Közvitára bocsátotta pénteken az oktatási minisztérium a 2026–2027-es tanév rendjének tervezetét, amely szerint az új iskolai év 2026. szeptember 7-én kezdődik, és 2027. június 18-áig tart.
Egy négy- és egy ötéves gyermek beesett péntek délután a Kis-Szamosba Szamosújváron; egyiküket kimentette a vízből egy fiatalember, a négyéves azonban eltűnt, búvárok keresik – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A gázárplafon áprilisi kivezetése még nem biztos, de a jelenleg folyó elemzés eredményei alapján a következő két héten belül döntés várható ez ügyben – jelentette ki pénteken Ilie Bolojan.
Lavina következett be pénteken Beszterce-Naszód megyében, az Óradnát (Rodna) Radnaborberekkel (Valea Vinului) összekötő, a Radnai-havasok Nemzeti Parkba vezető községi út közelében – tájékoztattak a helyi hatóságok.
Nem tudja még érdemben tárgyalni a Marosvásárhelyi Ítélőtábla azoknak a fellebbezéseknek a tárgyalását, amelyeket a Borboly Csaba és tizenkét másik ember elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) csíkszeredai és marosvásárhelyi képviselői petíciót kezdeményeztek annak érdekében, hogy a két megyeszékhely önkormányzata csökkentse a helyi adókat és illetékeket.
Átvette nyereményét a Mit tartogat 2026? elnevezésű Székelyhon-játék nyertese csütörtökön. A szerencsés Bartalis Ilona udvarhelyszéki olvasónk, akit több mint ötezer hozzászóló közül sorsoltunk ki január 19-én, hétfőn.
Marosvásárhelyen hajtották végre 2026 első szervkivételét: egy 72 éves, intenzív osztályon kezelt, agyhalott férfi máját és veséit távolítottak el. Az életmentő szervek Kolozsvárra és Bukarestbe kerültek.
A két ágazat dolgozói dönthetik el, hogy milyen formában demonstráljon a Sanitas a kormány által tervezett 10 százalékos költségcsökkentés ellen. Ezúttal nem csak a szakszervezeti tagoktól várnak visszajelzést a tervezett tiltakozással kapcsolatban.
Nicușor Dan államfő szerint „valamivel rosszabb a helyzet a koalícióban, mint hat-hét hónappal ezelőtt”, de bízik benne, hogy egyben marad és folytatja a munkát.
3 hozzászólás