
Kézdivásárhelyen új bölcsőde és óvoda is nyílik
Fotó: Tuchiluș Alex
Már csak egy hónap van hátra tanévkezdésig, Kovászna megye városainak oktatási intézményei javában készülődnek a szeptemberi kezdésre. Van, ahol még tartanak az felújítási munkálatok, máshol a közbeszerzés előkészítése zajlik, a kézdiszéki gyerkőcök egy része viszont kétségtelenül új bölcsődében, óvodában kezdi a tanévet. Cikkünkben a céhes városi és kovásznai intézményeket szemrevételeztük.
2024. augusztus 07., 15:062024. augusztus 07., 15:06
A 2024–2025-ös tanév újdonságokat hoz magával Kézdivásárhelyen: szeptembertől a Vackor Napköziotthonba járó gyerekek új épületbe költöznek, de megnyitja ajtaját a márciusban átadott, korszerű bölcsőde is. Az újdonsült egyházi óvoda ezzel szemben kénytelen zárva tartani. Közben zajlanak az Apor Péter Szaklíceumnál megkezdett munkálatok, ezek viszont tanévkezdésig nem fognak befejeződni.
Kovásznán egyelőre csak a szokásos karbantartással készülődnek szeptemberre, ugyanakkor a Kőrösi Csoma Sándor Líceum két épületének teljes körű felújítására vonatkozó közbeszerzési folyamat már elindult.
Két frissen elkészült épületet is felavathatnak a csöppségek Kézdivásárhelyen, ezek egyike a Gábor Áron Szakközépiskola szomszédságában megépült, a Manócska Napköziotthon alárendeltségében álló bölcsőde.
Az új bölcsőde negyven gyerkőcnek biztosít helyet
Fotó: Tuchiluș Alex
Ide a Bambi Napköziotthon bölcsiseinek egy része költözik.
A Vackor Napköziotthon kisgyerekei a Bod Péter Tanítóképző udvarán épült létesítményt vehetik birtokba szeptemberben. A nyolcvan férőhelyes óvoda mintegy négymillió lejből épült meg tavaly, de az engedélyek beszerzésének elhúzódása okán eddig nem nyithatták meg.
A Vackor Napközi Otthon korszerű épületbe költözik
Fotó: Kézdivásárhely Önkormányzata/Facebook
Szilveszter Szabolcs, Kézdivásárhely alpolgármestere kérdésünkre elmondta:
Az utolsó simításokat végzik továbbá az újdonsült egyházi óvodában is, amelyet minden igyekezet ellenére sem tudnak idén ősszel megnyitni. Végh Nimród, a sepsiszentgyörgyi és a kézdivásárhelyi evangélikus-lutheránus egyházközségek lelkésze tavasszal még abban reménykedett, hogy a Luther Márton utcát, ahol az épület is van, sikerül közművesíteni tanévkezdésig.
Az evangélikus-lutheránus egyház által épített óvodába idén még nem lehet iratkozni
Fotó: Tuchiluș Alex
Most érdeklődésünkre úgy nyilatkozott, a munkálatok elhúzódtak, a beiratkozást így nem tudják meghirdetni idén, csak a jövő évben.
Az Apor Péter Szaklíceum felújításának tavaly nyár végén fogtak hozzá, a beruházás értéke mintegy 3,5 millió euró. Ebből nem csak az épület külseje újul meg, de modern tanfelszereléssel és műhellyel is ellátják az intézményt, az igazgató korábbi nyilatkozata szerint 2025 áprilisáig.
Az Apor Péter Szaklíceumot vélhetően csak jövő tavaszra fejezik be
Fotó: Kézdivásárhely önkormányzata
A kézdivásárhelyi önkormányzat a Székelyhonnak megerősítette:
Az elmúlt években újították fel a Turóczi Mózes Általános Iskolát, de új tornatermet kapott Molnár Józsiás Általános Iskola is. Energetikai korszerűsítésen esett át a Csipkerózsika Napköziotthon, valamint a Bambi névre keresztelt óvoda is új köntösbe öltözött.
Kovászna városában egyelőre minden óvodás és iskolás az eredeti helyén kezdheti a tanévet. Gyerő József polgármester tájékoztatása szerint nagy beruházásokra készülnek, a licittől függ, mikor láthatnak neki.
– vázolta fel kérdésünkre az elöljáró.
Hőenergetikai felújítás lévén szó, többek között tetőt, nyílászárókat cserélnek, ugyanakkor a beltér is megújul. Körülbelül két évig húzódhatnak el a munkálatok.
Megújul a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum
Fotó: Kőrösi Csoma Sándor Líceum honlapja
„Valamilyen módon meg kell szerveznünk az oktatás folytonosságát is, az igazgatónővel, a vezetőtanáccsal együtt fogunk erről dönteni. Ott viszont még nem tartunk, most készítjük elő a közbeszerzési dokumentációt” – szögezte le a Kőrösi Csoma Sándor Líceum jövőjével kapcsolatban Gyerő József.
A középiskolában nem mellesleg belátható időn belül megújulnak a mosdók is. Ezt a tanintézmények infrastruktúrájának fejlesztését célzó megyei program segítségével valósítják meg, a körülbelül százezer lej értékű beruházás tehát fele-fele arányban terheli a helyi és a megyei önkormányzatot.
„Ezt az idén kellene elvégeznünk, remélhetőleg iskolakezdésig” – nyilatkozott Gyerő József. Hozzátette: ahogy minden évben,
A baróti, valamint a sepsiszentgyörgyi oktatási intézményekről későbbi cikkeinkben olvashatnak.
Az előző héthez képest egyértelműen nőtt az influenzás megbetegedések száma Hargita megye tisztifőorvosa szerint, aki azt is elmondta, ezt miért nem tükrözi a légúti megbetegedések számát összegző heti feljegyzés.
Az új évben is számos látványosnak ígérkező (és remélhetőleg maradandó élményeket is szerző) néznivalóval rukkol elő a filmipar. Év eleji maratoni összeállításunkban az általunk legjobban várt 20 amerikai filmet mutatjuk be.
Megfellebbezte az előzetes letartóztatását elrendelő bírósági határozatot az a nő, akit azzal gyanúsítanak, hogy a nagydisznódi városi kórház egyik ápolónőjének segítségével megölte az anyját.
Több mint húsz háromszéki önkormányzat támogatja szervezetten a fiatal és kisgyermekes családokat a Babakelengye-programon keresztül. 2025-ben összesen 246 család részesült ajándékcsomagban vagy vásárlási utalványban.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű riasztást adott ki csütörtökön Hargita, Maros és Kovászna megye hegyvidéki térségeire az erős szél miatt.
Újabb dróntámadásokat hajtottak végre az orosz erők a román-ukrán határhoz közeli ukrán kikötői infrastruktúra ellen csütörtökön, ezért két F-16-os vadászgépet emeltek a levegőbe a határ térségének megfigyelésére Tulcea megye északi részén.
Az RDE Harghita Kft. tájékoztatása szerint módosul a háztartási hulladék elszállításának programja az év első hetében.
Jóval fagypont alatti értékekkel indult az új év országszerte, a legalacsonyabb hőmérsékleti érték a mínusz 20 Celsius-fokot is alulmúlta. Székelyudvarhelyen hidegebb volt, mint Csíkszeredában.
A 2026-os országgyűlési választáson Orbán Viktor miniszterelnök arra kér mandátumot, hogy Magyarország kimaradjon az európai háborúból – erről a kormányfő szerdán, az M1 aktuális csatornának adott évzáró interjúban beszélt.
Az új évben uralkodjék közöttünk a megértés és a szeretet, találjunk rá mindannyian az összetartozás örömére – hangsúlyozta Sulyok Tamás köztársasági elnök szerda éjfél után a közmédiában.
szóljon hozzá!