
Nem jár túl sok vonat, egyelőre
Fotó: Haáz Vince
Marosludas is csatlakozott a Maros HÉV Egyesület alapító tagjaihoz, így hivatalosan is megalakulhat és előkészítheti a pályázatot a helyi érdekeltségű vonatjárat beindításához. A tervek szerint Marosludas, Marosvásárhely és Szászrégen között közlekednének a vonatok, 21 megállóval.
2024. szeptember 17., 14:202024. szeptember 17., 14:20
A 2021–2030 közötti befektetésekről szóló országos programban külön fejezetet szentelnek a helyi érdekeltségű vonatjáratok (HÉV) indításának. Megnevezik azokat a településeket is, amelyek körül létre lehetne hozni ezeket a vonatjáratokat uniós pénzalapokból, és az egyik ilyen Marosvásárhely.
A beruházáshoz és szolgáltatás elindításához szükséges lépések megtételét Maros megyében a Metropoliszövezet Egyesületre bízták, és az már 2022-ben nekifogott a munkának. Az első és legfontosabb lépés egy egyesület létrehozása volt, amelynek tagja minden olyan önkormányzat, amely a Marosludas, Marosvásárhely és Szászrégen közötti útvonalon a meglévő vasút mentén fekszik.
Míg tavaly december elején még három önkormányzatnak kellett megszavaznia, hogy csatlakozik a Maros HÉV Egyesülethez és anyagiakkal is hozzájárul a helyi érdekeltségű vonat létrehozásához, illetve működtetéséhez, az elmúlt félévben már csak Marosludasra vártak, hogy szavazza meg a csatlakozást és a pénzösszeget. Ez utóbbi volt az akadálya annak, hogy a ludasi önkormányzat húzta és halasztotta a döntést. Ám végül megszületett az elmúlt napokban, a testület rábólintott az egyesülethez való csatlakozásra és a 70 ezer lejes összeg kifizetésére is.
Molnár Lajos, a Metropoliszövezet Egyesület vezetője a Székelyhonnak elmondta,
Azt szeretnék, ha első körben a metropoliszövezet az egyesülettel osztozna a székházon és ehhez már kérték az épület tulajdonosa, a megyei tanács beleegyezését.
Ha sikerül levédetni és bejegyeztetni a Maros HÉV Egyesületet, akkor jeleznék ennek létrejöttét a vasúti átszervezésért felelős hatóságnak (Autoritatea pentru Reformă Feroviară). Ez felel ugyanis a helyi érdekeltségű vonatjáratok létrehozásáért is. Eddig országszinten kilenc egyesület alakult meg és került fel arra a jegyzékre, amelyet figyelembe vesznek az uniós pénzalapok szétosztásakor.
Molnár Lajos még elmondta, a helyi érdekeltségű vasútjáratok beindításához készíteni kell egy tanulmánytervet is, amelyből kiderül, hogy Marosludas és Szászrégen között, érintve a vidrátszegi repülőteret és Marosvásárhelyt is, pontosan milyen módon lehet megoldani a szolgáltatást. Azt már tudják, hogy
Molnár Lajos arra kérte az érintett önkormányzatokat, hogy keressenek olyan jelenlegi vagy volt vasutasokat a településeken, akik csatlakoznának egy munkacsoporthoz és akikkel át tudnák beszélni, hogy hol mire kell figyelni, mi a meglévő vasúthálózat erőssége és hiányossága.
Az egyesületnek az EU Hivatalos Közlönyében is közzé kell tennie abbéli szándékát, hogy helyi érdekeltségű vonatjáratot indítana (ez a metropoliszövezet autóbuszjárataiért felelős egyesület esetében is kötelező lépés volt). A szerelvények beszerzésére, a meglevő sínek, állomások felújítására, esetleges átalakítására uniós pénzalapok hívatók le, már csak az a kérdés, hogy Maros megye elkészül-e időben a szükséges műszaki tanulmánnyal, pályázattal.
A kormány kedden sürgősségi rendelettel június 30-áig meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását – közölte a kormányszóvivő.
A romániaiak közel fele megszüntetné az óraátállítást, míg valamivel több mint felük megtartaná a jelenlegi rendszert - derül ki az INSCOP Research március 2–6. között készült felméréséből.
Megugrott a tarlóégetések miatti tűzoltói beavatkozások száma Hargita megyében: márciusban 46 esethez riasztották az egységeket, tavaly ugyanebben a hónapban 28-hoz. A jelenség inkább a megye északi részén okoz gondot, noha teljes tilalom van érvényben.
Mozgalmas napokat tudhatnak maguk mögött a Hargita megyei tűzoltók: péntektől hétfőig több mint harminc esethez riasztották őket, ezek többségében sürgősségi ellátásra volt szükség, de tűzesetek és más veszélyhelyzetek is akadtak.
Több százezer eurót találtak a korrupcióellenes ügyészek a Román Közúti Hatóság (ARR) vezetője, Cristian Anton bukaresti és temesvári lakásán tartott keddi házkutatáskor.
Több Kovászna megyei termék is bekerült az egyik nagyáruház kínálatába, egy helyre csoportosítva a helyi készítésű árukat. Az AgroSIC emellett online értékesítési platformot fejleszt a kistermelőknek.
Öt juhot és két bárányt ölt meg egy medve, amely a háromszéki Maksa településen, a főút mentén fekvő gazdaságban tört be egy istállóba keddre virradóra.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu „cinizmusnak” tartja, hogy a kormány késik az üzemanyagárak emelkedését mérséklő intézkedések elfogadásával.
Az elektronikus orvosi nyilvántartás idén nyártól lesz elérhető, és egy felhasználónév, valamint egy jelszó segítségével minden beteg hozzáférhet majd a saját digitális kórlapjához a mobiltelefonjáról, laptopjáról, számítógépéről vagy táblagépéről.
A Világbank jóváhagyott egy 650 millió dolláros hitelt Románia számára a kormány fejlesztési projektjeinek támogatására.
szóljon hozzá!