
Többen az orvosnál szembesülnek azzal, hogy nincs egészségbiztosításuk
Fotó: Jakab Mónika
Gyakorivá vált az elmúlt időszakban Hargita megyében az, hogy az orvosnál szembesül sok munkavállaló azzal, hogy nem szerepel az egészségbiztosítási rendszerben, azaz nincs egészségbiztosítása. Ennek leggyakrabban ugyan munkahelyváltással, gyermeknevelési szabadságról történő visszatéréssel kapcsolatos átmeneti okai vannak, de előfordul az is, hogy a munkáltató nem fizeti alkalmazottja után a társadalombiztosítási hozzájárulást. A biztosítotti státusz azonban szerencsére mindenki által könnyen leellenőrizhető.
2022. november 27., 11:562022. november 27., 11:56
Az elmúlt évben több mint 46 ezer Hargita megyei személy érdeklődött a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnál a biztosítotti státuszról, idén pedig már szeptember végére megközelítette a 42 ezret ez a szám. Az érintettek egy része a biztosítottá válás, vagy a nyilatkozattétel módjáról kért tájékoztatást,
Gyakorivá vált ugyanis az utóbbi időszakban az, hogy a munkavállalók számára az orvosnál derül ki az, hogy
A legtöbben a biztosítotti státusszal kapcsolatosan érdeklődnek a megyei egészségbiztosítási pénztárnál. Vannak, akik csak megbizonyosodnának arról, hogy biztosítottak, mások számára viszont kiderült, hogy valamilyen okból nem azok, és szeretnék tisztázni a helyzetet – mondta el lapunknak Duda Tihamér, az intézmény vezérigazgatója.
Nem minden esetben valamilyen mulasztás vagy törvénysértés az oka annak, hogy a munkavállaló elveszíti a biztosítotti státuszát – tudtuk meg Duda Tihamértől. Átmenetileg munkahelyváltáskor is úgy jelenhet meg a munkavállaló a rendszerben, mint akinek megszűnt a biztosítása, ugyanis a folyamatban van egy csúszás:
Ez a veszély azonban azért sem áll fenn, mert a vonatkozó törvény értelmében még három hónapig biztosított marad az is, aki elveszíti munkáját. Az adminisztratív okoknál maradva Duda Tihamér egy másik, gyakori példát is mondott:
Szeptember végéig meghaladta a negyvenezret azoknak a Hargita megyeieknek a száma, akik az egészségbiztosításról érdeklődtek a megyei pénztárnál
Fotó: Veres Nándor
Megtörténik ugyanakkor az is, hogy a munkáltató nem fizeti be alkalmazottja után az egészségbiztosítási hozzájárulást, a munkavállaló pedig kórházba kerül vagy orvoshoz kell menjen, és ott derül ki számára, hogy nem biztosított – mondta el a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója. „Ezért van ez a sok hívás és megkeresés – tisztázódik a helyzet, megmondjuk, hogy mi a megoldás, és
– foglalta össze a helyzetet Duda Tihamér, kérdésünkre arra is kitérve, elképzelhető, hogy megnőtt a munkahelyváltások, külföldi munkavállalások gyakorisága, azért nőtt az egészségbiztosítással kapcsolatos érdeklődések száma is az említett időszakban.
A megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója elmondta viszont azt is, hogy ők ugyan nagyon szívesen tájékoztatják az érdekelteket arról, hogy biztosítottak-e vagy sem, de
A legegyszerűbben az egészségbiztosítási pénztár honlapján lehet hozzáférni a szükséges információkhoz ide kattintva elérhető honlapon a Szolgáltatások (Servicii) hasábban a Biztosított ellenőrzése (Verificare asigurat) menüpontra kell kattintani. A megjelenő űrlapon a személyi számot (CNP), továbbá a rendszer által generált hat számjegyű kódot (Număr de verificare) beírva (a középső, szürke mezőt nem kell kitölteni), majd a Keresés (Caută) gombot megnyomva máris megkapjuk a kért információkat.
Az őszi betakarítások, illetve a tavaszi mezőgazdasági munkák idején megnő a napszámostörvény révén foglalkoztatottak száma. Azok, akik így vállaltak munkát, jó ha tudják, hogy a napszámosmunka idejére ők is megkapják az egészségbiztosítotti státuszt, amennyiben a munkaadó legálisan jár el, tehát az előírásoknak megfelelően bejelenti a napszámos alkalmazottait – tudtuk meg a megyei egészségbiztosítási pénztárnál.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!