Hirdetés
Hirdetés

Előfordul, hogy az orvosnál szembesülnek a munkavállalók azzal, hogy nincs biztosításuk

Többen az orvosnál szembesülnek azzal, hogy nincs egészségbiztosításuk •  Fotó: Jakab Mónika

Többen az orvosnál szembesülnek azzal, hogy nincs egészségbiztosításuk

Fotó: Jakab Mónika

Gyakorivá vált az elmúlt időszakban Hargita megyében az, hogy az orvosnál szembesül sok munkavállaló azzal, hogy nem szerepel az egészségbiztosítási rendszerben, azaz nincs egészségbiztosítása. Ennek leggyakrabban ugyan munkahelyváltással, gyermeknevelési szabadságról történő visszatéréssel kapcsolatos átmeneti okai vannak, de előfordul az is, hogy a munkáltató nem fizeti alkalmazottja után a társadalombiztosítási hozzájárulást. A biztosítotti státusz azonban szerencsére mindenki által könnyen leellenőrizhető.

Széchely István

2022. november 27., 11:562022. november 27., 11:56

Az elmúlt évben több mint 46 ezer Hargita megyei személy érdeklődött a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnál a biztosítotti státuszról, idén pedig már szeptember végére megközelítette a 42 ezret ez a szám. Az érintettek egy része a biztosítottá válás, vagy a nyilatkozattétel módjáról kért tájékoztatást,

sokan voltak azonban olyanok is, akik biztosítotti státuszukat szerették volna ellenőrizni.

Hirdetés

Gyakorivá vált ugyanis az utóbbi időszakban az, hogy a munkavállalók számára az orvosnál derül ki az, hogy

valamilyen okból nem szerepelnek az egészségbiztosítási rendszerben, noha kellene, hiszen törvényesen dolgoznak.

A legtöbben a biztosítotti státusszal kapcsolatosan érdeklődnek a megyei egészségbiztosítási pénztárnál. Vannak, akik csak megbizonyosodnának arról, hogy biztosítottak, mások számára viszont kiderült, hogy valamilyen okból nem azok, és szeretnék tisztázni a helyzetet – mondta el lapunknak Duda Tihamér, az intézmény vezérigazgatója.

Leggyakrabban csak átmeneti a probléma

Nem minden esetben valamilyen mulasztás vagy törvénysértés az oka annak, hogy a munkavállaló elveszíti a biztosítotti státuszát – tudtuk meg Duda Tihamértől. Átmenetileg munkahelyváltáskor is úgy jelenhet meg a munkavállaló a rendszerben, mint akinek megszűnt a biztosítása, ugyanis a folyamatban van egy csúszás:

a régi munkahelyén már lezárták az alkalmazotti státuszát, ezt lejelentik az adóhivatalnak, az új munkahelyén viszont csak a következő hónap elején jelentik be, a köztes időszakban pedig látszólag úgy jelenik meg a rendszerben, mint akinek nincs biztosítása.

Ez a veszély azonban azért sem áll fenn, mert a vonatkozó törvény értelmében még három hónapig biztosított marad az is, aki elveszíti munkáját. Az adminisztratív okoknál maradva Duda Tihamér egy másik, gyakori példát is mondott:

ha egy nő a gyermeknevelési szabadságról visszamegy dolgozni, az egészségbiztosítási rendszer nem fogadja el a munkavállalói biztosítotti státuszát, ha a gyermeknevelési szabadságát nem zárták le megfelelően.

Szeptember végéig meghaladta a negyvenezret azoknak a Hargita megyeieknek a száma, akik az egészségbiztosításról érdeklődtek a megyei pénztárnál •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Szeptember végéig meghaladta a negyvenezret azoknak a Hargita megyeieknek a száma, akik az egészségbiztosításról érdeklődtek a megyei pénztárnál

Fotó: Veres Nándor

Megtörténik ugyanakkor az is, hogy a munkáltató nem fizeti be alkalmazottja után az egészségbiztosítási hozzájárulást, a munkavállaló pedig kórházba kerül vagy orvoshoz kell menjen, és ott derül ki számára, hogy nem biztosított – mondta el a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója. „Ezért van ez a sok hívás és megkeresés – tisztázódik a helyzet, megmondjuk, hogy mi a megoldás, és

Idézet
mindenkinek lehetősége lesz arra, hogy ezt a státuszát visszanyerve élvezze azokat a jogokat, amelyeket a rendszer és a törvény lehetővé tesz számára

– foglalta össze a helyzetet Duda Tihamér, kérdésünkre arra is kitérve, elképzelhető, hogy megnőtt a munkahelyváltások, külföldi munkavállalások gyakorisága, azért nőtt az egészségbiztosítással kapcsolatos érdeklődések száma is az említett időszakban.

A személyi szám alapján otthonról is leellenőrizhető

A megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója elmondta viszont azt is, hogy ők ugyan nagyon szívesen tájékoztatják az érdekelteket arról, hogy biztosítottak-e vagy sem, de

ezt mindenki maga is leellenőrizheti nagyon egyszerűen, nem muszáj felhívnia, személyesen felkeresnie pedig végképp nem kell ezért az egészségbiztosítási pénztárt.

A legegyszerűbben az egészségbiztosítási pénztár honlapján lehet hozzáférni a szükséges információkhoz ide kattintva elérhető honlapon a Szolgáltatások (Servicii) hasábban a Biztosított ellenőrzése (Verificare asigurat) menüpontra kell kattintani. A megjelenő űrlapon a személyi számot (CNP), továbbá a rendszer által generált hat számjegyű kódot (Număr de verificare) beírva (a középső, szürke mezőt nem kell kitölteni), majd a Keresés (Caută) gombot megnyomva máris megkapjuk a kért információkat.

A rendszer, amellett, hogy megmondja, biztosított-e az illető vagy sem, arról is tájékoztatást ad, hogy van-e egészségügyi kártyája, továbbá arról is, hogy mikor iratkozott fel háziorvosa pácienslistájára.

Az őszi betakarítások, illetve a tavaszi mezőgazdasági munkák idején megnő a napszámostörvény révén foglalkoztatottak száma. Azok, akik így vállaltak munkát, jó ha tudják, hogy a napszámosmunka idejére ők is megkapják az egészségbiztosítotti státuszt, amennyiben a munkaadó legálisan jár el, tehát az előírásoknak megfelelően bejelenti a napszámos alkalmazottait – tudtuk meg a megyei egészségbiztosítási pénztárnál.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 02., szombat

Szent Fórián-domborművet avattak Gyergyóalfaluban

A tűzoltók védőszentjét, Szent Flóriánt ábrázoló réz domborművet helyeztek el szombaton Gyergyóalfaluban a helyi tűzoltólaktanya falán. Az esemény is igazolja, az önkéntes tűzoltók kiemelten fontos szerepet töltenek be a község életében.

Szent Fórián-domborművet avattak Gyergyóalfaluban
Hirdetés
2026. május 02., szombat

A Brassó megyei katasztrófavédelem alezredese vesztette életét a Bucsecs hegységben

A síelő, aki szombaton életét vesztette a Bucsecs-hegység Coștilei völgyében bekövetkezett lavina miatt, a Brassó megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) alezredese volt, és a szervezet egyik legkiválóbb hegymászója.

A Brassó megyei katasztrófavédelem alezredese vesztette életét a Bucsecs hegységben
2026. május 02., szombat

Három sízőt sodort el a lavina, egyikük életét vesztette

Elsodort szombaton a lavina a Bucsecs-hegységben egy háromtagú csoportot, egyikük meghalt – tájékoztatott az Országos Hegyimentő Közszolgálat.

Három sízőt sodort el a lavina, egyikük életét vesztette
2026. május 02., szombat

223-an vesztették életüket közúti balesetben januártól márciusig a romániai utakon

Az idei év első három hónapjában 669 közúti baleset történt, amelyek következtében 223 ember vesztette életét, 546-an pedig súlyos sérüléseket szenvedtek – derül ki az Országos Rendőr-főkapitányság szombati közleményéből.

223-an vesztették életüket közúti balesetben januártól márciusig a romániai utakon
Hirdetés
2026. május 02., szombat

Várják a Kaptárba az új dokumentumfilmeket

Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ 2026. október 9-18. között ötödik alkalommal szervezi meg a Kaptár dokumentumfilm-szemlét, amelybe 2020 után Romániában készült alkotásokkal nevezhetnek be a filmkészítők.

Várják a Kaptárba az új dokumentumfilmeket
2026. május 02., szombat

Felmérés: többen vannak azok, akik szerint Ilie Bolojannak le kellene mondania

A romániaiak több mint fele (58 százalék) úgy véli, hogy Ilie Bolojan miniszterelnöknek le kellene mondania – derül ki a CURS egy friss felméréséből.

Felmérés: többen vannak azok, akik szerint Ilie Bolojannak le kellene mondania
2026. május 02., szombat

149 sofőrnél mutatott ki alkoholfogyasztást a rendőrségi gyorsteszt

A közlekedési rendőrök péntek éjjel több mint 160 alkohol vagy drog hatása alatt vezető sofőrt füleltek le egy országos akció keretében, amelynek célja az alkohol vagy tiltott szerek hatása alatt történő vezetés visszaszorítása volt.

149 sofőrnél mutatott ki alkoholfogyasztást a rendőrségi gyorsteszt
Hirdetés
2026. május 02., szombat

Melegházak gyúltak ki Nyárádszeredában

Két kigyulladt melegházhoz riasztották péntek éjjel a nyárádszeredai tűzoltókat, lángoló melléképülethez a dicsőszentmártoniakat.

Melegházak gyúltak ki Nyárádszeredában
2026. május 02., szombat

Egy hónap alatt 30-cal nőtt a különnyugdíjat kapók száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint márciusban 11 928 személynek folyósítottak különnyugdíjat, 30-cal többnek, mint előző hónapban.

Egy hónap alatt 30-cal nőtt a különnyugdíjat kapók száma
2026. május 02., szombat

Újabb 20 banival emelkedtek az üzemanyagárak szombaton

Szombaton is tovább drágult az üzemanyag, egyre kevesebb azon töltőállomások száma, ahol még lehet benzint tankolni 9 lej alatt.

Újabb 20 banival emelkedtek az üzemanyagárak szombaton
Hirdetés