
Fotó: Barabás Ákos
Úrvacsoraosztásos istentisztelettel és székelykapu-avatással adtak hálát Szejkefürdőn az unitáriusok az egyetlen erdélyi alapítású egyházért, amely négyszázötven éve áll Isten és ember szolgálatában.
2018. augusztus 11., 21:312018. augusztus 11., 21:31
2018. augusztus 11., 21:332018. augusztus 11., 21:33
Az unitáriusok más felekezetű nemzettársaikkal és az amerikai testvéregyházközségek képviselőivel adtak hálát azért az erdélyi szellemi örökségért, amely 450 évvel ezelőtt alapot vetett a közösségben gyakorolt vallásszabadságnak, valamint az anyanyelv használatának.
Az alsósófalvi rézfúvósok toborzójával, huszárfelvonulással és az országzászló átadásával indított együttlétről Simó Sándor székelyudvarhelyi lelkész-esperes így vall: „Ha valamikor szükség volt a hit látására, úgy most nélkülözhetetlen az Istenbe vetett bizalom. És nekünk, vallásos embereknek ezt tanítja meg a szejkefürdői unitárius találkozó. Azt a szellemiséget, amelyet megidéz a hely varázsa, ahol Dávid Ferenc egyházalapító püspökünk tanítása bennünk és általunk tovább él közösségeinkben.”
Fotó: Barabás Ákos
Csete Árpád homoródalmási lelkész, az Unitárius Lelkészek Országos Szövetségének elnöke igehirdetésében kiemelte,
A küldetés vállalására, a konfirmációban tett fogadalom életre váltására buzdította az egybegyűlteket. Kívánta, a föld sójaként, a világ világosságaként legyen hűek a múlthoz, örökségükhöz.
Fotó: Barabás Ákos
Az úrvacsorai ágendában Katona Dénes székelyudvarhelyi kórházlelkész a tápláló, éltető kenyérről, a generációkat egymás mellé ültető, közös asztalról és a közösségteremtő, az együttlétet derítő borról szólt. Az úrvacsora során eme jegyek az élet teljességére, igazi valóságára emlékeztetnek. Az unitárius nagycsalád megterített asztala a Jézusra való emlékezés helye.
Az Úr asztalát a Székelyudvarhelyi Unitárius Egyházkör gyülekezetei terítették meg. A kenyeret a legkisebb leányegyház, a zetelaki adományozta. A Magyar Unitárius Egyház (MUE) jubileumi találkozójának szabadtéri hálaadó istentiszteletén a gyülekezetek klenódiumait használva, a szervező egyházkör lelkészei osztották az úrvacsorát.
Fotó: Barabás Ákos
Bálint-Benczédi Ferenc, a MUE püspöke az együtt imádkozásnak és közös zsoltáréneklésnek a nagy erejét a csomóba kötött vesszők elszakíthatatlanságával példázta. A vallási és lelkiismereti szabadság szellemében, az összetartozás erejével kell megtalálni a közös utat, hiszen az elődök szellemi értékhagyatéka ma is útmutató.
Bajkó Norbert, az udvarhelyi Szent Miklós Egyházközség segédlelkésze hiszi: a sokféleség jézusi egységének jegyében a testvérfelekezeteknek a jó Isten felé együtt kell haladniuk, és imádkozniuk kell egymásért.
Fotó: Barabás Ákos
Az amerikai hittestvéreknek az együttérzésről és egymás meghallgatásának fontosságáról szóló üzenetét Rob Isaacs és Janne Eller Isaacs tolmácsolta.
Grezsa István, Magyarország kormányának miniszteri biztosa vallja, Krisztus és a nemzet szolgáiként 2018-ban a keresztény hit megvallásáért, a szabadságjogok és nemzeti önazonosságunk védelme érdekében kell cselekednünk. „Szedjük össze magunkat, higgyünk az egy és oszthatatlan magyar nemzetben! Csak így valósíthatjuk meg Emese álmát. „Összekapaszkodva építsük fel újra nem csak Magyarországot, de az egész Kárpát-medencét!”
Fotó: Barabás Ákos
Orbán Árpád székelyudvarhelyi alpolgármester számára a húszéves szejkei találkozók sora jelzi: tudunk a szeretetre építeni. Borboly Csaba, Hargita megye tanácsának elnöke látja, a kis udvarhelyszéki falvak megtartó ereje ma is az egyház. Kérése, a hit jegyében, az összetartozás érzésével, kalákás Székelyföldben gondolkodva, ki ahol van, tegye tisztességgel, amit vállalt.
Fotó: Barabás Ákos
Orbán Balázs sírjánál Sorbán Enikő népdalénekes dalcsokra és Palatka Gyöngyi szavalata után elhelyezték a kegyelet koszorúit, majd Kovács István közügyigazgató áldást kért a jubileum emlékére állított székely kapura. Végül Sorbán Enikő és az abásfalvi cigányzenekar szórakoztatta az ünneplőket.
Fotó: Barabás Ákos
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
szóljon hozzá!