
Fotó: Barabás Ákos
Úrvacsoraosztásos istentisztelettel és székelykapu-avatással adtak hálát Szejkefürdőn az unitáriusok az egyetlen erdélyi alapítású egyházért, amely négyszázötven éve áll Isten és ember szolgálatában.
2018. augusztus 11., 21:312018. augusztus 11., 21:31
2018. augusztus 11., 21:332018. augusztus 11., 21:33
Az unitáriusok más felekezetű nemzettársaikkal és az amerikai testvéregyházközségek képviselőivel adtak hálát azért az erdélyi szellemi örökségért, amely 450 évvel ezelőtt alapot vetett a közösségben gyakorolt vallásszabadságnak, valamint az anyanyelv használatának.
Az alsósófalvi rézfúvósok toborzójával, huszárfelvonulással és az országzászló átadásával indított együttlétről Simó Sándor székelyudvarhelyi lelkész-esperes így vall: „Ha valamikor szükség volt a hit látására, úgy most nélkülözhetetlen az Istenbe vetett bizalom. És nekünk, vallásos embereknek ezt tanítja meg a szejkefürdői unitárius találkozó. Azt a szellemiséget, amelyet megidéz a hely varázsa, ahol Dávid Ferenc egyházalapító püspökünk tanítása bennünk és általunk tovább él közösségeinkben.”
Fotó: Barabás Ákos
Csete Árpád homoródalmási lelkész, az Unitárius Lelkészek Országos Szövetségének elnöke igehirdetésében kiemelte,
A küldetés vállalására, a konfirmációban tett fogadalom életre váltására buzdította az egybegyűlteket. Kívánta, a föld sójaként, a világ világosságaként legyen hűek a múlthoz, örökségükhöz.
Fotó: Barabás Ákos
Az úrvacsorai ágendában Katona Dénes székelyudvarhelyi kórházlelkész a tápláló, éltető kenyérről, a generációkat egymás mellé ültető, közös asztalról és a közösségteremtő, az együttlétet derítő borról szólt. Az úrvacsora során eme jegyek az élet teljességére, igazi valóságára emlékeztetnek. Az unitárius nagycsalád megterített asztala a Jézusra való emlékezés helye.
Az Úr asztalát a Székelyudvarhelyi Unitárius Egyházkör gyülekezetei terítették meg. A kenyeret a legkisebb leányegyház, a zetelaki adományozta. A Magyar Unitárius Egyház (MUE) jubileumi találkozójának szabadtéri hálaadó istentiszteletén a gyülekezetek klenódiumait használva, a szervező egyházkör lelkészei osztották az úrvacsorát.
Fotó: Barabás Ákos
Bálint-Benczédi Ferenc, a MUE püspöke az együtt imádkozásnak és közös zsoltáréneklésnek a nagy erejét a csomóba kötött vesszők elszakíthatatlanságával példázta. A vallási és lelkiismereti szabadság szellemében, az összetartozás erejével kell megtalálni a közös utat, hiszen az elődök szellemi értékhagyatéka ma is útmutató.
Bajkó Norbert, az udvarhelyi Szent Miklós Egyházközség segédlelkésze hiszi: a sokféleség jézusi egységének jegyében a testvérfelekezeteknek a jó Isten felé együtt kell haladniuk, és imádkozniuk kell egymásért.
Fotó: Barabás Ákos
Az amerikai hittestvéreknek az együttérzésről és egymás meghallgatásának fontosságáról szóló üzenetét Rob Isaacs és Janne Eller Isaacs tolmácsolta.
Grezsa István, Magyarország kormányának miniszteri biztosa vallja, Krisztus és a nemzet szolgáiként 2018-ban a keresztény hit megvallásáért, a szabadságjogok és nemzeti önazonosságunk védelme érdekében kell cselekednünk. „Szedjük össze magunkat, higgyünk az egy és oszthatatlan magyar nemzetben! Csak így valósíthatjuk meg Emese álmát. „Összekapaszkodva építsük fel újra nem csak Magyarországot, de az egész Kárpát-medencét!”
Fotó: Barabás Ákos
Orbán Árpád székelyudvarhelyi alpolgármester számára a húszéves szejkei találkozók sora jelzi: tudunk a szeretetre építeni. Borboly Csaba, Hargita megye tanácsának elnöke látja, a kis udvarhelyszéki falvak megtartó ereje ma is az egyház. Kérése, a hit jegyében, az összetartozás érzésével, kalákás Székelyföldben gondolkodva, ki ahol van, tegye tisztességgel, amit vállalt.
Fotó: Barabás Ákos
Orbán Balázs sírjánál Sorbán Enikő népdalénekes dalcsokra és Palatka Gyöngyi szavalata után elhelyezték a kegyelet koszorúit, majd Kovács István közügyigazgató áldást kért a jubileum emlékére állított székely kapura. Végül Sorbán Enikő és az abásfalvi cigányzenekar szórakoztatta az ünneplőket.
Fotó: Barabás Ákos
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
szóljon hozzá!