
Fotó: Barabás Ákos
Úrvacsoraosztásos istentisztelettel és székelykapu-avatással adtak hálát Szejkefürdőn az unitáriusok az egyetlen erdélyi alapítású egyházért, amely négyszázötven éve áll Isten és ember szolgálatában.
2018. augusztus 11., 21:312018. augusztus 11., 21:31
2018. augusztus 11., 21:332018. augusztus 11., 21:33
Az unitáriusok más felekezetű nemzettársaikkal és az amerikai testvéregyházközségek képviselőivel adtak hálát azért az erdélyi szellemi örökségért, amely 450 évvel ezelőtt alapot vetett a közösségben gyakorolt vallásszabadságnak, valamint az anyanyelv használatának.
Az alsósófalvi rézfúvósok toborzójával, huszárfelvonulással és az országzászló átadásával indított együttlétről Simó Sándor székelyudvarhelyi lelkész-esperes így vall: „Ha valamikor szükség volt a hit látására, úgy most nélkülözhetetlen az Istenbe vetett bizalom. És nekünk, vallásos embereknek ezt tanítja meg a szejkefürdői unitárius találkozó. Azt a szellemiséget, amelyet megidéz a hely varázsa, ahol Dávid Ferenc egyházalapító püspökünk tanítása bennünk és általunk tovább él közösségeinkben.”
Fotó: Barabás Ákos
Csete Árpád homoródalmási lelkész, az Unitárius Lelkészek Országos Szövetségének elnöke igehirdetésében kiemelte,
A küldetés vállalására, a konfirmációban tett fogadalom életre váltására buzdította az egybegyűlteket. Kívánta, a föld sójaként, a világ világosságaként legyen hűek a múlthoz, örökségükhöz.
Fotó: Barabás Ákos
Az úrvacsorai ágendában Katona Dénes székelyudvarhelyi kórházlelkész a tápláló, éltető kenyérről, a generációkat egymás mellé ültető, közös asztalról és a közösségteremtő, az együttlétet derítő borról szólt. Az úrvacsora során eme jegyek az élet teljességére, igazi valóságára emlékeztetnek. Az unitárius nagycsalád megterített asztala a Jézusra való emlékezés helye.
Az Úr asztalát a Székelyudvarhelyi Unitárius Egyházkör gyülekezetei terítették meg. A kenyeret a legkisebb leányegyház, a zetelaki adományozta. A Magyar Unitárius Egyház (MUE) jubileumi találkozójának szabadtéri hálaadó istentiszteletén a gyülekezetek klenódiumait használva, a szervező egyházkör lelkészei osztották az úrvacsorát.
Fotó: Barabás Ákos
Bálint-Benczédi Ferenc, a MUE püspöke az együtt imádkozásnak és közös zsoltáréneklésnek a nagy erejét a csomóba kötött vesszők elszakíthatatlanságával példázta. A vallási és lelkiismereti szabadság szellemében, az összetartozás erejével kell megtalálni a közös utat, hiszen az elődök szellemi értékhagyatéka ma is útmutató.
Bajkó Norbert, az udvarhelyi Szent Miklós Egyházközség segédlelkésze hiszi: a sokféleség jézusi egységének jegyében a testvérfelekezeteknek a jó Isten felé együtt kell haladniuk, és imádkozniuk kell egymásért.
Fotó: Barabás Ákos
Az amerikai hittestvéreknek az együttérzésről és egymás meghallgatásának fontosságáról szóló üzenetét Rob Isaacs és Janne Eller Isaacs tolmácsolta.
Grezsa István, Magyarország kormányának miniszteri biztosa vallja, Krisztus és a nemzet szolgáiként 2018-ban a keresztény hit megvallásáért, a szabadságjogok és nemzeti önazonosságunk védelme érdekében kell cselekednünk. „Szedjük össze magunkat, higgyünk az egy és oszthatatlan magyar nemzetben! Csak így valósíthatjuk meg Emese álmát. „Összekapaszkodva építsük fel újra nem csak Magyarországot, de az egész Kárpát-medencét!”
Fotó: Barabás Ákos
Orbán Árpád székelyudvarhelyi alpolgármester számára a húszéves szejkei találkozók sora jelzi: tudunk a szeretetre építeni. Borboly Csaba, Hargita megye tanácsának elnöke látja, a kis udvarhelyszéki falvak megtartó ereje ma is az egyház. Kérése, a hit jegyében, az összetartozás érzésével, kalákás Székelyföldben gondolkodva, ki ahol van, tegye tisztességgel, amit vállalt.
Fotó: Barabás Ákos
Orbán Balázs sírjánál Sorbán Enikő népdalénekes dalcsokra és Palatka Gyöngyi szavalata után elhelyezték a kegyelet koszorúit, majd Kovács István közügyigazgató áldást kért a jubileum emlékére állított székely kapura. Végül Sorbán Enikő és az abásfalvi cigányzenekar szórakoztatta az ünneplőket.
Fotó: Barabás Ákos
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
szóljon hozzá!