
Fotó: Barabás Ákos
Úrvacsoraosztásos istentisztelettel és székelykapu-avatással adtak hálát Szejkefürdőn az unitáriusok az egyetlen erdélyi alapítású egyházért, amely négyszázötven éve áll Isten és ember szolgálatában.
2018. augusztus 11., 21:312018. augusztus 11., 21:31
2018. augusztus 11., 21:332018. augusztus 11., 21:33
Az unitáriusok más felekezetű nemzettársaikkal és az amerikai testvéregyházközségek képviselőivel adtak hálát azért az erdélyi szellemi örökségért, amely 450 évvel ezelőtt alapot vetett a közösségben gyakorolt vallásszabadságnak, valamint az anyanyelv használatának.
Az alsósófalvi rézfúvósok toborzójával, huszárfelvonulással és az országzászló átadásával indított együttlétről Simó Sándor székelyudvarhelyi lelkész-esperes így vall: „Ha valamikor szükség volt a hit látására, úgy most nélkülözhetetlen az Istenbe vetett bizalom. És nekünk, vallásos embereknek ezt tanítja meg a szejkefürdői unitárius találkozó. Azt a szellemiséget, amelyet megidéz a hely varázsa, ahol Dávid Ferenc egyházalapító püspökünk tanítása bennünk és általunk tovább él közösségeinkben.”
Fotó: Barabás Ákos
Csete Árpád homoródalmási lelkész, az Unitárius Lelkészek Országos Szövetségének elnöke igehirdetésében kiemelte,
A küldetés vállalására, a konfirmációban tett fogadalom életre váltására buzdította az egybegyűlteket. Kívánta, a föld sójaként, a világ világosságaként legyen hűek a múlthoz, örökségükhöz.
Fotó: Barabás Ákos
Az úrvacsorai ágendában Katona Dénes székelyudvarhelyi kórházlelkész a tápláló, éltető kenyérről, a generációkat egymás mellé ültető, közös asztalról és a közösségteremtő, az együttlétet derítő borról szólt. Az úrvacsora során eme jegyek az élet teljességére, igazi valóságára emlékeztetnek. Az unitárius nagycsalád megterített asztala a Jézusra való emlékezés helye.
Az Úr asztalát a Székelyudvarhelyi Unitárius Egyházkör gyülekezetei terítették meg. A kenyeret a legkisebb leányegyház, a zetelaki adományozta. A Magyar Unitárius Egyház (MUE) jubileumi találkozójának szabadtéri hálaadó istentiszteletén a gyülekezetek klenódiumait használva, a szervező egyházkör lelkészei osztották az úrvacsorát.
Fotó: Barabás Ákos
Bálint-Benczédi Ferenc, a MUE püspöke az együtt imádkozásnak és közös zsoltáréneklésnek a nagy erejét a csomóba kötött vesszők elszakíthatatlanságával példázta. A vallási és lelkiismereti szabadság szellemében, az összetartozás erejével kell megtalálni a közös utat, hiszen az elődök szellemi értékhagyatéka ma is útmutató.
Bajkó Norbert, az udvarhelyi Szent Miklós Egyházközség segédlelkésze hiszi: a sokféleség jézusi egységének jegyében a testvérfelekezeteknek a jó Isten felé együtt kell haladniuk, és imádkozniuk kell egymásért.
Fotó: Barabás Ákos
Az amerikai hittestvéreknek az együttérzésről és egymás meghallgatásának fontosságáról szóló üzenetét Rob Isaacs és Janne Eller Isaacs tolmácsolta.
Grezsa István, Magyarország kormányának miniszteri biztosa vallja, Krisztus és a nemzet szolgáiként 2018-ban a keresztény hit megvallásáért, a szabadságjogok és nemzeti önazonosságunk védelme érdekében kell cselekednünk. „Szedjük össze magunkat, higgyünk az egy és oszthatatlan magyar nemzetben! Csak így valósíthatjuk meg Emese álmát. „Összekapaszkodva építsük fel újra nem csak Magyarországot, de az egész Kárpát-medencét!”
Fotó: Barabás Ákos
Orbán Árpád székelyudvarhelyi alpolgármester számára a húszéves szejkei találkozók sora jelzi: tudunk a szeretetre építeni. Borboly Csaba, Hargita megye tanácsának elnöke látja, a kis udvarhelyszéki falvak megtartó ereje ma is az egyház. Kérése, a hit jegyében, az összetartozás érzésével, kalákás Székelyföldben gondolkodva, ki ahol van, tegye tisztességgel, amit vállalt.
Fotó: Barabás Ákos
Orbán Balázs sírjánál Sorbán Enikő népdalénekes dalcsokra és Palatka Gyöngyi szavalata után elhelyezték a kegyelet koszorúit, majd Kovács István közügyigazgató áldást kért a jubileum emlékére állított székely kapura. Végül Sorbán Enikő és az abásfalvi cigányzenekar szórakoztatta az ünneplőket.
Fotó: Barabás Ákos
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
szóljon hozzá!