Hirdetés
Hirdetés

Előadásokban gazdag új évadra készülnek a Figuránál

•  Fotó: Pethő Melánia

Fotó: Pethő Melánia

Nem fognak unatkozni az elkövetkező időszakban a gyergyói színházkedvelők, az új évadban ugyanis gazdag kínálattal várja közönségét a Figura Stúdió Színház. Új és műsoron tartott előadások szerepelnek programjukon, amit vendégszínházak bemutatóival színesítenek. Tovább gyarapítja a kínálatot az a több mint 20 előadás, amit a Romániai Kisebbségi Színházak Kollokviumának műsora tartalmaz.

Pethő Melánia

2017. szeptember 13., 22:492017. szeptember 13., 22:49

2017. szeptember 13., 22:572017. szeptember 13., 22:57

Itthoni szereplések, turnék, koprodukciós előadás, fesztiválszervezés, közönségtalálkozók, nyílt nap – mindez a Figura Stúdió Színház új évadának programjában, amit szerda este a Zűrzavaros éccaka című előadás bemutatásával nyitott meg a társulat.

Készül az első új darab is, amit elsősorban a gyermekközönségnek szánnak: a Lázár Ervin meséje nyomán írt, A legkisebb boszorkány című mesejátékot Nagy Regina jegyzi rendezőként. Bemutatója szeptember 24-én lesz.

Hirdetés

A felnőtt nézőknek sem kell sokáig várniuk újabb színházi élményért, jövő héten a bukaresti Giuvlipen Színházi Társulattól nézhetik meg a Ki ölte meg Szomna Grancsát? című román nyelvű előadást – számolt be sajtótájékoztatóján a Figura igazgatója. Albu István a Romániai Nemzetiségi Színházak Kollokviumának kínálatával folytatta a várható előadások sorát. Összegzése szerint

több mint 20 nagy- vagy stúdiótermi előadás lesz megtekinthető az október 13-22. között zajló fesztiválon, a kísérőprogramok között pedig felolvasószínházi előadások is szerepelnek a sokszínű kulturális eseménysorban.

Hét új előadást terveznek

Az idei programterv összesen hét új előadást tartalmaz, klasszikusokat és kortárs darabokat visz színre a gyergyószentmiklósi társulat.

Shakespeare Felsült szerelmesek című vígjátékát, Csehov A három nővér című drámáját is bemutatják, de áldokumentarista darab, tantermi előadás, egyéni produkció és meglepetés-előadás is szerepel a programtervben.

Fontos részét képezik a Figura programjának a tantermi előadások, amiket mindeddig vendégtársulatok bemutatásában nézhetett meg a közönség – mutatott rá Albu István. Kiemelve a színház nevelő jellegét elmondta,

a vendégelőadások mellett idén a gyergyói társulattól is láthatnak majd tantermi előadást a középiskolás diákok.

A tervek szerint november elején mutatnák be az egyelőre Nagyítás munkacímmel előjegyzett darabot, amelyet Dávid A. Péter rendez. A nevelő program részét képezi az a drogprevenciós előadás is, amely Fodor Alain Leonard egyéni műsora lesz.

Idézet
Számomra fontos az, és egyfajta prioritás, hogy a színészek tudják kifejezni magukat olyan módon, ahogyan azt ők igazán szeretnék. Vagyis ne legyenek feltétlenül keretek közé zárva, hiszen nagyon sok mondanivalójuk van az embereknek, a világnak. Ezért a Figura minden évadban támogat egy egyéni műsort

– mondta Albu István. Hozzátette, az egyéni előadást a Figura színésze, Faragó Zénó fogja rendezni, szövegét pedig a szintén figurás Moşu Norbert László írja. Egy másik, egyelőre szintén munkacímmel előjegyzett előadásról az igazgató kifejtette: „Nagyon nagy divat lett a dokumentarista előadás, film, írás. Mindent dokumentálunk, és lassan nem tudjuk, hogy minek hihetünk és minek nem, mert ugyanazt a dolgot egyszer fehéren, máskor feketén tálalják nekünk. Erre a problémára próbáljuk meg felhívni a figyelmet egy áldokumentarista előadással, amelyet Leta Popescu rendez.”

A múlt évad előadásai közül több is műsoron marad. Közöttük a Phaedra című darab is •  Fotó: Jakab Lóránt Galéria

A múlt évad előadásai közül több is műsoron marad. Közöttük a Phaedra című darab is

Fotó: Jakab Lóránt

Folytatják a közös munkát

Koprodukciós előadás ebben az évadban is készül. A tavalyi együttműködést folytatva,

a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház társulatával együtt készítik el a figurások a szilveszteri darabot.

„Remélem, hogy koprodukciókat más színházakkal is létre tudunk hozni a közeljövőben. Egyrészt jó szakmai tapasztalatcsere, másrészt, mivel az előadás létrehozásának költségei valamelyest megoszlanak, kevésbé megterhelők, ugyanakkor a nézőközönségek számára is jó dolog, olyan szempontból, hogy betekintést nyernek a másik színház mentalitásába, színházlátásába” – mutatott rá az igazgató.

Már megválthatók a bérletek

Az elmúlt évadban készült darabok is szerepelnek a gyergyói színház idei műsorán, illetve régebbi előadások felújítása is tervben van. Műsoron marad az Anyegin, a Phaedra, a Zűrzavaros éccaka, a Kövekkel a zsebében, az Egyetlen című előadás, felújítják a Fizikusok és a De mi lett a nővel? című darabokat.

A múlt évad előadásait turnékon, fesztiválokon mutatják be, a még korábbi produkciókat az ifjúsági bérletcsomagban kínálják.

Ezt a típusú bérletet újonnan vezetik be a középiskolások és egyetemisták részére. Idén is megmarad az óvodásoknak, a kisiskolásoknak és az általános iskolásoknak szóló bérlet, amelyekkel egyenként 4-4 előadás lesz megtekinthető. A bérletek már megvásárolhatók a Figura jegypénztárában. Az ifjúság számára kínált csomag ára 25 lej, a kisebb korosztályoknak szóló bérletek 20 lejért válthatók. A jegyek ára változatlanul 15 lej lesz idén is. A diákoknak, a nyugdíjasoknak és a legkevesebb tízfős csoportoknak személyenként továbbra is 10 lej a belépő. A gyerekelőadásokra is változatlanul 7 lej lesz egy jegy.

Változás az új évadban, hogy a belépőket nem a jegyirodában, hanem az újra megnyitott jegypénztárban vásárolhatják meg a nézők. A színház előcsarnokában lévő pénztár munkanapokon 15-19 óra között üzemel, illetve előadások előtt fél órával nyit.

Egy személlyel bővült a színészgárda

A nyáron történt személyzeti változásokra kitérve Albu István elmondta, távozott az intézménytől Dézsi Szilárd rendező, és egy személlyel bővült az eddigi nyolc fős színészcsapat. A Marosvásárhelyen frissen végzett, szegedi származású Pignitzky Gellért igazolt a társulathoz. Az adminisztrációs részleg Ádám Katalin személyében közönségszervezővel egészült ki.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 29., szombat

Nyugatról jön és keletre tart: éjszaka érkezik Székelyföldre a hétvégét megtörő zivataros idő

Meleg időre, hőségre és zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adtak ki szombaton a meteorológusok Románia nagy részére.

Nyugatról jön és keletre tart: éjszaka érkezik Székelyföldre a hétvégét megtörő zivataros idő
Hirdetés
2026. augusztus 29., szombat

Kétszer is elesett a krosszmotorral, amikor menekült a rendőrök elől – videó

Csak felvételről megmosolyogtató, élesben azért ennél durvább volt a helyzet, amikor egy fiatalember egy krosszmotorral menekült a rendőrök elől Ilfov megyében.

Kétszer is elesett a krosszmotorral, amikor menekült a rendőrök elől – videó
2026. augusztus 29., szombat

Megcsapta az ősz szele a csíkiakat szombatra virradóan

Kereken három Celsius-fokig esett vissza a hőmérséklet szombatra virradóan Csíkszeredában, ez volt az országos minimum augusztus 29-én a lakott települések sorában.

Megcsapta az ősz szele a csíkiakat szombatra virradóan
2026. augusztus 29., szombat

Miért nem harcoltak székelyek Mohácsnál?

Mekkora sereggel indult Szapolyai János erdélyi vajda a török ellen, hány székely tartott vele, szándékosan maradtak-e távol a csatából? Íme, néhány azon kérdések közül, amelyekre ötszáz évvel a mohácsi tragédia után sem találunk egybehangzó választ.

Miért nem harcoltak székelyek Mohácsnál?
Miért nem harcoltak székelyek Mohácsnál?
2026. augusztus 29., szombat

Miért nem harcoltak székelyek Mohácsnál?

Hirdetés
2026. augusztus 28., péntek

Több mázsányi nagyméretű hal pusztult el az egyik homoródszentpáli halastóban

Másfél tonna 6 kilogramm és több mint 20 kilogramm közötti méretű ponty, amur és más ragadozó hal pusztult el a napokban az egyik homoródszentpáli horgásztónál. A jelentős kárt gázmérgezés okozta, a haltetemeket már elszállították.

Több mázsányi nagyméretű hal pusztult el az egyik homoródszentpáli halastóban
2026. augusztus 28., péntek

Elhunyt V. Harald norvég király

Nyolcvankilenc éves korában meghalt V. Harald norvég király, Európa legidősebb uralkodója. A király péntek reggel, az oslói Rikshospitalet kórházban hunyt el – jelentette be a norvég királyi palota.

Elhunyt V. Harald norvég király
Elhunyt V. Harald norvég király
2026. augusztus 28., péntek

Elhunyt V. Harald norvég király

Hirdetés
2026. augusztus 28., péntek

Kihirdette, de továbbra is aggályosnak tartja a feddhetetlenségi törvényt Nicușor Dan

Közleményében az államelnök leszögezte, a parlament által elfogadott alakban hirdette ki a törvényt, de továbbra is fenntartja a korábban benyújtott alkotmányellenességi beadványban felsorolt érveit.

Kihirdette, de továbbra is aggályosnak tartja a feddhetetlenségi törvényt Nicușor Dan
2026. augusztus 28., péntek

A földrengésveszélyes épületek megerősítését célzó programból újítják fel a sepsiszentgyörgyi pszichiátriát

Kovászna Megye Tanácsa pénteken jóváhagyta a Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházhoz tartozó pszichiátria 170 éves épületének felújítását, illetve az ahhoz tartozó dokumentáció egy részét.

A földrengésveszélyes épületek megerősítését célzó programból újítják fel a sepsiszentgyörgyi pszichiátriát
2026. augusztus 28., péntek

Szeptember végéig meghosszabbították az energiapiaci biztonsági intézkedéseket

A kormány pénteki rendkívüli ülésén meghosszabbította szeptember 30-ig a villamosenergia-piaci biztonsági intézkedések hatályát.

Szeptember végéig meghosszabbították az energiapiaci biztonsági intézkedéseket
Hirdetés