
Újból elnököt választ Románia. Ezúttal ki lesz a befutó? Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az IRSOP április 4-e és 14-e között végzett közvélemény-kutatása szerint George Simion és Nicușor Dan áll a választói preferenciák ranglistájának első két helyén – ismerteti az Agerpres.
2025. április 16., 13:522025. április 16., 13:52
A válaszadók 31 százaléka azt mondta, hogy a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltjére, George Simionra szavazna, ha következő nap lennének az elnökválasztások, 28 százalékuk Bukarest főpolgármesterét, Nicușor Dant szeretné az államelnöki székben látni.
A többi jelölt – Cristian Terheș, Lavinia Șandru, John-Ion Banu-Muscel, Silviu Predoiu, Daniel Funeriu, Sebastian Constantin Popescu – összesen a szavazatok 2 százalékát tudná összegyűjteni.
Arra a kérdésre, hogy a jelöltek közül ki lenne a legalkalmasabb arra, hogy növelje az emberek életszínvonalát, küzdjön a korrupció ellen, erőskezű vezető legyen, tartsa be adott szavát, biztosítsa az ország stabilitását, támogassa a vállalkozókat, erősítse Románia pozícióját az EU-ban,
Az IRSOP telefonos lekérdezéssel végezte a felmérést április 4-14. között egy 1030 fős mintán, a hibaküszöb +/-3 százalék. A kutatást teljes egészében az IRSOP finanszírozta.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) közös bizalmatlansági indítványát akkor fogják benyújtani, amikor meglesz a 233 támogató aláírás – nyilatkozta hétfőn George Simion.
Leállították a Székely Tv műsorszórását: a helyi csatorna 16 év után, gazdasági okok miatt szűnt meg. A Csíkszeredában működő stúdió vasárnap éjjel zárt be végleg, hétfőn pedig már csak a „Nem érhető el a szolgáltatás” felirat fogadta a nézőket.
Lakóház tetejére dőlt egy fa hétfőn a Vasláb községhez tartozó Marosfőn, tűzoltók a helyszínre siettek, hogy eltakarítsák – közli a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Marian Neacșu volt kormányfőhelyettes hétfőn kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) közösen bizalmatlansági indítványt terjeszt be az Ilie Bolojan vezette kormány ellen.
A hétvége folyamán számos Petrom-töltőállomás maradt gázolaj és benzin nélkül. Sok helyen hétfőn sem tudták pótolni a hiányzó üzemanyagot: Baróton például napok óta nem tudnak tankolni a gépjárművezetők.
Közel harminc házat érintett egy vasárnap reggel a Vrancea megyei Soveja községhez tartozó Rucăreni településen kitört tűzvész; az épületek mintegy fele porig égett, összesen több mint 300 embert evakuáltak.
Fagypont alá csökkent a hőmérséklet több székelyföldi településen, Csíkszeredában és környékén mínusz 6 fok alatti értékeket mértek hétfő hajnalban.
Elbocsátásoktól tartva a 10 százalékos költségcsökkentést előíró kormányrendelet módosítását kéri a Sanitas. Egyelőre nincs szó elbocsátásokról, de a szakszervezet Hargita megyei vezetője szerint ennek a lehetőségét is szeretnék megszüntetni.
Hétfőn egy washingtoni szövetségi bíróság előtt vád alá helyezik Cole Allent, aki szombaton a Donald Trump amerikai elnök részvételével tartott gálavacsora helyszínén tüzet nyitott.
Magyar Péter szerdán Brüsszelbe utazik és informális egyeztetést folytat az Európai Bizottság elnökével az uniós források hazahozataláról. Ezt a Tisza Párt elnöke vasárnap közölte Facebook-oldalán.
1 hozzászólás