
Mintegy 150-en lehetnek azok a kórházi alkalmazottak, akiknek a nevében újabb pert indít a Sanitas az elmaradt üdülési jegyekért
Fotó: Veres Nándor
Újabb pert indít az egészségügyben dolgozók Hargita megyei szakszervezete a székelyudvarhelyi kórház alkalmazottainak egy része nevében: ezúttal azok érdekében perelnek majd az elmaradt üdülési jegyekért, akik korábban nem írták alá a per megindításához szükséges felhatalmazást.
2022. szeptember 12., 19:092022. szeptember 12., 19:09
Amint arról már cikkeztünk, a Székelyudvarhelyi Városi Kórház alkalmazottainak a zöme, mintegy 850-en – a Sanitas szakszervezet által lefolytatott bírósági per eredményeként – megkapják visszamenőleg a 2018–2020-as időszakra, azaz három évre az üdülési jegyek ellenértékét (öt évre felosztott részletekben), ugyanis akkor nem kaptak ilyen vouchereket, noha járt volna.

Az egészségügyben dolgozók szakszervezetének a tiltakozására kibővítette az egészségügyi minisztérium az üdülési jegyekre jogosultak körét. Az üdülési jegyek helyzete kedvezően alakul a székelyudvarhelyi kórház dolgozói számára is.
A Sanitas számára kedvező táblabírósági ítélet kihirdetése után azonban elégedetlenséget szült az alkalmazottak egy kisebb része körében az, hogy ők nem kaphatják meg az illetményt, ugyanis korábban nem írták alá a per megindításhoz szükséges Sanitas-felhatalmazást. A szakszervezet Hargita megyei vezetősége ezzel kapcsolatban megbeszélést tartott nemrég a székelyudvarhelyi kórházban és
Amint arról Nyulas Emma, a Sanitas szakszervezet Hargita megyei vezetője a Székelyhont tájékoztatta, mintegy 150-en lehetnek azok, akiknek a nevében újabb pert indítanak majd, a pontos számuk azért nem ismert még, mert az aláírásgyűjtés csak a napokban kezdődött el. Az érintett alkalmazottak közt vannak szakszervezeti tagok, szimpatizánsok és olyanok is, akik egyik csoportba sem tartoznak. Mint mondta, ők korábban nem írták alá a felhatalmazást, mert az hitték, ha a többség aláírja, ők is megkapják majd a jegyek ellenértékét.
A korábbi perek óta azonban a vonatkozó törvény is változott, illetve korábban sem volt kötelező egy kórház vezetősége számára, hogy peres úton megszerzett jogokat olyanok számára is biztosítson, akik nem szerepeltek a felperesek között, azaz nem támogatták aláírásukkal a per megindítását – magyarázta Nyulas Emma. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy
Az újabb per megindításához szükséges aláírások gyűjtése szeptember 16-án ér véget, azt követően összeállítják a bírósági eljárás megindításához szükséges dossziét, és várhatóan októberben kezdeményezik a per megindítását. Ezúttal azonban már csak 2019-es, illetve 2020-as esztendőkben elmaradt üdülési jegyekért tudnak perelni, a kórház által 2018-ban ki nem adott voucherekért már nem, ugyanis a vonatkozó törvény értelmében csak három évre visszamenőleg lehet pert indítani ilyen ügyekben – részletezte a helyzetet Nyulas Emma.
A szakszervezet Hargita megyei vezetőjétől megtudtuk ugyanakkor azt is, hogy kedvezőtlen az alkalmazottak számára az, hogy pénzben kapják majd meg az említett időszakra járó üdülési jegyek értékét, ugyanis annak – mindenféle bér jellegű juttatáshoz hasonlóan – 42 százalékos az adóterhe, miközben az üdülési jegyekre csak 10 százalékos adót számolnak.
Az első perben részt vevő kórházi alkalmazottak az öt évre felosztott összeg első részletét várhatóan még idén megkapják, erre vonatkozóan a közeljövőben kellene megkösse a szakszervezet a megállapodást a kórház vezetőségével. Az előző perrel kapcsolatos tapasztalataik alapján a nemsokára elindítandó bírósági eljárás is legalább fél évig tart majd, tehát a korábbi perből kimaradt alkalmazottak csak jövő évben számíthatnak arra, hogy a bírósági ítélet kihirdetése után megkaphatják majd meg az elmaradt üdülési jegyek értékének az első részletét.
Három napos filmprogrammal ünneplik a Magyar film napját a Csíki Moziban április 27-30. között. A rendezvénysorozatra a belépés ingyenes lesz.
Közúti forgalomszámlálás kezdődött április 21-én országszerte, így Székelyföldön is több útszakaszon megszámolják az áthaladó járműveket meghatározott időszakokban. Az adatokat az infrastruktúra-fejlesztés tervezéséhez is felhasználják majd.
A 34. Hargita Rali autósport-verseny ideje alatt, április 24–26. között ideiglenes forgalomkorlátozásokra lehet számítani Udvarhelyszéken.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan miniszterelnök kedden kijelentette, hogy a beruházások befejezéséhez szükséges uniós források lehívását szolgáló moratóriumról valamennyi parlamenti frakcióval tárgyalni kell.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu kedden kijelentette, hogy nem zárja ki egy technokrata miniszterelnök kinevezésének lehetőségét.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan miniszterelnök kedden kijelentette, hogy ha a Szociáldemokrata Párt (PSD) miniszterei lemondanak, akkor a megüresedett tisztségeket ideiglenesen a hivatalban maradó miniszterek veszik át.
Szakmai találkozót szerveznek az iskolaorvosok, iskolarendelőkben dolgozó egészségügyi asszisztensek, közösségi egészségügyi asszisztensek és egészségügyi közvetítők számára Csíkszeredában az Európai Oltási Hét alkalmából.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan kormányfő kedden közölte, hogy egy kisebbségi kormány működésének lehetőségeiről készül egyeztetni az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának képviselőivel.
Idén februárig a személyszállításban használt üzemanyagok és kenőanyagok ára csökkenő tendenciát mutatott az Európai Unióban (EU), márciusban azonban átlagosan 12,9 százalékos növekedés volt megfigyelhető 2025 harmadik hónapjához képest.
Személyesen tárgyalt Budapesten Magyar Péter, a leendő TISZA-kormány miniszterelnöke Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével – adta hírül Facebook oldalán a TISZA párt elnöke.
3 hozzászólás