
A jelenlegi tervek szerint több lesz a gyalogosövezet a főtéren
Fotó: Haáz Vince
Petíciót kezdeményezett magyar és román nyelven az Erdélyi Magyar Szövetség marosvásárhelyi szervezete, amelyben azt kéri a városvezetéstől és a képviselő-testülettől, hogy gondolják át a főtér, valamint a Tudor–November 7. útszakasz felújítását.
2024. november 20., 12:162024. november 20., 12:16
Marosvásárhelyen több éve dolgozik a városháza szakosztálya és az általa megbízott tervező cégek azon az európai uniós pályázaton, amely a város Koronka felőli bejáratától a főtérig, illetve onnan a város marosszentgyörgyi kijáratáig tartó utcák felújításáról, valamint a főtér részleges átalakításáról szól.
Az évek során több határozatot is elfogadott a helyi képviselő-testület erről, legutóbb az újonnan beiktatott tanácstagok kedden bólintottak rá a 18 millió eurós pályázathoz szükséges tervekre és gazdasági mutatókra.
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) marosvásárhelyi szervezete kedden délután tett közzé egy petíciót, amelyben javaslatokat fogalmaznak meg arra vonatkozóan, hogyan
Kali István, a vásárhelyi szervezet elnöke elmondta, aggódnak a projekt jelenlegi formájának megvalósítása miatt. Úgy értékelik, hogy a parkolóhelyek felszámolása a több kilométer hosszú útszakasz mentén negatív hatással lenne a lakókra és a vállalkozásokra egyaránt.
Az EMSZ szerint a kerékpársávokat nem a főutak mentén kellene kialakítani, ahogy a tervben szerepel, hanem meg kellene találni az alternatív útvonalakat, ezáltal
Ami a főtér átalakítását illeti, Kali István szerint a tervben szereplő módosítások veszélyeztetnék a belváros történelmi és kulturális jelentőségét. „Az átalakítások során elengedhetetlen, hogy figyelembe vegyék a helyi lakosok véleményét, és megőrizzék a tér esztétikai, funkcionális értékét. ”

Parkolóhelyeket számolnak fel, buszsávot alakítanak ki és teljesen felújítják Marosvásárhelyen a köznyelven Hosszú utcának hívott útszakaszt. Átalakítják a főteret is.
A jelenlegi tervben a Győzelem és Rózsák teréről részben kivezetnék a gépjárműforgalmat, és három közösségi teret alakítanának ki padokkal, zöldövezetekkel, sétálórészekkel.
Az EMSZ által indított magyar nyelvű petíciót szerdán reggelig tizenötön, míg a román nyelvűt heten írták alá, van, aki mindkettőt. Aki szeretné támogatni a kezdeményezést, itt megteheti.
Jóváhagyta a kormány kedd esti ülésén 6850 álláshely betöltését az állami egészségügyi rendszerben – közölte az egészségügyi minisztérium.
A betegellátás nem szenvedi meg az általános sztrájkot, és arra is lehetőség van, hogy sürgősségi esetben ott, ahol szükséges, a sztrájkoló dolgozó kilépjen a tiltakozásból és visszatérjen a munkába – mondta a Székelyhonnak a Sanitas képviselője.
A Richter-skála szerint 3,4-es erősségű földrengés történt kedden 17 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Szerdán is folytatódik az általános sztrájk az egészségügyben – jelentette be a Sanitas Szakszervezeti Szövetség elnöke, Iulian Pope kedden, miután az új bértörvényről egyeztettek az egészségügyi minisztériumban.
Tűz ütött ki egy gazdasági épületben és egy raktárban Csíkszentsimon községben kedden, ahol fennállt annak a veszélye, hogy átterjed a tűz két lakóházra is. Többen megsérültek.
Közlekedési baleset történt kedd délután a 12A jelzésű országúton, Csíkszereda és Delne között: egy motorkerékpár és egy személygépkocsi ütközött össze. A motorost kórházba szállították.
2026 első félévében a Kovászna Megyei Prefektúrához összesen 131 beadvány érkezett, sok esetben többtucatnyi ember kérelmét tolmácsolva. Legtöbbször sikerült ezekre megoldást találni – tudtuk meg Ráduly István prefektus keddi sajtótájékoztatóján.
Az Európai Unió bekérette Oroszország brüsszeli ügyvivőjét, miután a múlt héten orosz drónok hatoltak be Románia légterébe – számolt be kedden a dpa.
Zátonyra futott a Dunán hétfő éjszaka egy svájci zászló alatt közlekedő üdülőhajó a Mehedinți megyei Salcia térségében. A fedélzeten 186 utas és 52 fős személyzet tartózkodott.
Lángoló fafeldolgozó műhelyhez riasztották kedden délben a tűzoltókat Csíkszentsimonba.
szóljon hozzá!