Hirdetés
Hirdetés

Ellenőrzött és bírságolt a fogyasztóvédelem és az állat-egészségügyi igazgatóság

A hentesáru nem megfelelő szállítási, tárolási körülményei miatt bírságoltak leggyakrabban. Illusztráció •  Fotó: Lukácsi Lehel

A hentesáru nem megfelelő szállítási, tárolási körülményei miatt bírságoltak leggyakrabban. Illusztráció

Fotó: Lukácsi Lehel

Hargita megyében 91 ezer lej értékben büntetett a fogyasztóvédelmi felügyelőség az elmúlt időszakban elvégzett átfogó ellenőrzéseken, míg a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság több mint 7 ezer lejre bírságolt. A húsvéti időszakban végzett ellenőrzéseken leggyakrabban a hústermékek szállítási és tárolási körülményei nem feleltek meg az előírt feltételeknek.

Dávid Anna Júlia

2017. április 24., 11:282017. április 24., 11:28

Az elmúlt hetekben különös odafigyeléssel ellenőrizte a húsvétkor népszerű termékeket – hal, bárányhús és más hentesáru, csokoládé, tojás, bor, péktermékek, tojásfesték – a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség, illetve a megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság.

Emellett a szállásadó cégeket és vendéglátóipari egységeket is meglátogatták. Laurenţiu Moldovan, a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője lapunknak elmondta, összesen

Hirdetés

51 egységet ellenőriztek a megyében, ezeknél 32 esetben tapasztaltak kihágásokat.

A leggyakoribb gond az áru nem megfelelő szállítása és tárolása volt, emiatt öt büntetést róttak ki, összesen 19 ezer lej értékben, hiszen mintegy 670 kilogramm nem megfelelően tárolt húsárut találtak. Számos esetben a húsokat nem megfelelő hőfokon tartották az egységek működtetői, de előfordult az is, hogy hiányoztak az árat és a szavatosságot jelző cédulák.

A fogyasztóvédelem összesen húsz esetben, mintegy 91 ezer lejre rótt ki büntetéseket, illetve tizenöt egység kapott figyelmeztetést valamilyen szabálytalanság miatt. Az ellenőrzéseken 39 ezer lej értékben összesen 687 kilogrammnyi termék árusítását is leállította a fogyasztóvédelem az említett időszakban.

A tojás forgalmazása és árusítása közben felmerült kihágásokért három esetben róttak ki bírságokat, összesen 7 ezer lej értékben, a péktermékek esetében pedig 15 ezer lejre büntettek meg három egységet. A csokoládékkal, kakaóval kapcsolatos szabálytalanságokért kilenc egységet bírságoltak meg, összesen 5 ezer lejre, ugyanakkor három figyelmeztetésre is szükség volt. A tojásfestékek esetében egyetlen szabálytalanságot találtak, de büntetés nem volt indokolt.

Eredményes volt a tájékoztatás

Lapunk érdeklődésére Laurenţiu Moldovan elmondta, az ellenőrzéseket megelőző időszakban a szolgáltatóknak, termelőknek, eladóknak, viszonteladóknak, szállásadóknak és vendéglátóipari egységek vezetőinek Csíkszeredában konferenciát tartottak, ahol tájékoztatták őket az előírásokról és azok gyakorlati alkalmazásáról. A konferencia eredményes volt, hiszen egyre többen keresik fel a hivatalt kérdésekkel, küldenek el címkemintákat javításra. Moldovan úgy látja, érdemes lesz havonta vagy kéthavonta rendszeresíteni a hasonló találkozókat, hiszen nem a büntetés a céljuk, hanem az előírások betartatása.

Az állat-egészségügyi igazgatóság is ellenőrzött

E hónap közepéig 551, fogyasztásra szánt bárányt vágtak le Hargita megyében, ezeket a csíkszeredai piacon értékesítettek

– tájékoztatott Püsök László, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivője. Az igazgatóság egy hónap leforgása alatt nyolc húsfeldolgozó egységet ellenőrzött, valamint tizennégy tejfeldolgozót, tizenhat áruházat, huszonnégy húsfeldolgozó kisüzemet, huszonkét mészárszéket, hét étkezdét, harmincöt vendéglőipari egységet, tizenkilenc élelmiszerraktárt és száztizenkét élelmiszerboltot, de ellenőrizték a gyergyói, székelyudvarhelyi, maroshévízi, keresztúri, csíkszeredai piacokat is. Az említett időszakban tapasztalt szabálytalanságok miatt

három pénzbüntetést és tizenkét figyelmeztetést róttak ki, illetve egy egység engedélyét végleg, egy másikét pedig ideiglenesen bevonták. Összesen 7400 lejre bírságoltak, és 2,3 tonna élelmiszert koboztak el

– tudtuk meg a szóvivőtől. Az állat-egészségügyi igazgatóság ellenőrzéseinek eredményei szintén azt mutatják, hogy a legtöbb hiányosság az áru kezelésében, tárolásában, címkézésében tapasztalható, továbbá nem ritka a higiéniai előírások megszegése sem. Püsök tapasztalatai szerint azonban évről évre javulnak ezek a körülmények.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 13., hétfő

Magyar Péter: megcsináltuk!

A Tisza és Magyarország megnyerte ezt a választást, nem kicsit, hanem nagyon, sőt nagyon nagyon – jelentette ki a Tisza Párt elnöke vasárnap este Budapesten.

Magyar Péter: megcsináltuk!
Magyar Péter: megcsináltuk!
2026. április 13., hétfő

Magyar Péter: megcsináltuk!

Hirdetés
2026. április 12., vasárnap

Lemondott Dobrev Klára a DK éléről

A párt gyenge teljesítménye miatt az országgyűlési választáson, lemondott a Demokratikus Koalíció elnöke, Dobrev Klára.

Lemondott Dobrev Klára a DK éléről
Lemondott Dobrev Klára a DK éléről
2026. április 12., vasárnap

Lemondott Dobrev Klára a DK éléről

2026. április 12., vasárnap

Orbán Viktor: „üzenjük a határon túlra, hogy ránk a jövőben is számíthattok”

Elismerte a Fidesz vereségét az eredményvárón tartott beszédében Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke az országgyűlési választások eredményének tükrében. A határon túlról érkező támogatást megköszönte.

Orbán Viktor: „üzenjük a határon túlra, hogy ránk a jövőben is számíthattok”
2026. április 12., vasárnap

Magyar Péter szerint Orbán Viktor gratulált a Tisza győzelméhez

A választási eredmények több mint ötven százalékos feldolgozottsága azt mutatja, hogy a Tisza nyerte a magyarországi országgyűlési választást.

Magyar Péter szerint Orbán Viktor gratulált a Tisza győzelméhez
Hirdetés
2026. április 12., vasárnap

Magyar Péter: ez valóban a demokrácia ünnepe lett és lesz

A demokrácia ünnepeként értekelte Magyar Péter a magyarországi országgyűlési választási rekordrészvételt.

Magyar Péter: ez valóban a demokrácia ünnepe lett és lesz
2026. április 12., vasárnap

Eredmények, több mint kilencvenszázalékos feldolgozottságnál

Közzétette a 2026-os magyarországi országgyűlési választás első részeredményeit a Nemzeti Választási Iroda.

Eredmények, több mint kilencvenszázalékos feldolgozottságnál
2026. április 12., vasárnap

Gulyás Gergely: a magyar demokrácia rendkívül erős

A rendkívüli részvétel a választáson azt mutatja, hogy magyar demokrácia rendkívül erős – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter vasárnap.

Gulyás Gergely: a magyar demokrácia rendkívül erős
Hirdetés
2026. április 12., vasárnap

Sulyok Tamás: a választás eredménye – bármi lesz is az – legitim felhatalmazást fog jelenteni

Rendben lezajlott a 2026-os országgyűlésiképviselő-választás - mondta a köztársasági elnök vasárnap este, miután tájékoztatást kapott a Nemzeti Választási Irodától (NVI).

Sulyok Tamás: a választás eredménye – bármi lesz is az – legitim felhatalmazást fog jelenteni
2026. április 12., vasárnap

Vége, már csak egy kérdés maradt: mit hoz a történelmi rekord?

Helyi idő szerint vasárnap este hét órakor (nálunk nyolckor) hivatalosan befejeződött a szavazás a Magyarország 3154 településén és a 23 budapesti kerületben kialakított 10 047 szavazókörben az országgyűlési választáson.

Vége, már csak egy kérdés maradt: mit hoz a történelmi rekord?
2026. április 12., vasárnap

Mind címlapon tartják a magyarországi választást a vezető román portálok

Címlapon hozzák a 2026-os magyar országgyűlési választással kapcsolatos információkat a vezető román hírportálok.

Mind címlapon tartják a magyarországi választást a vezető román portálok
Hirdetés