
A kórházellenőrzést minden évben elvégzi a népegészségügyi igazgatóság. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Régi épületekben működik a Hargita megyei kórházak többsége – a működési engedélyre vonatkozó követelmények betartása szempontjából ez okozza leggyakrabban a nehézségeket az egészségügyi intézményekben. A hónap végéig minden kórházban ellenőrzést végez a népegészségügyi igazgatóság.
2020. január 14., 11:222020. január 14., 11:22
2020. január 14., 15:522020. január 14., 15:52
Hargita megyében öt kórházat – a csíkszeredait, a székelyudvarhelyit, a gyergyószentmiklósit, a maroshévízit, illetve a tölgyesit – látogatnak meg a megyei népegészségügyi igazgatóság ellenőrei. „Egyebek közt azt ellenőrizzük, hogy mennyire felelnek meg – még és már – az engedélyezési követelményeknek, azokat a jogszabályokat mennyire tartják be, amelyek szabályozzák a működést” – tájékoztatott Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.
Kérdésünkre Tar Gyöngyi elmondta, a Hargita megyei kórházak esetében az okozza a legnagyobb nehézséget a vonatkozó előírások betartása tekintetében, hogy már nem újak az épületek, amelyekben ezek az egészségügyi intézmények működnek. Ez alól egyedül a gyergyószentmiklósi kórház képez kivételt, amelynek az új épületét 2008-ban adták át, de annak is több mint tíz éve már.
A többi kórház létesítménye mind öregebb, némelyik – például a csíkszeredai megyei kórház csíksomlyói alegységének épülete vagy a gyergyótölgyesi pszichiátriai kórház épülete – már több száz éves. Ezek eredetileg nem is kórháznak épültek, és adottságaikból fakadóan nem minden esetben felelnek meg az új elvárásoknak,
Ezek egyelőre nem elengedhetetlen feltételei a működési engedélynek, tehát az említett tényezők miatt nem kell kórházakat bezárni, de az egy alacsonyabb komfortfokozatot jelent, ha például egy betegnek el kell mennie a folyosó végére a mosdóba – mondta.
Az épületek azonban nincsenek leromlott állapotban. „Ezek felújított régi épületek. Igyekeznek a kórházak is az önkormányzatokkal együtt – már ahol segít az önkormányzat – rendben tartani, felújítani. De nincs arra pénz, hogy új épületekbe költözzenek, ez a legfőbb gond” – fogalmazott a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház külső alegységei, azaz a somlyói tüdőgyógyászati és fertőző betegségek részlege, illetve a pszichiátriai osztály esetében az is problémát jelent, hogy ezek távol vannak a kórház főépületétől, ez pedig pluszköltségeket teremt, egyebek mellett a gyógyszerek, az étel vagy a mosnivaló szállítása miatt. Ezeket a részlegeket azonban új épületekbe költöztethetik majd, a terv már a megvalósíthatósági tanulmány fázisában van, de a kivitelezés még odébb – közölte Tar Gyöngyi.
A jelenleg már folyamatban lévő kórházellenőrzést minden évben elvégzi a népegészségügyi igazgatóság, és mint azt Tar Gyöngyi érdeklődésünkre elmondta, ezeken
Kisebb problémák, például épületbeázás, előfordulnak, ilyenkor határidőt adnak az adott egészségügyi intézmény vezetőségének a javításra, de általános tapasztalatuk az, hogy ezeket már az ellenőrzés során igyekeznek orvosolni a kórházakban.
Tavaly intézkedtek a gyógyszerek nem megfelelő tárolása miatt is, vagyis azért, mert az egyik kórházban a padlóra tették a gyógyszereket. Ez emberi hanyagság vagy a vonatkozó előírások ismeretének hiánya miatt történhetett meg, bírságoltak is miatta – magyarázta a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
szóljon hozzá!