
A kórházellenőrzést minden évben elvégzi a népegészségügyi igazgatóság. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Régi épületekben működik a Hargita megyei kórházak többsége – a működési engedélyre vonatkozó követelmények betartása szempontjából ez okozza leggyakrabban a nehézségeket az egészségügyi intézményekben. A hónap végéig minden kórházban ellenőrzést végez a népegészségügyi igazgatóság.
2020. január 14., 11:222020. január 14., 11:22
2020. január 14., 15:522020. január 14., 15:52
Hargita megyében öt kórházat – a csíkszeredait, a székelyudvarhelyit, a gyergyószentmiklósit, a maroshévízit, illetve a tölgyesit – látogatnak meg a megyei népegészségügyi igazgatóság ellenőrei. „Egyebek közt azt ellenőrizzük, hogy mennyire felelnek meg – még és már – az engedélyezési követelményeknek, azokat a jogszabályokat mennyire tartják be, amelyek szabályozzák a működést” – tájékoztatott Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.
Kérdésünkre Tar Gyöngyi elmondta, a Hargita megyei kórházak esetében az okozza a legnagyobb nehézséget a vonatkozó előírások betartása tekintetében, hogy már nem újak az épületek, amelyekben ezek az egészségügyi intézmények működnek. Ez alól egyedül a gyergyószentmiklósi kórház képez kivételt, amelynek az új épületét 2008-ban adták át, de annak is több mint tíz éve már.
A többi kórház létesítménye mind öregebb, némelyik – például a csíkszeredai megyei kórház csíksomlyói alegységének épülete vagy a gyergyótölgyesi pszichiátriai kórház épülete – már több száz éves. Ezek eredetileg nem is kórháznak épültek, és adottságaikból fakadóan nem minden esetben felelnek meg az új elvárásoknak,
Ezek egyelőre nem elengedhetetlen feltételei a működési engedélynek, tehát az említett tényezők miatt nem kell kórházakat bezárni, de az egy alacsonyabb komfortfokozatot jelent, ha például egy betegnek el kell mennie a folyosó végére a mosdóba – mondta.
Az épületek azonban nincsenek leromlott állapotban. „Ezek felújított régi épületek. Igyekeznek a kórházak is az önkormányzatokkal együtt – már ahol segít az önkormányzat – rendben tartani, felújítani. De nincs arra pénz, hogy új épületekbe költözzenek, ez a legfőbb gond” – fogalmazott a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház külső alegységei, azaz a somlyói tüdőgyógyászati és fertőző betegségek részlege, illetve a pszichiátriai osztály esetében az is problémát jelent, hogy ezek távol vannak a kórház főépületétől, ez pedig pluszköltségeket teremt, egyebek mellett a gyógyszerek, az étel vagy a mosnivaló szállítása miatt. Ezeket a részlegeket azonban új épületekbe költöztethetik majd, a terv már a megvalósíthatósági tanulmány fázisában van, de a kivitelezés még odébb – közölte Tar Gyöngyi.
A jelenleg már folyamatban lévő kórházellenőrzést minden évben elvégzi a népegészségügyi igazgatóság, és mint azt Tar Gyöngyi érdeklődésünkre elmondta, ezeken
Kisebb problémák, például épületbeázás, előfordulnak, ilyenkor határidőt adnak az adott egészségügyi intézmény vezetőségének a javításra, de általános tapasztalatuk az, hogy ezeket már az ellenőrzés során igyekeznek orvosolni a kórházakban.
Tavaly intézkedtek a gyógyszerek nem megfelelő tárolása miatt is, vagyis azért, mert az egyik kórházban a padlóra tették a gyógyszereket. Ez emberi hanyagság vagy a vonatkozó előírások ismeretének hiánya miatt történhetett meg, bírságoltak is miatta – magyarázta a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője.
Az áldozat egy társkereső platformon került kapcsolatba egy olyan ismeretlennel, aki nőnek adta ki magát, és idővel az ujja köré csavarta.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion kedden este egy tízpontos politikai kiáltványt ismertetett, amelyben a pártnak a „nemzeti ellenzékiség” jegyében tervezett kormányellenes lépéseit vázolta fel.
Kékbe borult Románia hőtérképe szerdára virradóra is: Románia jelentős részén fagypont alatti hőmérséklet volt az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint. Csíkszereda ezúttal is az elsők között áll a leghidegebb települések sorában.
Kihirdetése helyett megtámadta az államfő az alkotmánybíróságon azt a törvénytervezetet, amely szerint a romániai kluboknak a 2026–2027-es szezontól a hivatalos mérkőzéseken legalább 40 százalékban hazai sportolókat kell szerepeltetniük.
A szokatlanul enyhe időjárás miatt Székelyföldön a téli síszezon idén két-három hetes csúszásban van a tavalyi évhez képest. A tartós fagyok hiánya miatt a hóágyúzás sem hatékony, ami komoly gazdasági kockázatot jelent a hegyvidéki turizmus egészére.
Nemsokára itt a karácsony – jelzi a főtéri díszes fenyő és az adventi koszorú, amelyen vasárnap meggyújtjuk az utolsó gyertyát. Sepsiszentgyörgyön az ünnepvárás része a regölés is, amelyet harminc éve elevenített fel a Guzsalyas Alapítvány.
Autóbaleset következtében dőlt ki Csíkpálfalva határában vasárnapra virradóra az útszéli kereszfa, és nem rongálás történt – jelezte portálunknak Petres Attila, a település alpolgármestere.
A sepsiszentgyörgyi Turulmadár Egyesület szárnya alatt tevékenykedő fiatalok két újabb projekt keretében tanultak a világról és önmagukról: a tanulás nem volt kötelező, nem volt unalmas, egy kicsit vagy annál is jobban benne voltak ők is.
A legfelsőbb bíróság kedden elutasította Vlad Pascu rendkívüli jogorvoslati kérelmét, így a drogos állapotban két fiatalt halálra gázoló fiatalembernek a Konstanca megyei ítélőtábla ítéletének megfelelően 10 évet kell börtönben töltenie.
Az ínyencek számára is érdekfeszítőnek ígérkező bemutatót hoz tető alá szerda délután Hegedűs Ferenc a kézdivásárhelyi Kosztándi Képtárban. Sepsiszéki Nagy Balázs saját, Csinódon készített sajtjait hozza el magával, és meg is kóstoltatja a közönséggel.
szóljon hozzá!