
A kórházellenőrzést minden évben elvégzi a népegészségügyi igazgatóság. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Régi épületekben működik a Hargita megyei kórházak többsége – a működési engedélyre vonatkozó követelmények betartása szempontjából ez okozza leggyakrabban a nehézségeket az egészségügyi intézményekben. A hónap végéig minden kórházban ellenőrzést végez a népegészségügyi igazgatóság.
2020. január 14., 11:222020. január 14., 11:22
2020. január 14., 15:522020. január 14., 15:52
Hargita megyében öt kórházat – a csíkszeredait, a székelyudvarhelyit, a gyergyószentmiklósit, a maroshévízit, illetve a tölgyesit – látogatnak meg a megyei népegészségügyi igazgatóság ellenőrei. „Egyebek közt azt ellenőrizzük, hogy mennyire felelnek meg – még és már – az engedélyezési követelményeknek, azokat a jogszabályokat mennyire tartják be, amelyek szabályozzák a működést” – tájékoztatott Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.
Kérdésünkre Tar Gyöngyi elmondta, a Hargita megyei kórházak esetében az okozza a legnagyobb nehézséget a vonatkozó előírások betartása tekintetében, hogy már nem újak az épületek, amelyekben ezek az egészségügyi intézmények működnek. Ez alól egyedül a gyergyószentmiklósi kórház képez kivételt, amelynek az új épületét 2008-ban adták át, de annak is több mint tíz éve már.
A többi kórház létesítménye mind öregebb, némelyik – például a csíkszeredai megyei kórház csíksomlyói alegységének épülete vagy a gyergyótölgyesi pszichiátriai kórház épülete – már több száz éves. Ezek eredetileg nem is kórháznak épültek, és adottságaikból fakadóan nem minden esetben felelnek meg az új elvárásoknak,
Ezek egyelőre nem elengedhetetlen feltételei a működési engedélynek, tehát az említett tényezők miatt nem kell kórházakat bezárni, de az egy alacsonyabb komfortfokozatot jelent, ha például egy betegnek el kell mennie a folyosó végére a mosdóba – mondta.
Az épületek azonban nincsenek leromlott állapotban. „Ezek felújított régi épületek. Igyekeznek a kórházak is az önkormányzatokkal együtt – már ahol segít az önkormányzat – rendben tartani, felújítani. De nincs arra pénz, hogy új épületekbe költözzenek, ez a legfőbb gond” – fogalmazott a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház külső alegységei, azaz a somlyói tüdőgyógyászati és fertőző betegségek részlege, illetve a pszichiátriai osztály esetében az is problémát jelent, hogy ezek távol vannak a kórház főépületétől, ez pedig pluszköltségeket teremt, egyebek mellett a gyógyszerek, az étel vagy a mosnivaló szállítása miatt. Ezeket a részlegeket azonban új épületekbe költöztethetik majd, a terv már a megvalósíthatósági tanulmány fázisában van, de a kivitelezés még odébb – közölte Tar Gyöngyi.
A jelenleg már folyamatban lévő kórházellenőrzést minden évben elvégzi a népegészségügyi igazgatóság, és mint azt Tar Gyöngyi érdeklődésünkre elmondta, ezeken
Kisebb problémák, például épületbeázás, előfordulnak, ilyenkor határidőt adnak az adott egészségügyi intézmény vezetőségének a javításra, de általános tapasztalatuk az, hogy ezeket már az ellenőrzés során igyekeznek orvosolni a kórházakban.
Tavaly intézkedtek a gyógyszerek nem megfelelő tárolása miatt is, vagyis azért, mert az egyik kórházban a padlóra tették a gyógyszereket. Ez emberi hanyagság vagy a vonatkozó előírások ismeretének hiánya miatt történhetett meg, bírságoltak is miatta – magyarázta a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!