
Fotó: Pinti Attila
Úgy néz ki, évek óta tartó eredménytelen próbálkozások után körvonalazódik a Hargita Megyei Katonai Központ elköltözése a csíkszeredai városházáról. A védelmi minisztérium intézménye a Temesvári sugárúti egykori MÁV-épületet kaphatja meg, amelyben egy időben rajoni pártszékház, később fogászat is működött, jelenleg a Hargita Megyei Kulturális Központnak és a Hargita Népének is helyet ad.
2023. június 17., 09:132023. június 17., 09:13
Az 1942-ben elkészült, a csíkszeredai MÁV-palotának is nevezett épület
a Magyar Államvasutak osztálymérnöksége számára épült,
aztán később itt volt a Román Kommunista Párt Csík-rajoni bizottságának székháza is, ahol 1968-ban a megyésítés hírére tiltakozás tört ki annak érdekében, hogy ne engedjék a megyeközpontot Székelyudvarhelyre helyezni.
Később fogászati rendelőintézetként használták,
jelenleg a Hargita Megyei Kulturális Központnak és a Hargita Népe napilap szerkesztőségének is helyet ad.
A Hargita megyei önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanból mind a kulturális központnak, mind a szerkesztőségnek költöznie kell, amennyiben ezt a megyei katonai központnak adják át. Ezzel kapcsolatban
– tudtuk meg Korodi Attilától. Csíkszereda polgármestere szerint ez a megoldás már két éve érlelődik annak érdekében, hogy a városháza északi szárnyát más lehetőség híján évtizedek óta elfoglaló katonai központ elhagyja az épületet, és egy számára megfelelő helyre költözhessen. Mivel a törvény értelmében a megyei önkormányzat kötelessége székházat biztosítani a védelmi minisztérium intézményének, ez a lehetőség merült fel számukra.
Hogy mikor, az sok tényezőtől függ, így a városháza tervezett felújításától is, amelynek költségeire a város pályázati támogatást nyert.
A polgármester elmondta azt is, a katonai központ illetékesei felmérték a volt MÁV-épületet, és a számukra szükséges feltételeknek megfelel. A cserét a felújítás során szeretnék megejteni, de ehhez a védelmi tárca beleegyezésére is szükség van.
Csíkszereda önkormányzata már 2011 decemberében döntött arról, hogy nem hosszabbítják meg a városháza északi szárnyát elfoglaló katonai központ bérleti szerződést, költözésre próbálva rábírni őket. A megyei tanács azonban eredménytelenül próbálkozott megfelelő ingatlant felajánlani, mert
sem a megyeháza egyik szárnya,
sem a Hargita Népe napilap volt szerkesztőségének Szentlélek utcai épülete nem felelt meg a feltételeknek.
Ugyanúgy nem járt eredménnyel az a szándék sem, hogy a Kossuth Lajos utcai, legutóbb oltóközpontként működő volt bölcsődét, illetve mentőszolgálati székházat ajánlják fel erre a célra, mivel a rendeltetés megváltoztatásához az egészségügyi minisztérium beleegyezésére is szükség volt, ezt pedig nem adták meg.
A katonai központ így továbbra is a városházán maradt.
Kérdésünkre az intézménytől megtudtuk, valóban felmérték a felajánlott ingatlant, és az teljesíti a szükséges feltételeket, de a költözéssel kapcsolatban még nem született döntés.
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
szóljon hozzá!